Обикновено хората се ужасяват от това да стоят сами някъде, на тишина и просто да си мислят нещо. За повечето от тях това звучи като най-скучното възможно занимание.

Все по-рядко на съвременния човек му се налага да изпитва подобно нещо. Със смартфона в джоба му той почти никога не може да скучае.

Прекали ли се с взирането в екрана на мобилни устройства обаче забавлението се превръща в истинска пристрастеност. Манията към смартфоните дори си има клинично наименование – номофобия.

А когато просто убиването на скуката се превърне в повече от навик, това се превръща в проблем. Business Insider публикува всички странични ефекти на пристрастеността към смартфони. Ето кои са те:

1. Избягването на скуката подтиска креативността:

Изследователи твърдят, че правенето на нищо може да предизвика в съзнанието на човек едни от най-оригиналните мисли.

2. Разконцентриране от целите

Докато човек скучае, неговото съзнание се рее непритеснявано от това, което се случва наоколо, твърдят учени. Ако изключите смартфона си и се фокусирате върху себе си, ще ви е много по-лесно да си поставите цели и да ги изпълните докрай.

3. Пречи ви да бъдете... по-добър човек

Ирландски изследователи защитават тезата, че скуката кара хората да бъдат по-големи алтруисти. Техните изследвания са показали, че когато някой е отегчен, той не отделя толкова голямо внимание на самия себе си. А това го насочва към дейности, които не са свързани с него, а с други хора.

4. Застрашава здравето и дори живота ви

Тук става въпрос за всички онези моменти, в които сте пресичали улицата с поглед, вперен в телефона. Инцидентите, предизвикани от хора, съсредоточени в смарфоните, в САЩ вече са такъв проблем, че някои щати, като Ню Джърси въведоха наказания за подобни нарушители.