Успяхме да договорим слот за разтоварване на един танкер с втечнен газ в Турция. Приехме офертата на "Шиниър" за един танкер през октомври". Това обяви служебният енергиен министър Росен Христов на брифинг пред журналисти.
Страната ни не е намерила слотове за ноември и декември, които да бъдат на цена, която да прави доставката икономически изгодна, допълни министърът. "Ще насочим усилията си към подписване на средносрочни договори, така че да осигурим системни доставки на тръбна газ", увери Росен Христов.
По думите му имаме оферти за доставка на газ и количествата не ни притесняват. Това, което било притеснително, било цената. Цената на газта от договорения танкер е между 300 и 400 лв за мегаватчас, уточни Христов. Въпреки това месец октомври не е обезпечен. Танкерът ще обезпечи около 1/3 от нуждите на страната ни, азерският газ - още 1/3 и остава да осигурим последната една-трета за октомври, подчерта ресорният министър.
Останалите два танкера, които кабинетът на Кирил Петков беше уговорил, няма да могат да бъдат доставени, тъй като няма свободни слотове за разтоварване, каза още енергийният министър. По думите му другата седмица се очаква да започнат преговори с Азербайджан за увеличаване на количествата и договорка по цените.
Като възможен дългосрочен вариант Министерството на енергетиката разглежда и евентуално участие в търговете за разпределяне на слотове за 2024 г. на терминала на гръцкия остров Ревитуса. Ако успеем да договорим това, ще закупим и втечнен газ, какъвто има в момента, каза енергийният министър.
nsmilitia
на 19.08.2022 в 23:14:34 #4И защо 1/3 не се знае отт къде ще дойде, но пък 2/3ти от договорени вече количества не се заявяват? Радев, Радев, прибери си вересиите.
friend
на 19.08.2022 в 23:12:46 #3Годоро Прав си за търговската тайна. Когато става въпрос за частно предприятие, то о нормално да има търговска тайна, но когато предприятието е държавно, то такава тайна не трябва да има. Това обаче е още от времето на Р.Овч, който подписа договор с Газпром в края на декември 2006г - три дни преди влизането ни в ЕС. Колкото до втечняване...транспорт... и т.н. То всичко е въпрос на карандаша. Построяването на газопреносна система през Сибир...блата и "Вечна мерзлота", не е по-евтино, а транспортът е не по-евтин. Сега единствени имат интерес от ситуацията китайците.. Те чакат РФ да се изтощи в Украйна. После ще поискат огромни територии на концесия, както и досега го правят. Концесиите сега са за 50 години... около 3 поколения, а след това ще следват продължения. Опитай се да изгониш китайците тогава.Спомни си как Аляска беше дадена на концесия, а сега си е американска.
maria-ivanova
на 19.08.2022 в 20:31:26 #2Некадърност, глупост, популизъм - ето това беше управлението на енергетиката от ИТН. Сега предприятията ще започнат да затварят и се качваме на шейната с 200 км/ч. Защо няма закон, по който лижливите политици да може да бъдат съдени?
58eng
на 19.08.2022 в 20:30:49 #1Годорски,а каква е цената на руския газ? Или той не се продава за БГ?