През последните години имотният балон в САЩ, а и в много други части на света, доведе до покачване на цените на жилищата, което от своя страна породи поскъпване и на наемите. В последното си изследване Joint Center for Housing Studies към Harvard University изчислява какви са реалните параметри на ценовия растеж.
Анализът показва, че почти 11 млн. души, които възлизат на 25% от всички наематели на жилища в страната, трябва да отделят над 50% от месечния си доход, за да обслужват плащането на наетите жилища към 2018 г. За последните 17 години броят на обременените в изплащането на наемите си (дефиницията за които включва хора, разходващи над 30% от месечния си доход), е нараснал с 6 млн.
Предвид общия растеж на разходите за наеми и на дела на хората, които плащат над 50% от доходите си само за да имат наемен имот, не е учудващо, че най-бедните домакинства са в най-тежка ситуация. В квинтила на жителите с доходи до 15 хил. долара делът на обремените е 72%, като през последните няколко години е нараснал с 4 процентни пункта.
Именно представителите на тази категория, особено от малцинствата, са застрашени в най-голяма степен от това да бъдат принудително изведени от наетите жилища. Сред домакинствата с доходи под 30 хил. долара, процентът афроамериканци, заплашени от това, е 4%, колкото е и в следващия квинтил. Втората позиция, независимо от равнището на доходите, се пада на испаноговорящите.
Във втория доходен квинтил - на домакинствата с постъпления между 15 и 30 хил. долара - делът на обремените е 43%, като именно в тази категория нараства най-скоростно. Неговото покачване е от 13 процентни пункта между 2001 и 2018 г. Единствено в категорията на най-заможните съотношението на затруднените се понижава в анализирания период.
Същевременно основният двигател на пазара на наемни имоти с богатите домакинства - тези, чиито доходи възлизат на поне 75 хил. долара годишно и които съставляват последния квинтил на доходното разпределение. Данните показват, че на тях се дължат 75% от растежа на имотите за последните осем години.
"Нарастването на дела на обремените от плащането на наемите си съвпада с продължаващия спад на евтините обяви за имоти", посочват в изследването. "Докато подобряването на икономиката спомогна за повишаване на дела на домакинствата със средни доходи (които са дефинирани като тричленно семейство годишни доходи между 42 и 135 хил. долара), техният брой все пак изостава зад темпа на покачване на наемите."
Част от причините, довели до феномените, наблюдавани от анализаторите, включват увеличаването на данъците и регулации върху имотите, които пречат на тяхното поевтиняване.