Да отгледаш дете е огромна инвестиция на време, емоции и, естествено, пари. Идва обаче един момент, в който малките вече са големи и трябва да се оправят сами в живота - да си плащат сами сметките, вноските по кредитите и лизингите, екскурзиите и така нататък. Кога се случва това?

Отговорът на този въпрос много зависи от това дали питате децата, или родителите, става ясно от национално представително за САЩ проучване на Bankrate, цитирано от CNN.

Какво мислите вие?

анкета

Кога децата трябва да стават финансово независими от родителите си?

Виж резултати

Още на 18 години 22.0%

На 19-24 години 50.0%

На 25-29 години 21.0%

След като навършат 30 7.0%

Детайли: Представителите на Поколението Z (18-26 години) в проучването на Bankrate смятат, че е нормално мама и тати да им плащат наема докато не станат на 23 години. Техните родители, баби и дядовци обаче смятат, че това трябва да се случи на 21-годишна възраст.

Младежите очакват до 21-вата си година да не плащат сметки и вноски по кредитни карти, възрастните смятат, че това е редно да приключи още на 19.

Как да станете по-богати от своите родители: 7 съвета

Как да станете по-богати от своите родители: 7 съвета

Живейте без дългове, мислете първо за вашите финанси

Близо 70% от родителите с пораснали деца признават, че са правили финансови жертви заради тях. При една трета от тях те са били "значителни".

  • В 51% от случаите са пострадали парите "за черни дни".
  • В 49% е била ограничена възможността на самите родители да обслужват задълженията си.
  • 43% са давали от средствата, заделени за пенсиониране.

Най-често от залъка си отнемат родителите с най-ниски доходи.

Контекст: По данни на Pew Research от юли 2022 г. около половината американци на между 18 и 29 години все още живеят с поне един родител.

Защо децата на богати родители печелят повече пари от тези с беден произход?

Защо децата на богати родители печелят повече пари от тези с беден произход?

Проучване дава отговор

Въпросът "Защо?" поражда различни интерпретации. Факт е, че цените на жилищата са изключително високи и младите хора днес срещат много по-големи трудности в придобиването на собствен дом в сравнение с предходните поколения, но е и факт, че представителите на Gen Z според множество изследвания са много по-слабо самостоятелни в сравнение с родителите си по времето, когато са били на същата възраст.

В прав текст: "Уверете се, че помощта ви е в рамките на вашите възможности и ясно подчертайте какви са нейните параметри. Това да помогнеш не означава да връчиш празен чек. Добре е да е ясно колко пари давате или в какъв срок ще е вашата подкрепа", коментира старши анализаторът в Bankrate Тед Росман.