Австралия допусна огромна грешка, коментира френският посланик в събота, след като бе отзован в Париж, след като Канбера се отказа от многомилиардна поръчка за френски подводници в полза на алтернативна сделка за ядрени подводници със САЩ и Великобритания, съобщават "Франс 24" и "Ройтерс".
"Мисля, че това беше огромна грешка, много, много лошо отношение към партньорството - тъй като това не е договор, а партньорство, което трябваше да се основава на доверие, взаимно разбирателство и искреност", каза посланик Жан-Пиер Тебо каза пред журналисти в Канбера.
Австралия заяви в четвъртък, че ще отмени споразумението, подписано през 2016 г. за френски конвенционални подводници и вместо това ще построи най-малко осем подводници с ядрена мощност с американска и британска технология, след като постигна тристранно партньорство за сигурност.
Франция нарече анулирането на сделката - на стойност 40 милиарда долара през 2016 г., която днес би струвала много повече - удар в гърба и привика своите посланици от САЩ и Австралия.
"Бих искал да имам машина на времето, ако е възможно, и да не попадна в ситуация в такава невероятна, тромава, неадекватна неавстралийска ситуация", каза Тебо.
"Много съм тъжен, че съм принуден да напусна, макар че трябва да се направи преоценка."
Австралия заяви, че съжалява за отзоваването на френския посланик и че оценява отношенията с Франция и ще продължи да се ангажира с Париж по други въпроси.
"Австралия разбира дълбокото разочарование на Франция от нашето решение, което бе взето в съответствие с нашите ясни и съобщени интереси за национална сигурност", заяви говорител на външния министър Марис Пейн.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс каза, че Франция е "жизненоважен съюзник" и че САЩ ще се ангажират в следващите дни за разрешаване на различията.
Спорът бележи най-ниската точка в отношенията между Австралия и Франция от 1995 г., когато Канбера протестира срещу решението на Франция да възобнови ядрените опити в Южния Тих океан и отзова посланика си за консултации.
ivan-koichev
на 19.09.2021 в 11:20:44 #5"Ама в случая тая "единородна близост" става за сметка на един от партньорите" Значи в случая става въпрос за не естествен партньор такъв каквито сме и ние със запада. Принуден съм да си призная, че съм за Европа на регионите, което е съвсем естествено. Вишеградци, Балканите, Скандинави, Апенини и още някакви. Смешно е в Европа да има партньорство между несъизмерими по територия, население и капитал държави, това е дискриминационно партньорство, съжителство между слон и кокошка. Европа би трябвало да се откаже от евросоца и да престане да си мисли, че след като го няма сесерето може да запълни свободната ниша.
chafeto
на 19.09.2021 в 00:01:05 #4ivan-koichev Става въпрос за единодействие между "единородни англосаксонски приятели.." и нищо по природно и естествено няма от това. //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Лошо няма. Ама в случая тая "единородна близост" става за сметка на един от партньорите. И чрез неговото прецакване. Пък и като имаме предвид как англосаксите (особено пък американците) изхождат почти само от гледната точка на финансовия си (и друг) интерес, много се съмнявам, че чувство за такава близост изобщо присъства.
ivan-koichev
на 18.09.2021 в 20:32:50 #3Става въпрос за единодействие между "единородни англосаксонски приятели.." и нищо по природно и естествено няма от това. Интересно ми е какво мисли Канада по въпроса и по специално Квебек къде се намира в тази ситуация след като те освен французи са и поданици на кралицата. Има и друго интересно, Западна Европа по скоро е Англосакс-Европа, а Източна Европа става нещо като Европа- Център, поживеем и увидим. ПП. Тия западно-европците да не би да са тръгнали да се водят по акъла на Вучич?
Хирам
на 18.09.2021 в 19:28:12 #2няма как янките да компенсират Франция за този удар. това е поредния шамар за дегенератите от Версай, който ядат от англосаксите. Французите имат още малко време, около 3-5 год максимум да завъртят рязко волана и да се отърват от диктата на бруталните соросови дегенерати, след което вече ще е късно. Прекрасните произведения на Мишел Уелбек го показват от всички аспекти.
GolaVoda
на 18.09.2021 в 17:38:47 #1Австралия не е направила никаква грешка. Абсолютно никаква грешка... Явно до мозъците на френските управляващи достигна мисълта, че живеят във фантастичен смят и правят грешка, след грешка... Като накрая нормалните французите ще ги накажат, и за мигрантите, и за ковида, и за фаворизирането на ЛГТБ и за празните илюзии .. Французите можеха да вземат 1 милиард от руснаците за фрегатите, а сега ще вземат грънци от австралийците.. Просто е безумие да се смята, че австралийците ще изберат французите пред своите единородни англосаксонски приятели.. Автралия се нуждае от САЩ и англичаните за да оцелее, щото Индонезия, която окупира Източен Тимур е мощна държава.. Никой не може да разчита на французите за нищо...вижте докъде стигнаха арменците.. Натиска за затварянето на нашите реактори също идваше от Франция..например.. Щели били да харчат 90 милиарда..???. майко каква наивност и вяра в собственото си превъзходство... Даже дачиите, които караме са произведени в Мароко, а не в Руминия...поради французите.