Наскоро китайският президент Си Дзинпин заяви, че страната му "трябва да се възползва от възможностите, предоставени от блокчейн технологията". В реч през 2019 година китайският лидер каза, че блокчейнът е "важен пробив в независимите иновации на основните технологии".
В резултат на тази реч блокчейнът беше издигнат до национален приоритет за Китай, наред с други технологии, като полупроводниците, в които страната се опитва да увеличи своите възможности. Оттогава, без много публичност и фанфари, Китай изгражда платформа, която има за цел да улесни внедряването на блокчейн технология за компаниите, пише CNBC. Платформата се нарича се Blockchain-based Service Network (BSN).
Ето какво знаем към момента
Първо, какво е блокчейн? Блокчейн за първи път стана известен като основната технология на криптовалутата биткойн. Това е разпределен регистър на дейността, който записва транзакции в биткойн мрежата. Той е децентрализиран и нито един субект не го притежава или управлява. Вместо това се поддържа от мрежа от участници, работещи със специализирани компютри.
Всъщност, има много различни дефиниции за това как може да изглежда блокчейн. Някои компании и правителства го оприличават най-общо като технология за разпределяне.
Блокчейн технологията е толкова мощна, че ще промени целият интернет и почти цялата архитектура на ИТ системата
Блокчейн без разрешение, известен също като безнадеждни или публични блокчейн, позволява на всеки да се присъедини и потенциално да прави промени, стига да работи с определен софтуер или устройство. За разлика от тях, разрешените блокчейн обикновено са частни и позволяват само на определени участници да участват в тяхното използване.
Блокчейн, САЩ и Китай
През последните няколко години САЩ са въвлечени в интензивно технологично съперничество с Китай. Днес поднебесната империя се фокусира върху това, което нарича "гранични" технологии, включително квантови изчисления и полупроводници.
Блокчейн е другата важна област. Китайските технологични компании са поставили голям акцент върху международната експанзия - ход, подкрепен от Пекин в контекста на глобалната технологична битка със САЩ.
А изграждането на огромна блокчейн мрежа от страна на Китай е опит на китайското правителство да подкрепи развитието на блокчейн екосистеми при свои собствени условия, без да се съобразява с останалите, коментират криптоексперти.