ГЕРБ и "Патриотичния фронт" представиха своя проект за състав на Министерски съвет. Кои обаче са министрите, от които ще зависи икономиката на България и най-големите сектори, чието производство допринася най-много за БВП?
Валери Симеонов - заместник министър-председател по икономическата и демографската политика
Източник: БГНЕС
От 1985 г. до 1991 г. е енергетик в металургичния комбинат край Дебелт. Синдикален лидер на КТ "Подкрепа" в комбината, един от основателите на СДС- Бургас. През 1991 г. създава първата си частна фирма за монтаж на таксиметрови апарати, откъдето идват и средствата за старта на кабелната телевизионна мрежа в жилищен комплекс Меден Рудник.След местните изборите през 2007 г. е избран от листата на партия "Атака" за председател на общинския съвет в Бургас, в коалиция с партия ГЕРБ, като става председател на общинския съвет. През ноември 2009 г. заедно с още 10 съветника от "Атака" напуска партията. На 17 май 2011 г. е сред тримата учредители на политическа партия "Национален фронт за спасение на България". През 2014 г. и 2017 г. е избран за народен представител. Председател на ПГ на "Патриотичен фронт" в 43 Народно събрание
Владислав Горанов - министър на финансите
Източник: БГНЕС
От 1998 до 2001 г. е специалист Извънбюджетни сметки и фондове, експерт и директор на дирекция "Финансова политика" към Министерство на земеделието, горите и аграрната реформа. През 2001 г. заема длъжността главен експерт в дирекция "Финансиране на държавни органи, програми и осигурителни фондове" към Министерството на финансите. От 2001 до 2009 г. е началник на отдел "Социални разходи" към Министерството на финансите, Управление на публичните финанси. От месец август 2009 г. до месец април 2013 г. заема поста на заместник-министър на финансите. Народен представител в 42-то Народно събрание, което напуска по собствено желание през месец февруари 2014 година. След това Горанов е назначен за изпълнителен директор и член на управителния съвет на Общинска банка. От ноември 2014 г. до януари 2017 г. - Министър на финансите на Република България.
Емил Караниколов - министър на икономиката
Източник: Bulgaria On Air
Емил Караниколов започва като юрисконсулт в Столична община, а след това се издига до изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Николай Нанков - министър на регионалното развитие и благоустройството
Източник: ПП ГЕРБ
Завършил е магистратура "Регионално развитие и управление" в Софийския университет, бакалавър със специалност "География". В два мандата е избиран за народен представител, зам.-министър в Министерството на регионалното развитие и благоустройството в двата кабинета "Борисов". Има професионален опит, като мениджър проекти. Областен управител на Ловеч 2009-2011 г.
Бисер Петков - министър на труда и социалната политика
Източник: архив БГНЕС
В периода 2002-2003 г. е председател на Държавната Агенция за осигурителен надзор към Министерски съвет. През март 2003 г. е избран от Народното събрание за заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Осигурителен надзор" и заема този пост до м. май 2009 г. С решение на Народното събрание от 8 септември 2011 г. е избран за управител на Националния осигурителен институт. На 29 юли 2016 г. Парламентът го преизбира на поста с нов четиригодишен мандат
Нено Димов - министър на околната среда и водите
Източник: архив БГНЕС
Нено Димов е ръководител на Института за дясна политика. Бил е главен секретар и зам.-министър (1997-2001) в МОСВ по времето на кабинета Костов. През януари 2009 г. Димов напусна със скандал парламентарната група на ДСБ заедно с д-р Николай Михайлов и Антонела Понева.
Румен Порожанов - министър на земеделието, храните и горите
Източник: БГНЕС
Румен Порожанов от март 2011 - август 2013 г. е изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие". Бил е министър на финансите в служебното правителство на Георги Близнашки. На 27 ноември 2014 г. Управителният съвет на ДФ "Земеделие" отново избира Румен Порожанов за изпълнителен директор на институцията, но на 1 февруари тази година той подаде оставка.
Ивайло Московски - министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията
Източник: БГНЕС
Заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията с ресор европейски програми и проекти и евроатлантическо сътрудничество от лятото на 2009 година. От май 2011 година става министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в кабинета на Бойко Борисов, след като предшественикът му Александър Цветков подава оставка.
Теменужка Петкова - министър на енергетиката
Източник: архив БГНЕС
Теменужка Петкова е енергиен министър и в предишното правителство на Бойко Борисов, като преди това е заемала длъжностите финансов ревизор и финансов експерт в Столичното управление "Държавен финансов контрол", одитор в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, а от 2007 г. работи в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), като от 2010 година я оглавява.
Николина Ангелкова - министър на туризма
Източник: архив БГНЕС
Ангелкова беше министър на туризма и в предишното правителство на Бойко Борисов. През 2013 г. е била заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството. Министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в служебното правителство на Георги Близнашки