Съгласно методиката на Европейската комисия най-голям тежест при спиране на средства при изпълнение на етапи и цели имат ключовите реформи в Плана за възстановяване и устойчивост. С второто плащане по ПВУ на България има 4 важни етапа, които следва да се направят - да се приеме пътната карта за климатична неутралност, процедурните правила на Комисия за противодействие на корупцията (КПК), Закон за защита на лицата, подаващи сигнали и информация за нарушения и реформата за либерализацията на пазара на електроенергия.
Това заяви служебният финансов министър Людмила Петкова от трибуната на Партийния дом.
Иначе вторият транш по ПВУ е на стойност 653 млн. евро и то е с много голям брой инвестиции и цели.
Тя обясни още, че ако не са приети реформите за второто плащане по ПВУ, може да доведе до оценка на ЕК, при която да бъдат спрените средства или една голяма част от тях да не бъдат предоставени на България. При оценка на ЕК се стартира процедура от 6 месеца и в този период България може да изпълни тези етапи и реформи и в случай, че това не бъде изпълнено, средствата могат да бъдат окончателно загубени. ЕК все още не е стартирала 6-месечната процедура, уточни Людмила Петкова.
Останалите неизпълнени цели и реформи са въвеждане на задължителната съдебна медиация и кодексът за поведение на българските съдии, прокурори и следователи.
Припомняме, че съпредседатеят на Продължаваме промяната Асен Василев посочи, че два законопроекта делят България от второто плащане по ПВУ. В тази връзка ПП изпратиха до ГЕРБ джентълменско писмо с оферта да се приемат антикорупционните закони, за да се отпушат парите по ПВУ. ГЕРБ отказаха, обвинявайки ПП в прибързано законодателство.