Важно е дали формулата, която се получава от предсрочните парламентарни избори ни дава решение за формиране на правителство. Към този момент не бих могла да застана зад тезата, че може да има правителство или не. Това заяви пред БиТиВи политическият психолог и анализатор проф. Антоанета Христова.
Отвън имаме генерално различно разпределение на предпочитанията, смята тя.
От гледна точка на ценностно, идеологическото събиране и допирните политики разговорът е много труден, посочи проф. Христова. Има едно разминаване на логиката на политическия процес и смисъл. Докато не чуем какво ще прави ИТН много трудно е да се правят прогнози, отбеляза Христова.
По думите ѝ ако България е важна, политиците трябва да се интересуват защо избирателната активност е ниска. За нея цялостната ситуация е изключително конфликтна - ако не се опитат да направят правителство избирателите ще се разсърдят още повече на евентуални следващи предсрочни избори, посочи проф. Христова.
Започва турбуленция на чести избори и процес, в който институциите ще бъдат демотивирани да работят активно и България се изправя в период на нестабилност. Това трябва да се говори, какво ни докара до това да бъдем в това състояние и как да променим поведението на политически сили, категорична бе тя.
Политологът Росен Карадимов посочи, че ключът за формирането на правителство е към подкрепата от БСП. В рамките на 110-115 мандата без мнозинство политическите формации ще трябва да балансират програма за управление и да очакват подкрепа от другите, обясни Карадимов.
Той открои две важни неща от изборите - революцията не се състоя във вида, в който се очаквал и резултат не е по-различен от предишния резултат на парламентарните избори на 4 април. Вторият извод е, че промяната вече е необратима. Тепърва ще бъдем свидетели на два подхода - подход към съставянето на кабинет и преговори, отбеляза Росен Карадимов.
Според него един от положителните резултати на машинното гласуване е липсата на недействителни бюлетини. Големият проблем пред бъдещия парламент е, че започва с много ниска степен на доверие. Политиците трябва да положат два пъти повече усилия, за да може едно управление да бъде стабилно, настоя Карадимов.
анкета
Доволни ли сте от изборния резулат?
Естествено 22.5%
Изборите не бяха честни 17.9%
Замириса на протести 13.9%
Датата 24.10 е идеална за следващите избори 40.8%
Какви избори? Лято е все пак 4.9%
Опако
на 13.07.2021 в 00:41:22 #1Че, то, по твоята логика, всички медии принадлежат на Б.Б., а не на Пеевски?!