България е на 60-о място в света по общи разходи за наемане на офис с ниво 223 евро на кв.м на година според проучването „Офис площите по света" на международната консултантска фирма за имоти Cushman & Wakefield, представено от стратегическия й партньор в България и Македония Forton.

В Европа по-евтини са само Кипър, Хърватия, Естония и Македония.

„Атрактивните в сравнителен план нива на наемите са силно предимство за привличането на международни компании в сфери, които позволяват изнасяне на работни процеси и съответните работни места като изследвания и развойна дейност, обща администрация, ИТ поддръжка, финансово планиране и отчетност", казва Станимира Пашова, мениджър „Офис площи" във Forton.

Наемането на първокачествен офис в центъра на София струва на компаниите едва една десета от сумата, която биха платили в Лондон. В Ню Делхи, Индия, цената е почти пет пъти тази в българската столица. Съпоставимите разходи във Варшава са със 77% по-високи, в Будапеща и Букурещ - съответно с 35% и 34%.

„Като се добавят най-ниските подоходен и корпоративен данък в Европа и ниските нива на заплатите, виждаме достатъчно основания тенденцията за изнасяне на офис работни места към страната да продължи", коментира Станимира Пашова.

В София общият годишен разход за наемане на офис възлиза на 223 евро на кв.м. Той включва базовият наем за офис в централния бизнес район на града (12.5 евро на кв.м месечно в края на 2013 г.), добавки за идеални части в общите части на проекта, такси за поддръжка и управление и типичните разходи за консумативи като енергия и вода.

Лондонският район Уест Енд е най-скъпият офис пазар за втора поредна година. Британската столица запазва титлата си пред подгласника Хонконг с годишен разход за офис 2122 евро на кв.м. Москва е на второ място в Европа и на трето в света с наем 1432 евро на кв.м годишно.

Наемите на офиси по света се придвижиха нагоре с 3% през 2013 г., третата поредна година на сходно представяне.

В региона на Европа, Близкия Изток и Африка те също са нараснали с 3%, най-силният растеж от 2008 г. насам. Според Cushman & Wakefield има условия ръстът да продължи заради недостига на висококачествени площи в някои от основните делови центрове като Лондон и Франкфурт и увеличеното търсене.

„При положение че очакваме обемът на площите в строеж да остане нисък поне до втората половина на 2014 г., натискът за увеличение на наемите за първокачествени офиси ще се запази", казва Джеймс Янг, директор „Офис площи" за Европа, Близкия Изток и Африка в Cushman & Wakefield.

„Въпреки че местният пазар има своите особености, в България наблюдаваме сходно отслабване на строителството. Поради това наемателите на клас А офис сгради вече се сблъскват с ограничен избор. Това накара някои от тях да наемат площи във все още незавършени проекти във втората половина на миналата година", коментира Станимира Пашова. „Макар и не повсеместно, на най-търсените местоположения и за проекти с топ качество наемните нива започнаха леко да се увеличават в края на 2013 г.", каза още тя.