Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е подготвила 18 различни сценария за действие в случай на руска инвазия в Украйна, заяви заместник-държавният секретар по политическите въпроси Виктория Нюланд в интервю, публикувано в събота от Financial Times.
"Няма да говоря предварително за 18-те различни сценария ... Само ще кажа, че ние и нашите съюзници сме готови бързо да причиним сериозна болка, ако Русия предприеме някаква агресивна стъпка".
Нюланд подчерта, че санкциите на САЩ и европейските страни може да се различават една от друга. "Понякога нещо е по-трудно за нас, отколкото за Европа, а понякога е обратното", каза тя.
В същото време заместник-държавният секретар на САЩ подчерта, че Вашингтон преговаря с европейските съюзници относно възможен отговор на действията на Русия, който да отчита интересите на жителите на западните държави.
Коментирайки разговорите за гаранции за сигурност между делегациите на САЩ и Русия, които се проведоха тази седмица, Нюланд каза, че страните са успели да чуят притесненията си, но сериозна дискусия все още не е започнала. "В момента чуваме само опасения един от друг", каза тя.
"Ние не сме започнали типа преговори, които би трябвало да започнем, за да се опитаме да постигнем споразумения. Особено ако Русия иска тези споразумения да бъдат правно обвързващи, така че ни трябва повече време."
Вашингтон е заинтересован от продължаване на преговорите с Москва. "Вярваме, че можем да намалим напрежението и да постигнем напредък по някои от темите чрез дипломация", каза дипломатът. "Надяваме се и очакваме Москва да остане на масата за преговори и да обсъди редица въпроси, но изборът е на Путин".
Нюланд също така подчерта, че преговорите "трябва да се водят на основата на реципрочност". "Те имат искания, но и ние имаме опасения".
Нюланд коментира, че кибератака срещу уебсайтовете на украинските министерства напомня методите използвани от Русия и в миналото.
"В момента не съм готова да говоря за това кой е замесен. Ще кажа само, че това са добрите стари руски методи, които изпозлва по целия свят". "В миналото офицерите от руското разузнаване" са действали съответно, за да "дестабилизират правителствата, да тестват собствените си способности".
Според ръководителя на кабинета на президента на Украйна Андрий Ермак почти всички украински сайтове, засегнати от атаката, вече са възобновили работата си.
Той добави, че Украйна "работи в тясно сътрудничество със САЩ и Великобритания" по този въпрос и нарече инцидента опит за дестабилизиране на ситуацията в страната.
halo
на 16.01.2022 в 16:33:44 #16Когато Нюланд говори си опичайте акъла.
panopsihikum
на 15.01.2022 в 23:59:22 #15Браво Ачка, то хубаво че маските паднаха та цял свят да види че на никой от ФАЩ не му пука за Украйна, просто искат територията на Русия разкъсана и оглозгана, Украйна им трябваше вместо кучетата дето да дразнят и хапят мечката, даже и не им минава мисъл да се грижат за 40 милиона гладни и корумпирани укри когато те свършат мръсната работа. Ако ФАЩ разкъсат мръвката Русия то Китай им е в кърпа вързан, това е простия план. На всеки беше ясно че след разпада на СССР ще има конфликти и прекрояване на граници както и сега в в бивша Югославия, както и в Индия и Пакистан и ФАЩ само потриваха доволно ръчички в очакване крушката да падне сама... Явно Путин решава да играе Ва-Банк сега щото знае че времето явно не е в негова полза, предполагам залозите ще се вдигат... да видим до кога...
friend
на 15.01.2022 в 21:21:37 #14обективен Не знам колко сценария има Русия, но всички са печеливши. -------------------------- Не знам колко са печеливши, но заплатата на руснаците трябваше от Нова година да стане 160 ЩД, народът гладува, прочети в нета колко струва хляба и месото в РФ и какви са им заплатите.
