Наскоро на българите бе съобщен нерадостния факт, че българските емигранти вече са над 1,5 милиона. Напоследък обаче се налага една обратна тенденция - млади българи, завършили в чужбина, решават да се върнат в родината.
Германската журналистка Симоне Бьокер от радио "Дойчландфунк" посети българската столица, където разговаря с няколко завърнали се:
Поредната вечер, в която основният въпрос е: защо се върнах? Около 50 млади българи на възраст между 20 и 30 години разказват за опита, натрупан в чужбина и завръщането си в България. Организатор на срещата е сдружение "Тук-Там".
Младите хора, завърнали се в България, са сторили това по различни причини, но мотивите и възгледите им могат да бъдат обединени под общ знаменател. Ето какво разказва една от многото завърнали се - името й е Теодора Зарева:
Да започнеш наново
"Повечето хора, които в крайна сметка предпочетоха България пред чужбина, вече гледат по друг начин на нещата. Допреди няколко години всеки заминаваше за някъде. Сега обаче хората осъзнават, че в родината си могат да бъдат много по-полезни, отколкото навън. Тук могат да приложат уменията си, за да направят нещо смислено за обществото и да помогнат за подобряване на живота, а не само да гонят добри работни места и високи заплати."
Теодора е следвала в чужбина. Завършила е филмовата академия в Ню Йорк. След изтичането на студентската й виза обаче се наложило да се прибере в България. След една година на самосъжаление, тя намерила нови приятели, които й разказали за образователен проект, подпомагащ социално слаби ученици. Днес Теодора работи като учителка към този проект:
"Тук съм вече от почти три години и наистина усещам разликата. Навсякъде се създават нови организации и проекти, в които работят много от приятелите ми. Това носи позитивна промяна и конструктивна енергия, защото тук могат да се приложат събраните в чужбина знания и умения. Но най-ценното е позитивното мислене - вярата в промяната."
В обедните часове софиянци търсят уютно местенце за отдих и обяд. В новооткрит ресторант с огромна витрина и модерен интериор хората чакат за места. Този ресторант е от онзи вид заведения, които до скоро бяха непознати в България: те предлагат здравословни храни на достъпни цени. Повечето подобни заведения, както и био-магазините, са дело на бивши емигранти. Възползвайки се от опита, натрупан в чужбина, тези хора променят облика на града.
Ваня познава този тип ресторанти от Лондон, където е завършила икономика. Сега тя работи във фирмата на родителите си и винаги ходи да обядва във въпросния нов ресторант: "Този вид заведения по принцип са винаги пълни, защото хората са наистина жадни за нови неща. Когато се открие нещо добро, то е много посещавано."
Ред в хаоса
27-годишната Ваня е една от основателките на сдружението "Тук-Там". Замислено като социална мрежа за намиране на приятели, сдружението се обособява все повече като платформа за творчески идеи и социални проекти: от хигиенизирането на обществени места до помощни инициативи за малцинствата и домовете за деца. Все повече българи, живеещи в чужбина, установяват контакт със сдружението, защото имат конкретни идеи и търсят съвет, разказва Ваня:
"В България има много възможности да се правят нови неща. Неща, които досега не са били възможни. За тези, които търсят организирано и структурирано ежедневие, животът тук е труден. Но за хора с търговски нюх и иновативни идеи България е едно наистина интересно място."
kashtiel
на 02.05.2011 в 14:49:00 #21Трябва да стимулираме връщането на още емигранти! Добре, че в скоро време се появи партия като "Другата България", която осъзнава, че България губи повече от колкото може да си позовли, като се отчуждава от тях!
kashtiel
на 02.05.2011 в 14:47:41 #20Трябва да стимулираме връщането на още емигранти! Добре, че в скоро време се появи партия като "Другата България", която осъзнава, че България губи повече от колкото може да си позовли, като се отчуждава от тях!
mc solaar
на 25.04.2011 в 23:39:19 #19въздухар4ета сме българите и тва е ...а колко мамини детенца поробиха родителите си в кредити ,само и само за да у4ат в някоя държава с хубаво име и после пак да са ба4катори, но като дойдат тук за малко- да критикуват вси4ко и вси4ки.......
