Три европейски дуржави ще отчетат най-голямо увеличение на дела на милионерите до 2028 г. Това предполага изследване на британския икономически мозъчен тръст Adam Smith Institute.

Това са Турция, Русия и Швеция, които ще са европейските шампиони, които ще имат най-голямо увеличение на дела на милионерите до 2028 г.

Констатациите от доклада Millionaire Tracker на Института, който разглежда богатствата на 36 страни, включително САЩ, Япония, Франция, Германия, Италия и Унгария, предполагат, че Тайван ще отчете най-голямо увеличение от всички в проучването с 51%, цитирано от Euronews.

Турция е най-добре представящата се европейска държава с прогнозирано увеличение от 34% в дела на онези, които ще имат повече от 1 милион долара нетно богатство във всички класове активи, включително пари в брой, акции, собственост и др средства.

Данните от доклада на UBS Global Wealth Report за 2024 г., показват забележителния растеж на частното богатство на Турция в лицето на предизвикателни икономически условия.

"Турция се откроява със зашеметяващ ръст от над 157% в богатството на възрастен между 2022 г. и 2023 г., оставяйки всички страни назад план. Най-близките са Катар и Русия с увеличение от близо 20%, следвани от Южна Африка с малко над 16 % и Израел с 14%", се казва в доклада.

Възходът в Турция е забележителен, не за друго, за защото идва на фона на високата инфлация в страната, която в момента е впечатляващите 72%, според CNBC. Високата инфлация е катастрофална за много от 85 те милиона турци в страната, значително намалявайки тяхната покупателна способност. Но за турците, които притежават активи като домове, богатството е нараснало, тъй като инфлацията повишава стойността на тези притежания.

Въпреки продължаващата война в Украйна и икономическите санкции, Русия се прогнозира да създаде втория по големина дял милионери на континента, с 23% увеличение.

Големите икономики в Европа - Германия и Франция, се предвижда да отбележат ръст от 15% и 14%, което ги поставя в почти в край на класацията.

Само с 2% увеличение Гърция е сред най-ниско класираните страни в доклада. Само Обединеното кралство,Нидерландия, Саудитска Арабия (-3%) и ОАЕ (1%) са класирани под него.

Предвижда се глобалните икономически гиганти, САЩ и Китай, да отбележат скромен растеж до 2028 г. Анализатори от Института предполагат, че САЩ ще отчетат 12% увеличение, докато Китай, втората по големина икономика в света, ще претърпи ръст от 8%.

Държавите с население от милионери, по-голямо от популацията на цели страни

Държавите с население от милионери, по-голямо от популацията на цели страни

В Швейцария един на всеки 20 жители е милионер

Обединеното кралство и Нидерландия са тръгнали в обратната посока

Обединеното кралство и Нидерландия са двете най-ниско класирани нации от 36-те анализирани, като и двете държави се прогнозират да загубят милионери като дял от населението си.

Изследването предполага, че Обединеното кралство ще загуби 20% от своите милионери до 2028 г., като Нидерландия ще загуби 5%.

Единствената друга страна, за която се прогнозира намаляване на дела на милионерите, е Саудитска Арабия, която се очаква да отбележи спад от 3%.

Институтът свежда прогнозираното намаляване на милионерите в Обединеното кралство до комбинация от фактори, включително високи данъци и култура, която не е склонна да подкрепя тези, които създават богатство.

"Милионерите напускат Обединеното кралство поради редица причини, включително ежедневно данъчно облагане, замразени прагове за данък върху наследствата, потенциално увеличение на данъците върху капиталовите печалби, враждебна към създателите на богатство ".