friend
на 15.01.2022 в 21:18:36 #13Наско Няма една логична причина Русия да нахлува в Украйна. Русия нахлува някъде, само ако е застрашен живота на руското население в държавата. И ще го направи, за да избегне нова Сребрнинца. ---------------------- Прав си, че няма логична причина Русия да нахлува в Украйна. Кой застраши живота на руското население в Украйна?.... а в Крим? Колкото до Сребреница, там убийците на мирното население бяха сръбската армия, подкрепяна от Русия и "тигрите на Аркан"- паравоенна организация, подкрепяни от сръбската армия, и въоръжавана и финансирана от Партньора на РФ Сърбия. В нея основна част от войниците бяха руснаци наскоро преди това напуснали Афганистан.
Obektiven_29
на 15.01.2022 в 18:49:36 #12Не знам колко сценария има Русия, но всички са печеливши. Fuck you self, мис про..ия
Obektiven_29
на 15.01.2022 в 18:44:34 #11Нюланд - fick dich! Sie ist aber fett und hässlich ....
emil-kirilov
на 15.01.2022 в 18:28:30 #10Путин има само един сценарий- четвъртата световна война да е с прашки. Само фашистки болен мозък може да заплашва, че ще престане да съществува 3 минути след другия! (след целия свят ли?). И на Сталин му пречеше, че държавната граница минава близо до Ленинград, след което започва нахлуването в мирна Финландия (основна стъпка заедно с разделянето на Полша към ескалацията на ВСВ). Империята на злото винаги е била дивашки агресор -за последните 350 години от Московското княжество е разширила с повече от 150 войни територията си повече от 340 пъти (Гномът Капутин да му мисли как ще запази многобройните си федерати). И да, България има само един неотменен враг - РУСИЯ!
panopsihikum
на 15.01.2022 в 17:43:47 #9Викито Нюланд е готина, точно с това изражение каза - EU да го духат...
Legalen
на 15.01.2022 в 16:45:23 #8Аз чух че Путин имал 19 сценария за нахлуване! Тогава?
chafeto
на 15.01.2022 в 16:39:24 #7Тая неприятна леличка каквото и да прави, ще си остане запомнена само с "FU*CK THE EU""
chafeto
на 15.01.2022 в 16:35:44 #6georgi-aleksandrov-j3FVwZDm Китай принуди САЩ (уж победителите) да признаят китайския протекторат над Тайван. САЩ поддържа политиката за единен Китай още от президентството на Картър. Тоест, да го проумееш - ако Китай нападне Тайван ти няма на какво основание да ги заклеймиш, защото съгласно САЩ, а и целия свят има един Китай и Тайван е част от него. Къде е Китай през 1989 г. и къде е Китай през 2022 можеш да си отговориш сам. Като икономика. Като армия. Китай прави пари не благодарение на Америка, а на гърба на Америка и така е от много години, тоест - Китай постоянно побеждава, а Америка постоянно губи. При това губи жестоко. **************************
chafeto
на 15.01.2022 в 16:29:55 #5beyonder-realm Чафка въпреки геостратегическите ти мисловни процеси никога Изтока няма да бъде добър за живеене, Запада трябва да стане по беден от Северна Корея и ЦАР и Хаити а Изтока да бъде 100 пъти по богат от Запада за да осетят хората реалните подобрения за живот на Изток ********************************************** 1. Нито ЦАР, нито Хаити са на изток, ама да не се хващаме за това. 2. Изключително неправилно и елементарно е да отъждествяваш всичко само с материалното благосъстояние, защото има и множество други фактори. И за да ме разбереш по-добре, давам ти условн пример. Не ме привлича по-високия стандарт на живот в Марсилия или Ница, при положение, че жена ми вечер няма да смее да се движи сама по улицата за да не започне да я задръпва и заскача някой от можеството араби с шушлякови анцузи. Не ми харесва пресективата да имам по-високи доходи и да ме изтикват в ъгъла в собствената ми държава. Не ми харесва и перспективата да имам американски доходи, а да треперя, че някой ден ще ми се обадят да ми кажат, че детето ми е застреляно заедно с половината си клас от изтрещял от филми и хормонално третирани храни съученик. 3. Не знам защо имаш усещането за непреходност и си толкова убеден, че западната доминация ще е вечна. Няма нищо вечно. Ако се върнеш във вековете назад, ще видиш, че световните доминанти идват, достигат своя пик и после постепенно западат и ако не бъдат унищожени от външни фактори, в крайна сметка рухват под собствената си тежест и износване. При бързо технологично рзвитие, бързо се износва човешкият фактор, а той е в основата на всичко. Повярвай ми, младите германци нямат качествата на тези от следвоенна Германия и няма как да поддържат това положение. Още повече, че западната доминация до голяма степен се дължи на изсмукването на ресурсите на останали свят. Затова тези сравнеия, които правиш са поърхностни и неуместни.