Rio_Tinto
на 25.04.2011 в 23:09:34 #18nigel, верно ли ако някой завършил инженерство в МИТ поиска да работи при теб и ти ще му предложиш малко повече от 500лв? това на час или ден всъщност?
Xa-x@v
на 23.04.2011 в 17:18:31 #1717. Nigel | 23.04.2011 08:50 Не забравяй,че не всички могат да са най-отгоре.Поне около 30 % от хората в България вземат 300 или 400.Как се кара с тези пари ходи ги питай.
Xa-x@v
на 23.04.2011 в 17:13:19 #1617. Nigel | 23.04.2011 08:50 Много повече от 500 да някъде около 1000 или 1100 лева чисто.В това число не влизат хората от компютърната област,като в IBM,но не всички могат да са специалисти.С 1000 лв който може да живее в София жив и здрав да е.Пари са,ако имаш жилище,но ако нямаш си жив умрял.
Nigel
на 23.04.2011 в 09:50:05 #15Без да се заяждам - имам въпрос към писалите по-долу: вие къде живеете - в България или навън? Какви заплати по 500 лв. за завършил на Запад специалист, че не мога да разбера. Преди седмица назначихме на работа още незавършил студент от български университет, и заплатата му само за изпитателния срок е повече. Ако се появи някой от MIT пак толкова ще му предложим докато не покаже че може повече (в рамките на 1-3 месеца). След това пак ще си говорим. Заплатата се определя от това какво можеш а не каква диплома ми показваш. Дипломата е само за да реша дали изобщо ставаш за работата или не. И да, с малки изключения почти никой от завършилите в БГ не ме е разочаровал.
BG_Sofia
на 22.04.2011 в 22:53:17 #14Регистриран на: 17.07.2006, 03:01 6. българин | 21.04.2011 22:09 глупости са ви в главите на тези дето коментирате тука. ако в българия няма и не е имало възможност за бизнес, задавате ли си въпроса как така някои хора направиха милиони за няколко години? .-------------------------------------------------------------------- Кои визираш, че не разбрах? за ЦВЪ ли ми говориш или Очите и тем подобни.... 500 лева за признаване на дипломата и после работа за около 500 чисти по 40 години .240 000 !!!!! Май бъркаш заплата-работа Бизнес забогатяване и бизнес потъване.... Да ако си пионка - Бушон на някой може и да се похвалиш с лъскава кола....ама дали е твоя? А бе какно да обяснявам... облъчен демократ е равен на партиен контрольор.... Помним ги още от събранията... Внимавайте в картинката и партийната линия защото.....!!! Те после тези, станаха най отявлените демократи но това е друга тема..... .... Та да попитам все пак, криза е .... колко дават за посане на поръчков материал, като този по който се чешем езика??? То май е хубава работа... и анонимно го правиш... пей сърце.... кой се хване хване..... Е и аз се хванах....
Miki
на 22.04.2011 в 20:03:03 #13Радвам се да видя, че такива пропагадни писания като въпросната статия успяват да заблудят малко хора. Истита е че някои от младите хора завършили в чужбина се завръщат в България от носталгия или заради свои роднини и близки. Защо обаче автора не пише колко са като процент и колко от тях след неизбежното разочарование хващат обратния път към Европа или където и да било само и само да не са тук?
ss23
на 22.04.2011 в 15:16:25 #12Познавам доста хора в чужбина, които с уменията си в България биха живели по-добре. Но незнайно защо си седят там и робуват за единия наем
Zin
на 22.04.2011 в 13:48:19 #11Напоследък обаче се налага една обратна тенденция - млади българи, завършили в чужбина, решават да се върнат в родината. ---- Тая тенденция съществува само по бумагите ... Никъде другаде.
vesel
на 22.04.2011 в 12:42:51 #10Върнах се в България защото Ирландия навлизаше в криза и нямаше пари да плаща на чужденци. Не ме назначиха в института на БАН, където бях работил преди да замина. Назначиха ме на временен договор за една година в друг институт на БАН и всяка година ме назначават отново на временен договор за една година. Директорът ми прави намеци, че може да ме съкрати. Каза ми, че няма нужда да правя повече публикации!! Никой не се интересува от моите знания, а повечето ми колеги дори се дразнят от тях. Някои от тях са некомпетентни и неадекватни. Почти всеки ден на обед се напиват. Ще издържа година и нещо, колкото ми остава да се пенсионирам.
