Технологиите продължават да се развиват с притеснителни темпове. Скоро роботите могат да заменят не само нискоквалифицираните работници - като тези във фабрики, или таксиметровите шофьори, но и тези които се смятат за висококвалифицирани.

Банкерите и инвестиционните гурута, които сме свикнали да гледаме по филмите, като представителна извадка за хора с висок статут и доходи също са заплашени от робо-революцията.

В момента, тече един нов тренд на - израстване на така наречените "роботизирани съветници". Това е един прост и лесен начин спестяванията на хората да бъдат управлявани и да работят за тях, без да е необходимо да се плащат огромни такси и комисиони (типични за хеджфондовете) и без нуждата спестителите да имат кой знае какви задълбочени познания за финансовите пазари.

Ако всичко това - за роботизирани експертни съветници, Ви звучи в сферата на "научната фантастика", сега ще навляза малко повече в конкретика, като Ви дам един пример за робот, който е само част от огромния избор на разположение на спестителите.

Той се казва Betterment и вече управлява над 4 милиарда долара. Това е автоматизирана инвестиционна платформа, чиято цел е да създава диверсифицирани инвестиционни портфейли.

Поставените цели пред Betterment са да минимизира рисковете, като в същото време да изпреварва по доходност пазара в дългосрочен план.

Този робот решава няколко проблема едновременно, единият от които е да пести скъпите комисиони, които ще трябва да се предоставят на инвестиционните консултанти, които обикновено варират между 1.3 и 1.5% от капитала. Таксата на робота е между 0.15 и 0.35% от средствата, поверени му за управление.

По-точно - 0.35 на година за сметки под 10 000 долара, като таксата от 0.25% е за сметки над 10 000 долара. При суми над 100 000 долара, комисионата пада до 0.15%.

Освен по-ниските такси, роботът ще ви направи и добре диверсифициран портфейл. И докато инвеститорите трябва да са наясно с рисковете и с това, че не са застраховани от загуби, то те могат да са спокойни, че целта на робота е да се "минимизира риска".

Къде инвестира роботът?

Роботът инвестира в индексни фондове, които са изключително популярни през последните години. Те също така се отличават и с по-ниски разходни норми.

Потребителите сами определят степента си на риск, към която са склонни. Въз основа на предварително зададения риск, роботът преценява в кои индексни фондове и каква от сумата да инвестира.

Роботът няма изисквания по отношение на размерът на сметката, като новите клиенти получават шест месеца тестов период, в който не плащат такси и комисиони.

Защо роботите са бъдещето?

Да, много хора предпочитат да имат личен контакт с хората, които управляват парите им. За всички останали обаче, роботите могат да се превърнат в предпочитаната алтернатива.

И причината за това е очевидна - далеч по-ниските разходи, за управление на средствата. А роботите, ще направят същото, което биха направили професионалните мениджъри на фондовете. При това - със сигурност ще направят това по-евтино, а много вероятно е да го направят и по-добре.

Имайте предвид, че хеджфондовете губят позиции през последните години за сметка на индексните фондове, поради две причини. Първата са по-ниските разходи, а втората - хронично по-лошото им от пазарното представяне.

От финансовата криза насам, или от 2008-ма година, хеджфондовете не успяват да бият по доходност широкия щатски индекс S&P 500. Това до голяма степен обезсмисля тяхната традиционна схема "2 на 20", при която те вземат като такса 2% от активите и 20% от печалбата.

Или бъдещето във финансовия свят определено най-вероятно ще принадлежи на индексните фондове, както и на роботизираните съветници...