Средният месечен наем за стая в студентска квартира в Нидерландия е нараснал с 6% през първото тримесечие на 2025 г. в сравнение с предходната година, като най-скъпият град остава Амстердам, където средната цена достига 979 евро, показва доклад на платформата Kamernet, цитиран от NL Times.

Страната е водеща европейска дестинация за образование в чужбина с относително достъпни семестриални такси за над 2000 програми на английски език и повече от 120 000 международни студенти. Според данните на агенцията за образование в чужбина "Интеграл" Нидерландия е била на първо място по брой заминали да учат в Европа български студенти.

Престоят обаче не е евтин. На второ място по цена на месечния наем за студентска стая е Утрехт с 808 евро, следван от Харлем със 770 евро, докато най-достъпен е Еншеде със среден наем от около 400 евро.

Как се издържат източноевропейските студенти във Великобритания?

Как се издържат източноевропейските студенти във Великобритания?

Нивата на заетост сред чуждестранните студенти в Англия и Уелс са най-високи при хората от Източна Европа

Вахенинген остава един от най-евтините градове за студенти с наем от 450 евро месечно за стая, но с годишен ръст от почти 20% отбелязва и най-голямото поскъпване в страната.

В Айндховен наемите са се увеличили с 14%, а единственият нидерландски град, който отбелязва спад в цените, е Тилбург.

Данните са базирани на анализ на почти 14 000 обяви за жилища, публикувани в Kamernet през първото тримесечие на 2025 г.

"Студентите имат все по-малко избор и все по-големи разходи", заяви директорът на Kamernet, Джим Бийуард, добавяйки, че предлагането се е увеличило съвсем минимално и не може да задоволи огромното търсене.

Като основна причина за високите цени и ограниченото предлагане на пазара се посочва холандската регулация, която обезкуражава частните наемодатели да отдават стаи.