Избухна конфликт за контрол над най-голямото петролно находище в Либия. Лоялни сили на признатото от ООН правителство в Триполи влязоха в сблъсък с Либийската национална армия, ръководена от фелдмаршал Халифа Хафтар, пише "Гардиън".
Хафтар е водеща фигура в източната част на Либия.
Находището "Ал Шарара", което се намира на около 900 километра южно от Триполи, е с капацитет да произвежда по 315 000 барела на денонощие - 1/3 от общото производство на северноафриканската държава. Но от декември 2018 г. находището е затворено от либийската Национална петролна корпорация, когато обектът попадна под контрола на местни племена, поискали от правителството в Триполи да помогне за изваждане на района от бедността.
Боевете потенциално могат да навредят на подготвяните от ООН планове за организиране на национална конференция през следващия месец, която се предполага, че ще доведе до организиране на парламентарни и президентски избори, както и до изготвяне на нова конституция. Световната организация все още не е обявила дата и място на конференцията.
Силите на Хафтар, които вече контролират голяма част от петролните находища, включително и "петролния полумесец" на север, се придвижиха на юг през януари като част от операция срещу терористи и милиции.
Говорител на Либийската национална армия заяви, че силите на Хафтар са поели контрол над петролното находище без борба.
Но по-късно местни медии съобщиха, че петима души са убити и 16 са ранени при боеве.
Подкрепяното от ООН правителство осъди решението на Хафтар и подчерта, че лоялните сили са се насочили на юг да защитят находищата от Хафтар.
Ако Хафтар поеме пълен контрол над петролното находище, той ще държи по-голямата част от либийския петрол и ще бъде в по-силна позиция при евентуални избори през тази година.
"Петролният полумесец" включва големи терминали за износ на петрол.
chafeto
на 08.02.2019 в 16:42:14 #1Едно правителство, второ правителство, сили на Хафтар, ДАЕШ и още един куп групировки. Либия е населена от най-дивите арабски племена, а Кадафи беше успял да ги обедини. И не само това. Либия беше най-богатата страна в Африка след ЮАР, но без нейната престъпност и социални проблеми. И когато подеха кампанията срещу него той сам каза, че след падането му Либия ще стане втора Сомалия, което беше пределно ясно. Да не говорим, че тогава страната служеше като бариера срещу мигрантски потоци А сега си еб*ало майката, Европа "яде американски ла*йна". Благодарение на Обама, Х. Клинтън, Саркози и подобни боклучаци!