Бразилският петролен магнат Ейк Батиста е осъден на 30 години затвор заради ролята си в корупционния скандал Carwash, съобщава Bloomberg.

Милиардерът, който беше най-богатият човек в страната, получава тежката присъда, тъй като е подкупил с 16.6 млн. долара бившия губернатор на Рио де Жанейро, за да улесни сключването на договори с местното правителство.

Бившият най-богат бразилец влезе в затвора

Бившият най-богат бразилец влезе в затвора

Остава зад решетките заради подкупи

Батиста в момента е под домашен арест, а бившият губернатор Серхио Кабрал е в затвора. Адвокатите на милиардера ще обжалват присъдата.

"Именно защото беше световноизвестен бизнесмен, неговите криминални бизнес практики потенциално бяха в състояние да засегнат бизнес средата и репутацията на Бразилия, причинявайки дълбоки белези на доверието на инвеститори и предприемачи, които в близкото минало видяха Бразилия като добър инвестиционен вариант", пише в решението си съдията Марсело Бретас.

Разследването на скандала Carwash в Бразилия започна през 2014 г. и доведе до присъди на високопоставени политици и бизнес лидери, чиито звезди изгряха по време на бума на суровините през предходното десетилетие - включително бившият президент Луис Инасио Лула да Силва.

Разследването насочи общественото вниамние към присъщата за страната корупция и я превърна в основен проблем за кампанията преди изборите през октомври. И все пак освобождаването на някои осъдени повдига въпроси за това колко дълго ще се запазят присъдите.

По време на разследването полицаите обискират имението на Батиста, където откриват Lamborghini Aventador, паркирано във всекидневната му, както и сейф, пълен с пари, но не и самия бизнесмен. Той е задържан малко по-късно при завръщането си в Бразилия и оттогава е под домашен арест.

Бизнесът със суровини и логистика на Батиста повиши личното му богатство до над 30 млрд. долара в началото на десетилетието, превръщайки го в най-богатия човек в Бразилия и един от най-богатите в света.

Тези богатства бързо се изпариха, след като неговата група от стартиращи компании се стана обект на разследване за дългове и търговия с вътрешна информация.

Той си спечели рядкото прозвище на "отрицателен милиардер" през 2015 г., когато нетното му богатство спадна до повече от 1 млрд. долара дълг.