2009 година заедно с финансовата криза донесе рекордно високо ниво на лихвите у нас, като тези по депозитите надхвърлиха 8%. Още през следващата обаче те тръгнаха стремглаво надолу, като не са спирали и до днес.

И ако през 2015 година лихвите все пак се задържаха над 1 на сто, то през настоящата те се "потопиха" доста под тази граница.

Доказателство за това е последната статистика на Българската народна банка (БНБ), която сочи, че средната доходност по влоговете в лева за бизнеса през юли се е свила до историческите 0,15%. Тази в евро остава малко по-висока - 0,19%.

Лихвите по депозити са намалели 40 пъти за 8 години

Как се промениха лихвите по депозитите през последните 17 години?

Ето какво говорят данните

При депозитите на домакинствата лихвите остават повече от двойно по-високи - 40 на сто за тези в лева и 0,32 за тези в евро.

Данните на централната банка показват, че доходността по краткосрочните овърнайт влогове е на крачка от нулевото равнище със спад до 0,03%.

Кредитите също продължават да поевтиняват, като средните лихви по корпоративните до 1 милион евро, договорени в лева, са намалели до ниво от 4,06 на сто, а при договорените в евро - до 2,93 на сто.

При потребителските заеми в лева понижението е до 8,12 на сто, а в евро - до 5,18 на сто. Средният лихвен процент по жилищните кредити също върви надолу до 3,86% в лева и 4,34% в евро.

Статистиката показва, че през юли годишният процент на разходите (ГПР), който отразява всички плащания по даден заем, намалява в сравнение със същия период на 2016 година до 10,33% при потребителските кредити в лева и до 4,28% при ипотечните в лева.

Кои банки дават най-високи лихви по депозити през 2017 година?

Кои банки дават най-високи лихви по депозити през 2017 година?

Само при три доходността е над 1%