Състоянието на бюджета е напрегнато. Имаме видимо и доста сериозно увеличение на разходите, голяма част от което е структурно заложено, а не просто извънредните разходи във връзка с мерките за подпомагане на икономиката. Голяма част отива за увеличение за заплати в публичния сектор и увеличените пенсии, които ще останат и занапред, когато приходите са малко по-високи от очакваното, но не нараства толкова, колкото разходите и това напряга изпълнението на бюджета. Това заяви Георги Ганев, председател на комисията по бюджет и финанси в 45-то Народно събрание, в студиото на Money.bg по телевизия Bulgaria ON Air.
"Засега изглежда, че ако няма лоши новини по линия на епидемията, е възможно при доста находчиво управление на финансите, да не се превиши дефицита", смята той.
50-те лева за пенсионерите
Според Ганев те са заложени като временна мярка, но едва ли някой ще я отмени.
"Преди година се анонсира, че ще бъде временна мярка за облекчение в България, но в момента всякакво спиране, ще бъде прието като отнемане на пенсии и не познавам политик, който ще гласува това да се отмени", коментира той.
По думите му увеличението на пенсиите и заплатите допринесе за това, че потреблението на домакинствата не намаля през миналата година. Всичко останало в икономиката беше в криза, освен потреблението, казва той
Кои икономически мерки трябва да останат?
"Възможността да се подпомага медицинският персонал на първа линия трябва да остане. Трябва да се погледне кои бизнес мерки са били ефективни и да се търсят евентуални други решения", счита Ганев.
Какви са мотивите зад предложението да се увеличи прага за регистрация по ДДС от 50 хил лв. на 166 хил. лв?
По думите на експерта след 3-4 години това ще бъде европейският праг. "Другият мотив е, че много хора хора в България прага, че са над прага от 50 хиляди лева, след натрупаната инфлация и се оказва, че трябва да регистрират и държавата им взима 20%, които е директен данъчен удар върху физически лица", заяви той.
"166 хиляди не е безумно огромен оборот и всъщност искаме да отворим възможност пред бизнесите, като до тази граница да решават дали искат да се регистрират по ДДС", заяви Ганев.
По думите му е възможно да настъпи и изсветляване в икономиката, въпреки, че това не е сред основните мотиви на предложението.
По отношение на данъчната системата, експертът коментира, че това е едно от нещата, които функционират сравнително добре и успява да събере достатъчно приходи, за да финансира нормално своята дейност и своите политики.
Планът за възстановяване
"Министерски съвет прие този план, но не го внесе в Брюксел, а го изпрати за предварителна проверка по редица критерии. След това трябва да ни се върне отговор, а на правителството ще се падне решението дали да го внесе или да го забави за известно време. И двете решения имат своите плюсове и минуси. Ако реши да го внесе България по-бързо може да влезе във времевите рамки за одобрение и към края на годината да започне да получава плащания. Реалистичното очакване е да няма сериозни критики", заяви той.