Милиони немци пътуват по време на отпуската си, но въпреки това почти 20% от населението не може да си позволи дори кратки пътувания. В сравнение с Европейския съюз обаче, този процент все още е доста умерен.

Почти всеки пети в Германия има толкова малко пари, че няма възможността да направи дори едно едноседмично пътуване в годината, съобщава Spiegel.

При самотните родители този дял от населението е видно по-голям - всеки трети, пише вестник Saarbrücker позоваващ се на данни от Европейската статистическа служба Евростат.

Информацията е изискана от депутатката в Бундестага от лявата партия Сабине Цимерман.

През последната година 19.2% от хората в Германия не са били в състояние да прекарат едноседмичната си отпуска някъде другаде освен вкъщи. При домакинствата с деца този процент е 19.9, а при самотните родители 39.6%.

"Да не можеш да пътуваш е израз на бедността, срещу която трябва ефективно да се борим, " коментира Цимерман. Лявата депутатка иска да въведе минимална заплата от 12 евро на час както и премахването на "системното ниско заплащане" като модел за временната работа.

Един подробен поглед върху числата от Евростат показва все пак, че като цяло материалното положение на немците се е подобрило през последните десетина години.

А стойността от 19.2% германци, които не могат да си позволят пътуване, е отчетливо по-ниска от тази през предходните години. През 2006-та година процентът е бил 34.7.

Също така в сравнение с ЕС, Германия е в много по-добро благосъстояние от другите държави. Делът на хората без материални възможности за едноседмично пътуване в страните от ЕС варира през последните години между 34% и почти 40%