Ламбе Алабаковски - подпалвачът на българския Културен център "Иван Михайлов" в Битоля, от днес е на свобода, съобщи БГНЕС.
Единствената мярка срещу него сега е отнемането на паспорта му. Решението е на Наказателния съд към основния съд в Битоля.
Първоначално той беше с мярка за неотклонение задържане под стража за 8 дни, която беше заменена с домашен арест. Мотивът беше, че той има двойно гражданство - македонско и американско и може да се укрие.
Според закона в Македония неговото деяние се наказва със затвор от 6 месеца до 5 години.
В ранните часове на 4 юни 2022 г. Алабаковски подпали вратите на културния център. След инцидента българският министър на външните работи Теодора Генчовска тръгна от Скопие към Битоля, където бе информирана за извършителя в полицейското управление.
"На кадрите на една от камерите видях мъж, който пристига спокойно с велосипед, вади туба със запалима течност и спокойно излива течността пред вратата на сградата. Пожарът, който избухна, беше голям, и подозирам, че човекът има някакви наранявания от този огън и може да потърси медицинска помощ. Мъжът е с маска", каза Генчовска. По думите й този "акт е извършен хладнокръвно, умишлено и злонамерено".
Подпалването на входната врата на клуб "Иван Михайлов" предизвика остри реакции от страна на български политици, които оцениха инцидента като варварска постъпка и провокация.
Припомняме, след официалното откриване на Културния център преди два месеца в РС Македония започна масирана антибългарска кампания, в която участваха и официални представители на властта, както и представител на държавните институции в Скопие.
Ламбе Алабаковски доби известност след като спечели телевизионното състезание "Търсене на звезди" през 2004. Той е много популярен в страната си, а песните му са сред любимите на македонците и заемат челни позиции в музикалните чартове. Има информация, че неговият брат работи в правоохранителните органи на РСМ.
Припомняме, историците и учените от националния кръг за "Македония" настояха пред евродепутатите в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург да не бъде крадена Българската история. Другото искане на страната ни е българите да бъдат признати за държавотворен народ и да спрат посегателствата - физически и психически срещу нашите сънародници там, както и подмяната и оскверняване, подмяна и разруха на наши паметници.
Въпреки това на 4 юни бе подпален българския културен дом в Битоля. Това може да се каже, че е пряка илюстрция на отношението към българите в РС Македония. По думите на проф. Иван Илчев след 100 г. преследвания 3500 признали, че са българи в РСМ, е много.
Като брутален фалшификат определи преброяването в Северна Македония председателят на Граждански демократичен съюз в Република Северна Македония Петър Колев.