chafeto
на 15.01.2022 в 16:11:53 #4beyonder-realm Малко разяснеие относно Китай. Доктрината на Кисинджър за времето си беше гениална и на практика откъсна Китай от съвтетското влияние, превръщайки го в световна работилница на нискокачествени стоки с ниска добавена стойност. Обаче не знам дали си направиха сметката до какво ще доведе това по-далечна перспектива. И нещата се случиха. Поради масовото изнасяне на промишленото производство към Азия (не само Китай) се появиха такива неприятни явления като Детройт и сателитните му градове, а по-късно това се случи и с други големи промишлени центрове в САЩ. В крайна сметка на едрите капиталисти не им пука, че дадени региони ще загинат, те логично си преследват печалбата и социалните последствия не са им приоритет. Но има и нещо друго. Китай "порастна", еволюира и вече не иска да е само работилница за евтини будилници с цветни лампички. Той пак си е, но успоредно с това започна да създава собствени технолгии и един вид да работи за себе си и то много успешно. И сега какво, може да дойде момент, когато ще изядат главата на създателя си? То не е за първи път САЩ да създадат някой "Франкенщайн" заради геополитическите си цели и в един момент да го изпуснат от контрол. Ама китайския "Франкенщайн" наистина излезе много голям. Та толкова бяха ползите за САЩ доктрината "Кисинджър", има-няма 40 години, а това в исторически план и нищожен период. От тук нататък Китай вече стана проблем за САЩ.
chafeto
на 15.01.2022 в 15:52:53 #3beyonder-realm Ще бъде като Студената война когато СССР и Китай бяха по силни но САЩ и Запада победиха, сега е същото оста на злото се надигна и Запада с къртовски труд пак ще бъде по предпочитана дестинация за живеене от източните имперски диктатури ************************************************************* Ти май не можеш да разбереш, че днес глобалните процеси са много динамични и че сега не сме края на осемдесетте, нито сме в деветдесетте. Би трябвало да си го забелязал, имайки предвид промяната в геополитическото статукво и аз лично недоумявам как някой може да не го вижда, а да си декламира мантри отпреди 20 - 30 години. Много хора и не искат (а някои и не могат, не им стига потенциала) да направят директно сравние с близкото минало и да видят как от тогава западът все повече поддава под собствената си тежест.
GolaVoda
на 15.01.2022 в 15:51:15 #2Сценария за био-секюрити държава вече се провали.. върховният им съд съвсем справедливо го отряза да видим другите им сценарии.
GolaVoda
на 15.01.2022 в 15:49:48 #1Аз лично не искам да имам абсолютно нищо общо с Украйна, Русия и Американските сценарии.. вместо да правят войни в Европа да вземат да решат в САЩ, те какъв път ще поемат в бъдещето.. Щото този техен филм вече всички сме го гледали, познат е, омръзнал е, а и извън сащ няма да се реши... Да се хващат за гушите вътре в САЩ и да решат кой и как там ще управлява.