Богатите руснаци не бързат да прехвърлят парите си в Русия, показва поручване на анализаторската компания Frank RG. Приказките за връщането на капитали в страната е мит, твърдят изследователите на руския финансов пазар. Тази гледна точка подържат и банкерите, пише руската секция на ВВС.
Frank RG анкетира представители на банките и техните клиенти, къде състоятелните руснаци държат своите спестявания. Проучването показва, че в чуждестранни банки те съхраняват около 315 милиарда долара. Това представлява около 70% от техните активи, които анализаторите оценяват на 455 милиарда долара. В местни банки и инвестиционни компании богатите руски клиенти държат 140 млрд. долара, което еко една трета от общото си богатство.
Към богатите руснаци Frank RG причислява тези, които имат повече от 1 милион долара във финансови активи. Анализаторите на компанията че такива са около 30 хиляди руснаци.
По-рано швейцарската банка Credit Suisse оцени, че в Русия живеят над 172 хиляди души, които притежават над 1 милион долара. Но в тези сметки банката включваше и притежаваната недвижима собственост.
В броя на милионерите Frank RG включва само тези, които имат над тази сума в налични средства, в депозити и акции. Не по-малко от 3 хиляди руснаци имат спестявания над 1 милион долара, но не държат парите си в руски банки, смятат от анализаторската компания.
"Това е исторически сложила се практика, защото хората които са заработили определен капитал искат да го съхранят. А руската юрисдикция остава рискова, хората не вярват в руската икономика, не вярват на руските закони. Това не проблем на банките, а проблем на държавата", пояснява за ВВС ръководителят на проекта premium & private banking Frank RG Любов Прокопова.
Част от притежаваните средства все пак се връщат от чужбина в Русия, но това дава само 5% от прираста на капитала, който се съхранява в страната. И тъй като значителна част от средствата на богатите руснаци продължава да се намира зад граница, анализаторите определят тезата, че "капиталът се връща в Русия" като мит.
По думите на Прокопова косвени данни показват, че 40-60% от парите на богатите руснаци в чужбина се намират в швейцарските банки.
Над 50% от частния капитал на състоятелните руснаци исторически се намира извън пределите на Русия, смята шефът на Sberbank Private Banking Евгения Тюрикова. Но тя отбелязва, че редица клиенти все пак връщат средствата си в страната. Те са привлечени, по нейните думи, от амнистията на капитала и данъчните облекчения.
Правителство не за първа година се опитва да върне капитали в Русия. Тази година властите обявиха втора амнистия за изнесени навън средства, която действа от март 2018-а до края на февруари 2019 година. Първата "прошка" през 2015 - 2016 г. обаче не се ползваше с голяма популярност сред богатите руснаци.
Амнистията на капитали предполага, че собствениците им могат да подадат декларация в данъчните органи, с информация за сметките и средствата им извън страната, като те няма да бъдат обложени с данъци. Освен това подалите декларации няма да бъдат подведени под отговорност по редица члена на наказателния кодекс.