Протестиращи в Ливан издигнаха барикади и паркираха коли на ключови артерии като част от протестите срещу корупцията. Те настояват за радикални промени в политическата система, информира АФП.
Пренебрегвайки молбите на топ лидерите на Ливан, протестиращите са блокирали страната за 12-ти пореден ден, включително някои ключови магистрали.
Недоволните ливанци искат по-голяма свобода, по-добри услуги и прекратяване на корупцията и други неща.
Тяхната безпрецедентна мобилизация, предизвикана от предложен данък върху обажданията с мобилни приложения на 17 октомври - бързо прерасна в масова демонстрация срещу политическия елит, който буквално остава непроменен от три десетилетия.
В неделя вечерта в социалните мрежи започна да се разпространява призив шофьорите да блокират пътищата с колите си. На следващия ден няколко ключови артерии бяха затворени от стотици паркирани коли, докато други бяха блокирани от групи протестиращи, които седнаха на пътя.
Училищата и банките остават затворени повече от седмица.
Ливанските власти се очаква да направят нов опит за отваряне на блокираните пътища. Армията и службите постигнаха съгласие през уикенда да осъществят воден от военните план за прочистване на пътищата, но демонстрантите оказват съпротива.
Кореспондент на АФП съобщи, че в южния град Сидон армията влезе в схватка с протестиращи, които са блокирали северния вход на града. Трима души пострадаха.
При един от най-сериозните инциденти армията откри огън в петък срещу група протестиращи, блокирали път към северния град Триполи. Най-малко шестима души пострадаха. В неделя десетки хиляди протестиращи се хванаха за ръце и образуваха 170-километрова верига от Триполи до Тир.
Протестите, които не се водят от лидери, са организирани от младо поколение мъже и жени, които са родени след Гражданската война (1975-1990).
Правителството е склонно да направи рокади във властта, но протестиращите остават на улицата.
Повече от ¼ от населението на Ливан живее в бедност, според данни на Световната банка.