Спиралата, която води до понижаване цените на недвижимите имоти, както и спадът на ипотечното кредитиране, са най-големите рискове за икономиката на Великобритания в краткострочен период.

Кейт Баркър, член на Комисията по монетарна политика на централната банка, е предупредила, че Bank of England може би няма да може да спре това в краткосрочен период, пише BBC.

Комисията по монетарна политика ще обърне особено внимание на финансовите пазари и пазарите на недвижими имоти. Обаче трудно може да се оправдае понижаване на лихвите пред лицето на инфлационния натиск.

„Вярвам, че рискът, представляващ най-голяма грижа, е относно взаимодействието между пазара на недвижими имоти и финансовия сектор в условията на кредитната криза", заявява Баркър в реч пред Търговската камара в Северен Стафордшир.

Ако отпускането на кредити се затегне в по-сериозна степен от прогнозите в Комисията, в следствие на което домакинства и компании се окажат без възможност да теглят заеми, може да се стигне до още понижения в цените на имотите.

Ще е трудно да се компенсира бързо негативния ефект върху ръста на икономиката, така че потенциално може да се стигне до продължителен период на нисък ръст на изхода на икономиката и инфлация под целевите значения.

Съветът на ипотечните кредитори още през миналата година изказа притеснение относно възможността за шок на пазарите на недвижими имоти в следствие на кредитния недостиг. Кризата на финансовите пазари можела да сложи „запушалка" на ипотеките, тъй като банките ще трябва да теглят като заем близо една трета от сумата 90 млрд. паунда, която се очаква да отпуснат като кредити тази година.

Говорейки в рамките на собствената си компетентност, Баркър е пояснила, че дори цените на имотите да паднат с 15%, само 2% от всички домакинства (включително 5% от всички изтеглили ипотеки) ще се сблъскат с проблема, че имотът им струва по-малко, отколкото теглената ипотека.

Обаче за другите сектори на икономиката спадът в кредитирането и падащите цени на имотите представляват голям проблем.

Ако сегашните трудности за достъп до парични фондове „на едро" се запазят за по-дълго време, количеството отпуснати ипотеки през 2008 г. може да спадне. В този случай пазарът на ипотеки ще стане по-малко конкурентен и също така по-скъп, обратната връзка на това ще е спад на имотния пазар, намаляване в известна степен на потребителските разходи, както и по-лош баланс за кредиторите, което от своя страна още повече ще намали капацитетът им за кредитиране.

В закючение Баркър е предупредила аудиторията, че на всичко това трудно може да се реагира в ежемесечните разисквания за нивото на лихвата в Комисията за монетарна политика. В идеалния случай лихвите би трябвало да се смъкнат, за да се изключи възможността за подобен развой на събитията. Само че в икономиката инфлационният натиск е силен и е по-вероятно по-късно през годината инфлацията да излезе извън целевата стойност. В краткосрочен период икономиката е изправена пред „всеобщо рязко забавяне в ръста на изхода (sharp slowdown in the output growth)".