partenkov
на 22.04.2011 в 10:37:35 #9Теодора е следвала в чужбина. Завършила е филмовата академия в Ню Йорк. След изтичането на студентската й виза обаче се наложило да се прибере в България ....................................... Отговорът на въпроса от загрлавието се крие в глагола "се наложило"
Hmmm
на 22.04.2011 в 10:27:30 #8По принцип съм съгласен с критикарите и с това, че българин е напълно заблуден относно това какво означава стандарт на живот и благосъстояние на една нация. В същото време обаче ще се съгласите, че са дали един приповдигнат тон на написаното и също, че трябва да търсим позитивното, а не само да критуикуваме. Примерите дадени са много частни и много ниски като процент, но желанието им цитирам "да направят нещо смислено за обществото и да помогнат за подобряване на живота, а не само да гонят добри работни места и високи заплати." е похвално и трябва да се насърчава. Ще се съгласите, че точно в развитите общества има такова мислене и не всички, които почват работа се стремят към най-тлъстите заплата, а често се водят и от по-горните съображения. Също има страшно много доброволци и програми ползващи доброволци, което само хора били в чужбина могат да покажат как се прави на практика и в БГ. Успех им пожелавам, колкото и да са малко. Едно време когато сме били Франкофони и образованите и заможни хора са си пращали децата да учат в Париж се е разчитало на тях да се върнат и подемат бизнеса на рода. Наистина ситуацията сега в БГ е много различна, но без надежда и подкрепа на добрите инициативи нищо добро не ни чака.
arsch
на 22.04.2011 в 07:25:49 #7Хах@в да допълня само, че момчето с "Кремиковци" всъщност е на 25 (роден е през юни 1985). Не знам защо медиите го състариха
Xa-x@v
на 21.04.2011 в 23:19:15 #66. българин | 21.04.2011 22:09 ================================ Какъв бизнес има в България?Били натрупали по-лесно от Запад,ами ще натрупат тука,като няма наказание за тези,които нарушават и имат политически чадър.Пресен пример е момченцето на 26 закупило Кремиковци.Иначе имаме ДАНС за кокошкарите,ама сега ДУМА не се обелва за тоя,нали?Само се говори,но нищо няма да се направи.Хората не са наивни да се опитваш да ги заблуждаваш.Хората нямат нормален живот не са тръгнали всички да стават милионери,правиш ли разликата?Щото,като са милионери ще си вземат милионите два метра под земята с другите!Не,нали? Айде стига с наивни изказвания
ba4kator
на 21.04.2011 в 21:50:43 #5Тази статия е с тотално объркано заглавие , изобщо не става въпрос за завръщане в България особенно сега в условията на много тежка за страната икономическа криза ,на която краят и изобщо не се вижда.Защо един млад човек ,който завършва образование в зап. Европа да се завръща и да започва от нулата с пъти-по малко заплащане и в чужди за него вече среди.Заради голият патриотизъм ли? Глупости светът е вече глобален без граници, важни са материалното обезпечаване и нормална среда за развитие.Това в България го няма -има политически чадъри или шуробаджанащина, не и професионализъм.
DrHobbes
на 21.04.2011 в 19:38:07 #4За съжаление първите 3 коментара са повече от верни! Всичко е концентрирано в София, заплатите са ниски, а разходите високи. В подобни условия няма как да се завърнат българите завършили в чужбина. В Европа и миячи на чинии да са, и келнери да са, поне свързват двата края без проблем!
Xa-x@v
на 21.04.2011 в 19:15:47 #3За тези, които търсят организирано и структурирано ежедневие, животът тук е труден. =================================== Oт цялата статия само това е вярно.Другото са само празни приказки.А както знаем в една държава няма ли организиран и структуриран вид,няма и държава,а жалко подобие на държава както сме ние в момента.България е всичко друго,но не и държава.
hydra
на 21.04.2011 в 17:33:06 #2Не е вярно. Връщат се само само онези, които наследяват бизнес или политическа кариера. Като казвам бизнес нямам пред вид бакалия а перачница на пари.