На фона на все по-ниски маржове, свръхпредлагане и нарастващо ниво на трудност при достъпа до финансиране, едно ново явление тревожи фотоволтаичния сектор. Някои региони по света вече прилагат протекционизъм в своите политики, пише GreenTech.bg.

Един показателен пример за това стана провинция Онтарио в Канада. Там местната власт преразгледа и измени своите преференциални изкупни тарифи за зелена електроенергия.

Освен че бе препоръчано да се намалят тарифите със средно 20%, се появи и друга регулация. Тя изисква определен процент „домашна продукция" да бъде включена в проектите за вятърни и слънчеви централи.

В случая със соларните масиви 60% от инсталираните материали трябва да бъдат с етикета „произведено в Онтарио", за да може да се кандидатства за финансиране по преференциалната тарифа.

Онтарио обаче не е единственият регион, където „домашната продукция" е задължителна предпоставка за достъпа до финансиране. Най-малко още четири страни - Китай, Франция, Индия и Италия - са въвели някаква форма на изисквания за местно съдържание за възобновяеми енергийни платформи.

Нещо повече, през май и двама американски сенатори представиха своите планове за въвеждане на изискването за задължителен дял на националното производство в новите проекти - с цел да се попречи на китайските фотоволтаични производители да се възползват от щедрия местен данъчен кредит.

Все пак, в съответствие с правилата на Световната търговска организация (СТО), държавата членка Канада трябва да обоснове и защити решението на Онтарио в рамките на две съдебни процедури.

Канада бе обвинена, че Онтарио налага дискриминация срещу глобалните си търговски партньори, предоставяйки преференциално отношение към местни доставчици. Двете дела по всяка вероятност ще доведат до повратна точка в бранша, след като съдът се произнесе по делата, тъй като ще станат знакови за легитимността на вътрешноправните изисквания за национално съдържание в международната търговия. Трети страни по двата спора са още Австралия, Бразилия, Китай, Ел Салвадор, Хондурас, Индия, Корея, Мексико, Норвегия, Тайван, Саудитска Арабия и САЩ.

Създавайки още по-неприятна обстановка в сектора бяха подадени и няколко жалби срещу фотоволтаични производители от Китай - първо в Съединените щати от местни соларни производители, а после и в Европейския съюз. И в двата случая SolarWorld AG е основен ищец.

Случаят в САЩ е подкрепен от шест други жалбоподатели, и предполага налагането на данък за всички внасяни от Китай соларни продукти - на основание, че Китай е нарушила правилата за лоялна търговия чрез митнически схеми и пазарен дъмпинг. Окончателно решение по делото се очаква най-скоро. По-скорошната жалба до Комисията на ЕС е само с антидъмпингов характер.