Цените на жилищата ще продължат да намаляват и тази година, макар и не е с темповете на изминалата 2011 г., прогнозира изпълнителният директор на компанията за недвижими имоти „Адрес" Георги Павлов. Той уточни, че пазарът през изтеклите 12 месеца се е задържал без драстични промени, като през целия период налице са били по-скоро позитивни тенденции.
Данните на компанията показват, че средният спад в цените на жилищните имоти миналата година е бил 7 на сто при относително запазване на броя на сделките.
Активното говорене за кризата в Еврозоната провокира ново явление - засилено желание за сделки в левове, коментираха от компанията. Тази тенденция се наблюдава основно при наемите, където 30 - 40 на сто от сделките са в левове, докато при покупко-продажбата процентът е 4 - 5 на сто.
Българинът все по-често купува имот, за да запази спестяванията си, а не за спекулативна печалба. От компанията отчитат ръст на интереса към покупка на жилища в по-крайните квартали на София, заради очаквания достъп с метро, и очакват да се повиши интересът към имоти за живеене в селища в покрайнините на столицата. Очаква се и тази година банките да продължат да играят стабилизираща роля на пазара на недвижими имоти.
И през 2011 г. ключов мотив за сключване на сделка от страна на купувачите е било задоволяването на основни жилищни нужди - това са над 55% от купувачите. През периода се е наблюдавал и значителен ръст на хората, желаещи да закупят жилище за свой роднина. Техният дял е нараснал от приблизително 7% на близо 20%. Най-активни купувачи през изтеклата година са били по-младите хора - между 22 и 45 години, които формират около 65% от всички. Продавачите пък са били по-скоро в по-висок възрастов сегмент - близо половината от тях през 2011 г. са били на възраст от над 45 години. Мотивите са продажба най-често са били излизането от инвестиция (около 27%), спешната нужда от пари (около 26%), ненужен имот (около 23%). Около 4% от продавачите обаче са прибегнали до сделка с цел закупуване на по-голям имот.
Нова тенденция, която ще очертае 2012 година според АДРЕС, е ръстът в обема сделки за жилища в достигнатите до метрото по-крайни квартали на столицата. С около 15% се очаква да нарасне интересът към имоти в тези райони, като основната причина за това се крие в новите транспортни връзки. Надежда, Дружба и Банишора ще стават все по-атрактивни за купувачите поради удобствата на метрото, чиито нови линии ще започнат да функционират това лято. Пример за това е и активността в Надежда, която през последните месеци догонва тази в Младост. Според АДРЕС, краят на строителните работи в Лозенец, в комбинация с появата на метростанции в квартала, ще се превърнат в предпоставки този район да възвърне старата си слава.
В столицата цените са демонстрирали спад в рамките на около 9%, сочи още проучването на АДРЕС. Най-осезаемо е било понижението в кварталите Люлин, Дружба, Младост. В Лозенец цените са се понижили с допълнителни 5% през 2011 година, в центъра спадът е бил в рамките на 6%. Плах ръст в нивата се е наблюдавал в кварталите Витоша, Гео Милев, Студентски град и част от южните райони на София. Във Варна пък понижението е било около 5.5%. Най-силен е бил спадът в Аспарухово, Възраждане и Център, а слаб ръст в цените от АДРЕС са отчели в района на Колхозен пазар.
Без драстични промени ще се задържи пазарът на наеми през предстоящата година, прогнозират още от АДРЕС. Цялостно пазарът на жилищни имоти ще бъде силно предопределен от новите възможности за придвижване в столицата. Купувачите все по-често ще насочват търсенето си към новите комуникативни райони. За сметка на това интересът към традиционно считаните за елитни квартали ще намалее, тъй като високите цени в тях ще дистанцират голяма част от купувачите. Така постепенно тенденциите на заселване на София ще следват познатите в другите големи европейски градове, където поради добрите транспортни връзки, съществува силен интерес към по-крайните локации на града.
Abaris
на 23.01.2012 в 12:21:11 #1ИнвестКонсулт, да го бараш, скъпа Качиха ли те на шейната? Мощно надолуууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууу