Промените в ръководството в Китай все повече усложняват преговорите за решаване на търговския спор с Европейския съюз относно фотоволтаичните панели. Това неусетно тласка двете страни към налагане на наказателни мита върху износа помежду си и към евентуална търговска война, пише GreenTech.bg.
Лидерите на ЕС искат да избегнат повторение на сценария от миналата година, при който САЩ реши да наложи мита за китайските соларни продукти. В ЕС са наясно, че Европа се нуждае от Китай, за да му помогне да излезе от тригодишната икономическа криза.
Но представители на ЕС и дипломати казват, че са постигнали малък напредък в разрешаването на спора. Те обвиняват китайците, че „протакат" диалога и че не са в състояние да достигнат до някого отвъд досегашния министър на търговията Чен Деминг. Евродипломатите се оплакват от състояние на неопределеност в китайското министерство, което няма да свърши преди март.
„Няма яснота, за това какво мисли новото ръководство за търговията", заяви високопоставен представител на ЕС, участващ в преговорите с Китай. „Те протакат и прозорецът от възможности за решение се затваря."
Говорителят на китайското министерство на търговията Шен Данянг заяви пред репортери в Пекин миналата седмица, че длъжностните лица „провеждат консултации и работят по съответен отговор заедно със заинтересованите страни", но не коментира какво влияние ще има промяната в политическото ръководство върху преговорите.
В рамките на необвързващо гласуване в сряда държавите членки на ЕС поискаха от индустрията да направи регистър на слънчевите панели от Китай. Това би позволило въвеждането на мерки със задна дата, ако Европейската комисия се съгласи с регистрацията и после реши да налага мита.
От Европейската комисия отрекоха решението на държавите членки да е сигнал от
Брюксел, че ЕК е на път да санкционира китайските соларни продукти. „Това не бива да се тълкува като предположение за каквото и да било - това е просто административна процедура".
Надпревара с времето
Европейските производители на слънчеви панели, начело с немската Solar World, обвиняват своите китайски колеги за получаването на държавни субсидии, които им се дават, за да могат да наводнят европейския пазар с фотоволтаични панели. Китайските панели се продават под себестойността си и поставят европейците извън бизнеса.
Еврокомисията започна разследване през септември миналата година относно китайските слънчеви панели. По стойност на продукцията това е най-големият внос в ЕС. Китай е внесла панели на обща стойност над 25 млрд. долара в Европейския съюз през 2011 година.
Увеличавайки риска от търговска война, китайските соларни компании също обвиняват Европейския съюз за неправомерни действия. Китай казва, че Европа незаконно покровителства вътрешните производители на слънчеви панела и Пекин обмисля въвеждането на свои собствени мита върху вноса от ЕС на поликристален силиций.
Усложнявайки нещата още повече, някои европейски дистрибутори и инсталатори на китайски панели казват, че митата на ЕС срещу Китай ще навредят на усилията на Европа за развитие на чистата енергия. Те казват, че слънчевата енергия може да бъде ефективна само чрез използване на китайски продукти, които са с до 45% по-евтини от тези, направени в Европа.
Разследването на ЕС трябва да приключи с решение през юни. В действителност решение е по-вероятно да има към средата на април, когато дипломати от 27-те държави членки на ЕС ще направят своите препоръки към Европейската комисия, която се занимава със случая.