Президентът Румен Радев и генералният секретар на "Репортери без граници" Кристоф Делоар обсъдиха състоянието на медийната среда в България. Това се случи на среща на "Дондуков" 2 днес, в която участва и Полин Адес-Мевел, говорител и ръководител на отдел "Европейски съюз и Балкани" в организацията.
Двамата повдигнаха и темите за доверието на гражданите в медиите, професионалните стандарти в журналистиката, моделите за финансиране на българските медии и подходите за отстояване на независимостта на редакционната политика.
Според държавния глава 111-ото място на България в Индекса за свободата на пресата на "Репортери без граници" е тревожно, най-вече заради установените проблеми в медийната сфера. На срещата беше посочено, че състоянието на медийната среда у нас се дължи на липсата на всеобхватен медиен закон, който да задава стандарти и да регулира дейността на всички медии.
Радев заяви, че финансирането е ключов въпрос за гарантирането на свободата и плурализма в медиите, поради което са необходими ясни критерии за достъп до европейско финансиране и справедливото им разпределение.
От своя страна Кристоф Делоар и Полин Адес-Мевел изразиха загриженост, че в последните 13 години в България се наблюдава устойчива тенденция на влошаване на свободата на словото. Те откроиха като проблем пред страната ни липсата на ефективни резултати в разследването на случаи на нападение и заплахи срещу български разследващи журналисти.
Според тях българските институции трябва да приемат адекватно законодателство, което да гарантира независимостта на редакционната политика в медиите от политическа и икономическа зависимост, както и за безопасността на разследващите журналисти.
berdj-vartanyan
на 17.10.2019 в 21:13:32 #1Когато и един Президент не е напълно наясно,какво значи свобода на словото и говори свободни съчинения,не 111 място,а 300 място ще бъде заслужено. Имал съм разговори с журналист от "репортери без граници " от съседна нам държава.Каквото писаха нашите журналисти бяха пълна лъжа.И как да им се вярва на разследването.Лъжат та се късат от предположения. С какво право се наричат разследващи.Да отиват вМВР при следователите поне 6-8 мес.малко да се научат,как се изковава истината,след потвърждения,да се хвалят и обевяват. Някой да покаже,че имаме умни и кадърни журналисти?Ще се затрудни. Една новина и трите или петте телевизии я поднасят не с фактическите истински действия.Защо ли?Понеже самного умни!!! Вместо да се слушат пропадналите от полит.сцена много знаещи и можещи журналисти и техните пиари,няма ли в президенството аналитично звено да каже как се осигуряват средства,какви материали и колко са достоверни. Ако са лъжливи,по бързата процедура без право на глас за 6-8 мес.Тогава пак ли ще си измисля романи. Много е лесно да се приказва и подкрепя мнението на лидерите на репортерите. Не четвърта,а последната дупка от флейтата незаслужават. Каквото си надробиш,това си го заслужил.Така се брани авторитет за всички професии. Какво като си завършил факултет,а сричаш и незнаещ да зададеш не подвеждаш въпрос.Оттам се разбира колко ти е умствения багаж. Съжалявам,президента и такива мислещи като него!!!