Песимистите вече не трябва да носят плакати с надписи КРАЯТ ИДЕ СКОРО. За целта си има уебсайтове. Така например на форума http://www.globalhousepricecrash.com/ (Глобален срив на цените на жилищата) може да си кажете всичко за срива на цените на имотите, което искате. Миналата седмица там дискутираха 14,455 души, публикували 171,609 постинга.

Само че The Economist, който в последния си брой анализира международните индикатори на цените на имотите (виж таблицата), твърди, че сривът далеч не е универсален. Последните данни сочат, че само в пет страни цените на жилищата са паднали за година, а в две държави - Япония и Германия - спадът трае вече десетилетие.

Сравнително розовата картина може би се дължи на годишните данни, които са включени в таблицата, признава The Economist. След разгръщането на кредитната криза през тази година, ограничила достъпността на ипотечното финансиране, търсенето на жилища спадна както в Америка, така и в Европа. Със сигурност може да се каже, че данните след шест месеца няма да изглеждат по-обнадеждаващо.

Само че е ясно, че някои пазари на имоти се движат изключително добре, други са застинали в несигурност, докато на някои пазари действително се наблюдава понижение.

По-нататък авторитетното издание анализира поскъпването на имотите в Сингапур и Хонконг. През последните десет години те извлякоха много полза от това, че се превърнаха във финансови центрове и международни компании откриха офиси там. Само през миналата година броят на домовете, закупени от чужденци в Сингапур, е скочил с 71%. В добавка, и двете азиатски държави са обвързали валутите си спрямо американския долар и така внасят американската монетарна политика. Евтината цена на кредита насърчава по-силните покупки на имоти.

Сходен бум преди десет години изживяха Ирландия и Испания в покрайнините на Европейския съюз. „Една лихва за всички" - политиката определи твърде ниски лихвени нива в тези членки. Последва имотен бум.

Докато в Ирландия от известно време имотите поевтиняват, в Испания все още се забелязва незначително годишно поскъпване. Само че специалист от Barclays Capital акцентира върху начините, по които цените се пресмятат (нещо, върху което Money.bg вече разсъждава): изнасяните данни рефлектират не толкова пазарните цени, колкото практиката на оценителите и брокерите, които са предпазливи да понижават своите имотни оценки. Независимо дали това е точно така, 3.8% поскъпване на имотите в Испания е по-ниско от 4.2% годишна инфлация в страната.

По данни на Goldman Sachs, строителството и свързаният с жилищата бизнес формира 13% от работните места в частния сектор. В САЩ този дял е 9%, в Германия - 5%. Още, номиналните инвестиции в имоти са 11% от БВП в Ирландия, 9% в Испания, 6% в САЩ.

Точно в това е проблема. Строят се много повече имоти, отколкото могат да се продадат на пазара. Според авторитетите от Rics, миналата година в Испания са построени много повече имоти, отколкото могат да бъдат поети от нормален пазар, да не говорим от пазар по време на срив.

Както и другаде по света, испанските банки затягат условията си за отпускане на ипотеки и така продажбите на жилища спадат още повече. Сключените през високосния февруари продажби са се оказали с 24.4% по-малко, отколкото броят им през месеца на предходната година.

Ситуацията в Испания и Ирландия има пряк паралел в САЩ, където обемът непродадени жилища достигна 20 годишен връх. В Америка също така се ускорява понижението в цените на имотите.

Великобритания е изключение. Там новото строителство нарасна с едва 12% за десетилетието, през което жилищното строителство в Испания нарасна с 187% в и с 177% в Ирландия. На Острова строго се спазваха ограниченията в планирането, което означава по-малко построени апартаменти и закономерно от 1999 г. досега цените на жилищата се удвоиха в реално изражение.

Според някои анализатори, цените в Британия са по-малко уязвими отколкото в другите страни, но заплахата за този пазар идва от друго място. Купувачите се изправят пред промяна в настроенията на кредиторите. За да си купиш дом, сега трябва да разполагаш с най-малко една пета от сумата. Затова например Capital Economics предвиждат 20% понижение на цените.

Ако цените на имотите паднат по-сериозно и на по-обширни територии, това ще донесе сериозни икономически последици. Много се е дискутирало за „полезния ефект" от по-скъпите имоти върху консуматорското търсене. Но те надали ще помогнат, ако цените на горива и храните продължат да растат във времето, когато цената на строителството падне надолу като отвес, завършват коментара си The Economist.