Все повече и повече богати китайци виждат Сингапур като сигурно убежище за техните активи. Протестите разтърсиха икономиката на Хонконг през 2019 г., а заможните китайци потърсиха алтернативни места за съхранение на богатството си. Сингапур се оказа привлекателен и една от най-важните причини е,че няма данък върху богатството, пише CNBC.
Бързият икономически растеж на Китай доведе до ръст на милиардерите - стотици нови милиардери бяха "създадени" само за няколко десетилетия. Още повече се присъединих към редиците през последната година според Forbes. Това доведе общ брой милиардери в Китай от 626, на второ място след 724 милиардери в Съединените щати, показват данните.
Според експерти китайците "вярват, че има много възможности да направят състояние в Китай, но не са сигурни дали е безопасно за тях да държат пари там. Китайския капиталов контрол, според който има официален лимит от 50 000 долара в чуждестранна валута годишно , ограничава възможността на милиардерите да прехвърлят пари от страната.
Някои китайци местят активи в Хонконг, преди да ги преместят в Сингапур, каза той. "Тази тенденция започна от бунтовете през 2019 г. в Хонконг, когато много китайци се замислиха за безопасността на активите", заявяват експерти.Тенденцията се е ускорила през 2021 г. след репресиите срещу образователната индустрия и речите на китайския президент Си Дзинпин за общ просперитет. В реч миналата година Си призова за намаляване на неравенството в богатството.
Тези коментари дойдоха след месеци на засилен контрол върху големите китайски технологични и образователни компании, както върху строителните предприемачи.
Свързаните с Covid ограничения за международни пътувания също ускориха интереса на богатите китайци към Сингапур. Страната предлага програма за инвеститори, която позволява на възрастни, които инвестират най-малко 2,5 милиона сингапурски долара (1,8 милиона долара), да кандидатстват за постоянно пребиваване в страната.
Друго привлекателното нещо в Сингапур е, че местоположението му дава на инвеститорите близост до други инвестиционни възможности в Азия.
От края на 2020 г. основателят на Bridgewater Рей Далио и съоснователят на Google Сергей Брин отвориха семейни офиси в Сингапур, за да се възползват от добрата данъчна политика, според доклади на Bloomberg.
През 2020 г. в Сингапур имаше около 400 семейни офиса, според националния съвет за икономическо развитие. Местни фирми, които помагат при създаването на семейни офиси в Сингапур, смятат, че може би те са се увеличили със стотици.
За разлика от позицията на Китай за неутрална позиция по отношение на войната, Сингапур се присъедини към САЩ и ЕС при налагането на санкции срещу Русия по-рано този месец, като според новините замрази местни банкови сметки, държани от санкционирани руски физически и юридически лица.
Все още не може да се каже дали интересът към Сингапур означава, че градът е спечелил значително предимство в дългогодишната конкуренция с Хонконг като финансов център. Освен това Сингапур обмисля по-широк обхват по отношение на данъци върху богатството - включително данък върху капиталовите печалби, дивиденти и нетния данък върху богатството на физическите лица, коментира финансовият министър Лорънс Вонг.