Най-големият кораб за полагане на тръби в света - "Пионерски дух" мина през Босфора и вече е в Черно море. Черноморският вход на пролива беше затворен с цел успешното преминаване на 382-метровия гигант, съобщиха турски медии.

"Пионерски дух" е най-високотехнологичният кораб за полагане на тръби в света, но той може да се използва и за монтаж и извеждане от експлоатация на нефтени и газови платформи.

"Изграждането на кораба започна през 2012 г., така че можем да кажем, че това е новопостроен кораб", заяви капитанът Лоек Фернeнгъл.

Плавателният съд е перлата в короната на швейцарската компания Allseas, специализирана в изграждането на тръбопроводи и подводни конструкции. Компанията притежава и други огромни плавателни съдове като Solitaire, Audacia и Lorelay.

Огромният кораб преминава през Босфора

Източник: Allseas

Огромният кораб преминава през Босфора

Със своите 403 342 тона брутен тонаж (вътрешният обем на кораба, б.р.) двукорпусният "Пионерски дух" е по-голям дори от супертанкерите, круизните кораби и контейнеровозите и много по-впечатляващ от американските самолетоносачи.

"Дори в случай на големи вълни корабът остава стабилен и сме в състояние да продължим да работим. Преди около месец имаше огромна буря, при която вълните достигаха височина до 7-8 метра. Корабът понесе щети, но това не спря производствения ни процес. На всеки 8 минути полагаме по една тръба в морето", обясни капитан Фернeнгъл.

Корабът-гигант има максимална скорост от 14 възела и може да превозва 571 души с инсталирана мощност от 95 000 киловата.

"Това е уникален кораб с размерите на 6 самолета Boeing 747 и е способен да вдигне две и половина Айфелови кули наведнъж", похвали се капитанът.

Кораб или 5-звезден хотел?

Снимка 354268

Източник: Allseas

Със своите 13 етажа и 288 каюти плавателният съд може да обслужва повече от 500 служители по всяко време. Екипажът от над 40 държави може да се възползва от зони за отдих с Playstation, големи телевизори и съоръжения за различни дейности като тенис на маса и футбол.

"Имаме 130 технически членове на екипажа, включително машинни инженери и електротехници, 40-45 служители, отговарящи за кетъринга, 300 служители на производствената линия и 50 души, отговарящи за морските дейности", обясни Фернегъл.

Служителите по кетъринга приготвят между 1500 и 2000 ястия дневно, а всяка седмица се консумират 250 кг ориз и 11 000 яйца.

По-голямата част от плодовете и зеленчуците, млякото и консервните продукти се купуват от Турция.

"Това е като петзвезден хотел, в който могат да се настанят до 571 души. Персоналът може да се възползва от перални помещения и почистване на стаите", разказа капитанът.

Корабът има капацитет от 21 млн. литра дизелово гориво, а дневната му консумация е 100 000 литра. Ако се движи с пълна скорост, плавателният съд изразходва по 400 000 литра на ден.

"Турски поток" тръгва в края на 2019 г.

Корабът-гигант полага тръбите за "Турски поток"

Източник: Allseas

Корабът-гигант полага тръбите за "Турски поток"

Гигантският кораб е командирован в Черно море, за да положи тръби за газопровода "Турски поток". Той ще работи в дълбоководната зона, като инсталира 2 тръбопровода дълги 900 км на дълбочина 2200 метра. 

Строителството на проекта досега върви много успешно, а 224 км от втората тръба вече са готови.

"За офшорната част имаме всички необходими разрешителни. Наземните линии са извън нашата компетентност. Това ще бъде отговорност на турската BOTAŞ и руската "Газпром" Те са в разговори за съвместно предприятие по отношение на втория сухопътен тръбопровод", заяви говорителят на проекта Сандер ван Роотселар.

Офшорният тръбопровод ще се състои от 4 паралелни тръбопровода, преминаващи през Черно море. Тръбите ще влязат във водата близо до град Анапа, на руското крайбрежие и ще стигнат до брега на турското крайбрежие на около 100 км западно от Истанбул, близо до село Киикьой.

Според Роотселар първите газови доставки по "Турски поток" ще бъдат факт през декември 2019 г.

"Проектът е от ясна полза за Турция, тъй като той е директна линия за страната. Преговорите за цената на газа продължават. Трябва да чакаме да видим как се развиват", каза говорителят.