След първоначалния спад през първото полугодие на 2009, очакваме по-голяма активност на жилищния пазар през втората половина на 2009, когато купувачите ще възприемат новите ценови нива като изгодни и ще започнат отново да купуват, пише в анализ за имотния пазар в България през настоящата година на компанията за недвижими имоти Фортън.

Глобалното забавяне в сектора на недвижимите имоти през 2009 г. ще има своя негативен ефект върху България, прогнозира Фортън. Една от тенденциите, която вече се наблюдава и се очаква да се засили през следващата година, е оттеглянето на по-рисковите чужди инвеститори от българския пазар и навлизането на по-консервативните немски и австрийски компании и фондове.

По сектори в бранша, пазарът на терени за строеж в големите градове в страната все още е силно надценен. Поевтиняването на парцелите за ново строителство е едно задължително условие за стабилизиране на пазара, като стойността на земята е желателно да бъде около 15% от общата инвестиционна стойност (до 35% към 2008 г.).

При парцелите, предназначени на развиване на логистични проекти, в общия случай един проект би се реализирал успешно при ценови нива на земята до 35 - 40 евро/кв.м.

На жилищния пазар в България сега пазарът на жилищни имоти изпитва трудности от завишените ценови нива през последните две години. Към момента се наблюдава застой на част от цените и спад при други.  Инвеститорите от „бързия" тип са склонни да  намалят продажните цени, за да реализират проектите си  в новите условия на засилена конкуренция и по-ниско търсене.

Силен ефект в посока намаляване на цените на жилищни имоти ще имат ограничените възможности за финансиране от банките.  Фортън е на мнение, че това положение ще продължи до отсяването на качествените проекти и сериозните инвеститори.  По отношение на продажните цени на жилищни имоти очакванията са в посока спад или в най-добрия случай застой на ценовите нива за по-качествените проекти.

2009 г. ще е решаваща на пазара на търговски площи. През 2009 г. е планирано да бъдат завършени най-голям брой молове и търговски центрове в страната, предоставяйки на пазара близо 391 хиляди кв.м. търговски площи. Това значително ще повиши коефициента търговска площ на глава от населението (69,15кв.м./1000 души), като при успешното реализиране на проектите през следващата година България се очаква да настигне по този показател Гърция.

През 2009 г. в страната се очаква да бъдат завършени и пуснати в експлоатация близо 360 хиляди кв.м. офис площи, като над половината от тях се намират в столицата - 212 хиляди кв.м. Най-мащабните проекти са Хермес Парк в София с 50 000 кв.м. офис площи и Бизнес Таун София (Василев Бизнес Сити) - 53 346 кв.м.  През 2008 г. недостигът на модерни офис площи в центъра на столицата беше изтласкал търсенето към по-крайните райони и се беше наложило убеждението, че новите офис зони ще са разположени около и отвъд Околовръстното шосе. През 2009 г. се очаква завършването на редица проекти по основни булеварди и в района на широкия център, което от своя страна ще преориентира отново търсенето и ще предостави по-широк избор на потенциалните наематели.

През 2009 г. ще бъдат завършени доста нови логистични площи в страната, но ръстът на този сегмент все още е недостатъчен.

По отношение на чуждите инвеститори, знае се, че някои американски компании проявяват интерес към региона, като през есента на 2008 г. станахме свидетели на придобиването на  Сити Център София от Heitman European Property Partners. Американската Federal Development също стъпи на българския пазар посредством учредяването на съвместно дружество с Петрол Холдинг, като обявената инвестиция в следващите години бе 3 млрд. долара.

Продължава и сериозният интерес и от страна на гръцките инвестиционни компании, въпреки че Фортън очаква по-голям консерватизъм в тяхната инвестиционна политика.

В заключение, Фортън считат, че отражението на световната криза у нас до голяма степен ще определи границите на развитие на пазара на недвижими имоти в страната през 2009 година. Базирайки се на очакванията за спад в бизнеса с недвижими имоти в България, на пазара ще продължи ситуацията на нестабилност и неяснота, на фона на която ще се откроят наистина значимите проекти.  

Въпреки очакванията, страната все още има потенциал в сферата на бизнес имотите и е явна нуждата от подобряване на качеството и обема на предлаганите проекти.

В жилищния сектор се очакват по-атрактивни цени и нови гъвкави схеми за плащане, които могат да раздвижат иначе забавения ръст на развитие на сегмента. Възможно е предвид финансовата криза, трудното финансиране и неясното бъдеще определен брой проекти, обявени за завършване през 2009 реално да се отложат за 2010 година или по-късно.