Строителни компании от Централна Европа проучват локации, подписват договори и започват работа по проекти дълбоко в раздираната от пълномащабна война Украйна и причината е една - те се борят да станат част от възстановяването на страната, което ще струва стотици милиарди долари, пише "Ройтерс" в свой материал.
Контекст: Последната голяма война в Европа - тази в бивша Югославия, остави след себе си щети за между 50 млрд. и 150 млрд. долара. Сега обаче говорим за конфликт, който се развива на в пъти по-голяма територия и се води с в пъти по-мощни оръжия.
Според общата оценка на украинското правителство и Световната банка за възстановяването на щетите ще са нужни 411 млрд. долара или 2,6 пъти БВП на страната за 2022 г.
Източник: GettyImages
За последно е имало толкова работа по превръщането на бойните полета обратно в градове, села, земеделски площи и инфраструктура през 1945 г. - след края на Втората световна война.
Откъде ще дойдат парите: В Украйна са категорични, че след края на конфликта Русия ще трябва да плати за стореното - чрез блокираните ѝ в чужбина активи. Все още окончателно решение в тази посока няма, като при всяко положение ще видим сериозно участие на западни донори.
Детайли: Повечето проекти, които се реализират в момента в Украйна, са свързани с критична инфраструктура, пострадала от инвазията.
"Именно държавите, които не се страхуват да работят в Украйна сега ще са тези, които ще са на челна позиция", коментира официалният представител на чешкото правителство по въпросите на възстановяването на Украйна Томаш Копечни.
Източник: GettyImages
Прага ще подпомага с по 23,5 млн. долара на година местните компании, които се опитват да реализират проекти в Украйна, като програмата е планирана до 2025 г.
Копечни коментира пред "Ройтерс", че началната фаза на възстановяването на Украйна "вече е в ход" и приходите на ангажираните чешки фирми ще се увеличат многократно през следващите години.
Една от тях е Dekonta, която има опит с разчистването на стари съветски военни обекти и сега избира локации за 11 пречиствателни станции.
Източник: GettyImages
Полската банка Pekao SA изчислява, че строителните проекти в съседна Украйна може да се превърнат в тласък за $45,6 млрд. долара (3,8% от БВП) за икономиката на страната.
Над 2300 местни фирми са изразили желание да се включат във възстановяването на Украйна, като освен това бизнесът от Южна Корея, Япония и Великобритания предлага партньорства именно заради по-доброто познаване на условията във воюващата страна.
В случая важен фактор е, че икономическите инициативи в Прага и Варшава са на фона на силна политическа и военна подкрепа.
От друга страна: Ако едни виждат уникална възможност за бизнес, други (чиновници) виждат уникална възможност за рушвети. Украйна още преди Майдана и всичко последвало след него беше държава с огромни корупционни проблеми и неефективни институции. През последните години и особено след началото на войната станаха факт някои рационализации, но управлението на фондовете за възстановяването на страната ще е изпитание за прозрачността на администрацията.
Индексът на Transparency International за възприятията за корупция поставя Украйна на 116-о място, значително под съседките ѝ от ЕС.