Финландското министерство на отбраната планира покупката на израелски зенитно-ракетни комплекси "Прашката на Давид" за 316 млн. евро, съобщава Defense News.
Сделката беше обявена веднага след влизането на страната в НАТО и с нея тя ще стане първият чуждестранен оператор на системата. Тя е най-новото попълнение в ПВО арсенала на Израел и е в състояние да поразява различни цели в радиус от до 250 км.
Контекст: Финландия има огромна сухопътна граница с Русия и комплексни отношения (и няколко войни в миналото) с нея. През годините армията ѝ е използвала както съветско, така и западно оръжие.
Към момента най-мощният ЗРК на въоръжение в скандинавската страна е норвежката система NASAMS, от която са налични 8 батареи. Тя е със среден обсег и ѝ е поверена защитата на столицата Хелзинки.
След нахлуването на Русия в Украйна финландското военно и политическо ръководство се отказа от дългогодишния си извънблоков статут и се пое курс към влизане в НАТО. В отговор Москва обяви, че вижда разширяването на Алианса като риск за своята сигурност и ще отговори "подобаващо" - с усилване на военните си сили в близост до северната страна. Финландия започна усилена модернизация на своята армия, която ще обхване и противовъздушната отбрана.
Какво се случи: От израелското Министерство на отбраната заявиха, че сделката е подготвяна няколко години. Тя включва ракети, установки и радари. В производството на комплексите ще участват и финландски фирми. Допълнително ще се подпише договор, с който да се гарантира наличността на ключови компоненти и резервни части.
Детайли: "Прашката на Давид" (от старозаветния сюжет за Давид и филистимеца Голиат) е съвместна разработка на Израел и САЩ, като се произвежда от компанията Rafael. С него еврейската държава иска да замени американските комплекси "Хоук" и "Пейтриът".
"Прашката на Давид" е със среден до дълъг обсег на поразяване - може да унищожава балистични и крилати ракети, дронове и самолети, отдалечени на между 40 и 250 км от установката. Израелските въоръжени сили го комбинират с друга система - "Железен купол", която пък е с малък обсег.
Работата по проекта започва през 2006 г., като първите разчети застъпиха на бойно дежурство през 2017 г., а за първи път комплексът е използван в реална обстановка през 2018 г.
Какво предстои: САЩ, като страна, участваща в проекта, трябва формално да одобрят сделката. Към момента няма официална информация кога се очаква да стане това, но с оглед геополитическата ситуация не изглежда много вероятно във Вашингтон да се забавят.
no-noi
на 11.04.2023 в 12:35:34 #2Ти и нашите политици обичат да носят прашки да купят и за българия такива прашки
oktavian
на 10.04.2023 в 22:16:24 #1Това е най-успешната ПВО система в света! Каквото повикало, това се обадило! Надменната и фалшива простотия на Путин направи Финландия член на НАТО. Путин нанесе непоправими загуби и глобален срив на руския авторитет по света!Останаха му като приятели само диктаторите като Ким,Лукашенко и фамилията Асад в Сирия.Забележете историята на тези диктатори.Тя е твърде сходна с тази на Путин.Те са си лика-прилика.Всичките тези, в това число и той въвеждат жестока цензура, манипулират изборите, заглушават и унищожават всякаква опозиция и чрез послушни парламенти, нагласени от тях самите, си гласуват власт до живот!Друг един голям путинов приятел пък управлява държава с еднопартийна система, мечтата на останалите диктатори от групата! Това е Русия днес, управлявана от самодържецът Путин, в която всяка дума срещу него се счита за престъпление срещу държавата!