Имотния пазар от някокло месеца в във фаза на стабилизация, по отношение на цените и не се забелязва допълнителен спад. Това заяви  председателят на Националното сдружение „Недвижими имоти" Лъчезар Искров, пред агенция Фокус.

В по-големите градове като София и Варна предимно се забелязва увеличаване на броя на реализираните сделки. В процентно отношение е трудно да се определи доколко, но това е информацията, която постъпва в сдружението по линия на членовете, посочва експерът.

Предимно се говори за сделки в жилищния сектор - за жилища с цени до 180 000 лв., като в София се сключват сделки и на по-високи цени. Общо взето за мен това е свързано повече с тенденцията за стабилизацията на цените, отколкото с очаквания спад, който беше прогнозиран преди няколко месеца.

През миналата година все още се отчиташе един спад средно месечно специално за жилищния сектор с около 2-3 % в периода до края на годината. Така че това, което може да се констатира до момента, е, че периодът на трайна стабилизация настъпи още през месец юли тази година, допълни Искров в отговор на въпрос  дали цените с в застой

Най-търсени са жилищата с площи до 70-80 кв. метра - двустайни и тристайни жилища на цени средно за 60-70 000 евро.

Най-търсени са жилищата с площи до 70-80 кв. метра - двустайни и тристайни жилища на цени средно за 60-70 000 евро.

Незаетостта при офисите е доста висока в сравнение с минали години. Тенденцията там е към спад на наемите. Трудно бих могъл да се ангажирам с проценти, тъй като сегментът е доста широк. Факт е, че цените на наемите са средно с около 20-25 % по-ниски в сравнение със същия период на миналата година.

Относно разпространената вчера информация, че цените на имотите в елитните квартали в столицата са се задържали трайно над 1000 евро за кв. м Искров заяви че наистина има такива. Но но става дума за жилища с много добро качество по отношение на строителството, като  тези сделки не са водещи.

Не се забелязва значителен спад, такъв, какъвто беше прогнозиран.

Това не е сегментът, при който се забелязва повишаване на активността, въпреки че много от хората, които действително имаха намерение да закупят такова жилище, изчакаха да видят точно каква е тенденцията, а именно този факт, че трендът е постоянен по отношение на цените, че не се забелязва значителен спад, такъв, какъвто беше прогнозиран.

Преди половин година имаше прогнози, че пазарът ще се срине допълнително с още 50 %, което още тогава звучеше доста неаргументирано, но се оказа, че не се случи. Може би на тези, които изчакваха този допълнителен спад, ще им се изчерпи търпението. Но става въпрос за сделки, които все още не са определящи.

Панелни жилища продължават да се  купуват, Това е въпрос на финансови възможности. Тъй като панелните жилища действително сега са на достъпни цени, независимо от това, че има предлагане на ново строителство на много изгодни цени. Но пък при панелите има една друга особеност, особено в такива блокове в относително добро състояние, използваемата площ е по-висока

Наистина  трудно се дават ипотечни кредити за панелки, но все пак има и такива жилища в добро състояние.

Много е индивидуално как всеки ще постъпи със закупения от него имот. Факт е, че много от магазините в момента не се предлагат за продажба, а се отдават под наем, тъй като конкуренцията на големите молове постави тези търговци в тежко положение. Допълнително и кризата и намалените обороти са също проблем за наемателите на магазини.

Но е факт, че собствениците не продават магазини, т.е. очакванията са, че в един бъдещ период това, което е закупено като инвестиция, да може да бъде изплатено. Още повече, че по-голямата част от магазините на търговските улици са реализирани като сделки и като реституция преди доста години и са носили сериозен доход. По отношение на жилищата - смятам, че през последните две години този тип сделки с цел печалба и спекула бяха много незначителен брой, каза още Искров.