Превръщането в милионер започва с начина на мислене. Но също толкова важно е как следвате идеите си. С други думи, не само трябва да мислите като милионер - трябва и да действате като такъв.

В книгата си "10-те най-големи разлики между милионерите и средната класа" американският предприемач, мотиватор и специалист по самопомощ Кийт Камерън Смит споделя прозренията, които е събрал по време на двугодишната си работа и изучаване на свръхбогатите, включително действията и нагласите, които ги отличават от обикновения човек.

Той споделя 4 начина, за да започнете да се държите като милионер, независимо дали наистина сте такъв.

Милионерите говорят за идеи, не за неща

Не че автомобилите, филмите и другите хора не са интересни за богатите. Въпреки това те са склонни да се съсредоточат повече върху велики идеи за бъдещето, отколкото върху дребните подробности за случващото се в настоящето.

"Милионерите са креативни. Те прекарват времето, мислейки върху нови идеи", посочва Смит.

Докато хората от средната класа говорят за автомобили и филми, милионерите притежават автомобилните компании и продуцират филмите. Те разбират, че "идеите са най-ценният актив на света".

"За да станете по-успешни, трябва непрекъснато да разширявате ума си. В един свят, където всичко се променя бързо, би било разумно да отделите време да мислите за нови начини за правене на нещата", съветва експертът.

Милионерите поемат премерени рискове

Докато хората от средната класа често са доволни, вършейки обичайното си занимание, милионерите се стремят да напускат своите. С други думи средната класа живее в страх да не рискува твърде много, докато милионерите знаят кога да го направят.

Това се случва, защото "милионерите преодоляват страха, а средната класа му се подчинява", твърди Смит.

"Милионерите преодоляват страха със знание. Те се образоват, преди да поемат рискове, а след това обмислят последствията от провала", добавя той.

Те изчисляват силата на риска спрямо мощта на наградата. "Ако можете да приемете най-лошото нещо, което може да ви се случи и ако най-вероятното нещо, което ще се случи, ще ви доближи до вашите цели, тогава го направете!", препоръчва мотиваторът.

Милионерите са щедри

Докато хората от средната класа често смятат, че не могат да си позволят да дават, богатите разглеждат щедростта като необходимост.

"Повечето милионери вярват в принципа, че каквото посееш, това ще пожънеш. Те гледат на парите като на семе. Милионерите знаят, че ако са щедри, ще получат повече в замяна", обяснява Смит.

Много милионери и милиардери са станали филантропи. През 2010 г. Уорън Бъфет и Бил Гейтс основават инициативата "Дарителска клетва", която насърчава свръхбогатите да дарят по-голямата част от състоянието си за добри каузи. В нея участват повече от 150 милиардери, включително Марк Зукърбърг, Ричард Брансън и Илън Мъск.

"Не всички милионери са щедри, но щастливите са такива!", отбелязва специалистът.

Милионерите развиват множество източници на доходи

Колкото повече източници на доходи имате, толкова по-голям е потенциалът да натрупате големи печалби. Смит дава за примера рибар с една въдица срещу рибар с 5 въдици. Кой ще хване повече риба?

Но разработването на многобройни потоци от доходи означава освобождаване от мисълта, която често дърпа средната класа назад: идеята, че трябва да направите всичко сами, което "поставя крайни ограничения върху вашия финансов потенциал", казва експертът.

"Милионерите имат различно мислене. Те вярват, че могат да намерят някой, който може да го направи не само толкова добре, колкото могат те, но дори още по-добре!", обяснява Смит.

Той подчертава, че създаването на източници на пасивен доход е от решаващо значение за изграждането на богатство. Това означава да положите усилия за развитието на дадено начинание, но след това да го оставите в ръцете на по-квалифицирани хора, за да можете да преминете към следващия проект, генериращ доходи.

Не се опитвайте да отговаряте за всичко - това води единствено до прекален стрес и блокиране.

Милионерите се съсредоточават върху главните аспекти на даден проект, без да затъват в детайлите.

Това отново се разминава с начина на мислене на средната класа, че трябва да правите всичко сами. "Средната класа вярва, че ако се опитате да изградите множество източници на доходи, ще разпръснете времето и енергията си по неподходящ начин", обяснява Смит.