Индексът на цените на жилища S&P/Case-Shiller за 20 главни града за април отчита спад с -1.4% на месечна и -15.3% на годишна база.
На фона на очакванията от спад с -16% на годишна база, обаче намалението не изглежда толкова голямо.
Във всичките 20 града има спад в цените на жилища на годишна база, като 13 от тях са отбелязали рекордно намаление. Индексът за 10 главни града отчита поевтиняване с -16.3%.
През март поевтиняването на годишна база беше от -14.3%, като индексът отчита намаление всеки месец от януари 2007 година насам.
Просрочването на ипотечни заеми е една от основните причини за пренасищането на пазара на имоти в САЩ.
А по-строгите условия на отдаване на кредити поставят инвеститорите пред сериозно затруднение по отношение на набавянето на капитали за покупки на недвижимост.
Отслабването на пазара на имотите, съчетано с високите цени на горивата и намаляващия пазар на труда, поставя икономиката на страната пред сериозно предизвикателство.
Във всичките 20 града индексът отчита спад на годишна база през април, като намалението е най-голямо в Лас Вегас и Маями с -27%. Шарлът и Северна Каролина пък отчитат спад са първи път.
Положителният аспект в доклада е, че повече градове отчитат покачване на цените в сравнение с миналия месец, макар и слабо, като в девет града има поскъпване, докато през март, в сравнение с февруари, те са били само два. Като поскъпването през април е било най-голямо в Кливланд и Далас.
Докладите тази седмица обаче подкрепят силно песимистична прогноза за пазара на имотите в САЩ. Продажбите и на нови и на стари къщи отчитат спад.
През март продажбите на нови имоти в САЩ са намалели до 17-годишен минимум според доклада на Министерството на търговията публикуван днес.
В същото време банките са пуснали на пазара два пъти повече жилища през май в сравнение с година преди това, а просрочените ипотеки са нараснали с 48%.