Все по-малко хора на планетата умират поради природни бедствия, посочва доклад, публикуван вчера от германската презастрахователна компания Munich Re.

През 2019 г. около 9 000 души по света станаха жертва на природни катастрофи, посочва изследването, цитирано от Deutsche Welle .

Най-страшните природни бедствия през 21-ви век

Най-страшните природни бедствия през 21-ви век

Еколозите твърдят, че те са се увеличили поради глобалните климатични промени

Най-опустошителен беше циклонът "Идай", който през март удари Мозамбик, Мадагаскар, Зимбабве и Малави, като предизвика тежко наводнение и отне повече от 1000 живота.

Докато подобен циклон през 1991 г. в Бангладеш доведе до смъртта на повече от 100 хиляди души.

Munich Re документира природни бедствия на планетата от десетилетия. "Светът стана по-добър в това отношение", казва Ернст Раух, ръководител на климатичните изследвания и геонауките в компанията.

Според него средният брой жертви на бедствията годишно през предходните три десетилетия е 52 хиляди души. Основната причина за намаляването на броя на жертвите е по-ефективната работа на държавите по отношение на ранното предупреждение и евакуацията на населението.

Природните бедствия са причинили щети за $175 милиарда през 2016 г.

Природните бедствия са причинили щети за $175 милиарда през 2016 г.

Сумата стига най-високо ниво от четири години насам

Материалните щети обаче не се намаляват и е малко вероятно да стават по-малки.

Миналата година материалните загуби от природни бедствия възлизат на 150 милиарда долара - това е около средна стойност на този показател. Малко повече от една трета, 52 милиарда долара, бяха обезщетени от застрахователните компании, останалата част от засегнатите обекти не беше застрахована.

Миналата година най-скъпото природно бедствие беше тайфунът Хагибис, който изсипа за денонощие над 1000 милиметра дъжд (1000 литра на квадратен метър) в Япония и причини загуби за 17 милиарда долара.

Анормалните летни горещини в Европа причиниха щети от 2,5 милиарда долара.

Природните бедствия: Най-уязвимите държави

Природните бедствия: Най-уязвимите държави

Кои са те?

Според компанията, валежите в света са се променили в различните региони. През последните години в някои райони на Централна Европа и Северна Америка са се засилили ураганите, проливните дъждове, гръмотевични бури и градушките. А в Япония циклоните поставят рекорди за щети за втора поредна година.

Освен това изследователят отбеляза увеличение на морското равнище, което става опасно за много големи градове, които са разположени на брега. Всяка година се регистрира увеличение на нивото от 3-4 милиметра.