"108 млн. лв. от здравни вноски са изчезнали през 2013 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"
108 млн. лв., натрупани от здравни вноски, на които НЗОК разчита, за да върже бюджета си за 2013 г., са изчезнали между 1 януари и 31 март от сметката й в БНБ. За това алармира пред "Сега" председателят на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер. "Никой не знае какво е станало с тези пари", обяви тя. Според анализите на НЗОК толкова ще бъде дефицитът в края на годината и касата няма да може да се разплати напълно с доставчиците на медицински услуги без актуализация на бюджета си.
Част от сумата се натрупа от преизпълнението на приходите от осигуровки, а остатъкът е от трансфера към републиканския бюджет, спрян от Конституционния съд миналата година. За тези пари се разбра в края на годината. Така те останаха по сметките на касата, но не бяха предвидени в бюджета й за т.г. и затова вече не могат да се изхарчат без актуализирането му от парламента.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Всички под пагон с еднакви екстри", четем на първа страница във в. "Монитор"
Социалните права и привилегии на военнослужещите ще се изравнят с тези на полицаите. За целта ще се настоява за повече средства в бюджета за отбрана, а ако се наложи, ще се правят и необходимите законодателни промени. Това заяви в интервю за „Монитор" шефът на парламентарната комисия по отбрана Янко Янков. Той посочи, че в момента има сериозна разлика в придобивките на двете категории служители под пагон, което срещало неодобрението на военните.
„Например средствата, които получават допълнително за храна всеки месец. 120 лв. са за работещите в системата на МВР, а двойно по-малко - 60 лв., получават в армията. Това разминаване не би трябвало да се допуска", категоричен е Янков. Той обаче изрично подчерта, че мерките за уеднаквяване на условията ще бъдат само в посока увеличаване на привилегиите на военните и в никакъв случай намаляване на вече завоювани екстри за полицаите.
Друга стъпка, която се обмисляла в полза на работещите в армията, е увеличаване на размера на обезщетенията, които получават съпругите на военни, заминали на мисия в чужбина или останали безработни при преместването на мъжете им на служба в друг град. Шефът на комисията по отбрана припомни и взетото вече решение да се върнат старите правила за пенсиониране в армията, които бяха променени в края на мандата на ГЕРБ.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„ДПС променя мнението си за проекта "Белене" - „ако е пазарен, ще се осъществи"", пише в. „24 часа"
„Ще бъде направен още един анализ на проекта АЕЦ „Белене". Ако той е пазарен, ще се осъществи". Това заяви пред БНР председателят на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай от ДПС.
Така председателят на ГЕРБ Бойко Борисов загуби залога, който вчера направи във Варна.„Мога да се обзаложа, че Станишев никога няма да получи разрешението от ДПС да строи Белене", каза бившият премиер.
Вчера лидерът на левицата Сергей Станишев се впусна в масирана защита на проекта „Белене". Край Казанлък той заяви, че този въпрос не е приключил, защото е убеден, че този проект е икономически изгоден за България.
В Хасково днес енергийният министър Драгомир Стойнев също не пропусна да каже добра дума за „Белене". Той посочи, че гледа на тези проекти („Южен поток" и „Белене") като инвестиционни, тъй като щели да стимулират икономиката.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Все по-малко безработни вземат обезщетение" е заглавиe от в. "Труд"
Въпреки ръста на безработицата все по-малко хора успяват да отговорят на законовите критерии за получаване на обезщетение. През май т.г. в бюрата по труда са били регистрирани 360 786 души. Броят им се е увеличил с 672-ма спрямо същия месец на 2012 г. В същото време Националният осигурителен институт (НОИ) е платил обезщетение на 100 431 души, което е спад от над 11% на годишна база. Същата тенденция се наблюдава през март и април, показва статистиката на НОИ.
Причината е, че безработните, които не могат да изпълнят условията на Кодекса за социално осигуряване за получаване на обезщетение, се увеличават. За да имат право на пари от НОИ, те трябва да са били осигурявани за най-малко 9 от последните 15 месеца. Заради трудното намиране на работа това се оказва непреодолима бариера за много българи. Данните на НСИ показват, че през второто тримесечие на 2013 г. 243 800 души са без работа в продължение на повече от година. За една година броят им се е увеличил с 16 000.
Прочети още от в. "Труд"
""Летище София" обяви търг без състезание", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
От откриването на новия терминал на летище София досега ръководството на еърпорта се смени няколко пъти, но всеки път търпеше критики заради лошото управление на търговските площи и особено за заведенията - скъпо кафе, скъпа храна, липса на избор, еднообразие, обширни празни коридори... За съжаление с поредната смяна на мениджмънта преди по-малко от два месеца това статукво едва ли ще се промени. Повод за песимизма е обявена на 22 август покана за търг за отдаване под наем на комплекс от заведения, от които над половината са нови кафенета, ресторанти и места за бързо хранене на терминал 2. Принципно това би трябвало да засили конкуренцията и да направи ситуацията на новия терминал по-изгодна и приятна за пътниците.
Частта "Специални условия към кандидатите" в документацията обаче поставя сито, през което могат да минат наистина специални компании и силно ограничава състезателния принцип. Кандидатите трябва да са собственици най-малко на 20 заведения, да разполагат с минимум 150 души персонал, част от който да има поне 5-годишен работен опит в заведение на международно летище, трябва да гарантират, че са финансово стабилни - оборот от поне 9 млн. лв. за последните три години и минимум 300 хил. лв. печалба или материални активи, и най-важното - трябва да имат минимум петгодишен опит със заведение на международно летище.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Дълговете се топят", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Дълговете в държавата започнаха да се топят. С 10% е намаляла междуфирмената задлъжнялост за последните 3 месеца. Това съобщи специално за "Стандарт" вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева вчера. По нейно настояване Националният статистически институт е направил проучване за размера на борчовете между фирмите от началото на годината досега. Данните ще бъдат огласени след 16 септември. Според колекторските фирми общата сума е 200% от брутния вътрешен продукт, или около 150 млрд. лева. След като управляващите наредиха ударно разплащане на обществените поръчки и забавения ДДС, бизнесът също започна да се издължава. От 160 на 114 са намалели държавните предприятия, в които работници и доставчици чакат пари, каза Бобева.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Кредитната бездна", пише в. "Сега"
С познат патос, както винаги, щом нещо "западно" иде у нас, пресата обади пришествието на световен лидер на "бързите кредити". Гигантът щял да прави "лесните пари по-достъпни", т.е. ще хвърли по-гъста мрежа офиси и сътрудници за масов улов на клиенти. Съвсем бегло - и то само специализираните за икономика херолди - поясниха "специфичния бизнес модел", който щял да приложи новият бърз кредитор. Щял да дава по-дългосрочни (в сравнение с конкурентите в сегмента "бърз кеш") заеми; при удължения срок кредитният "продукт" поевтинявал. Ако изобщо може да се каже "поевтиняване" за заем, чиято цена, годишният процент на разходите (ГПР), ще падне от близо 1000% до към 800%. Та това въобще не е лихва, поне не онази от "Общата теория..." на Дж. М. Кейнс. (Теориите на лорда и на класиците преди него определят лихвата като част от дохода, т.е. тя не може да го надвишава десетки пъти.) Значи
т.нар. "бърз кеш" не е кредит и няма общо с науката на финансите и банковия занаят. За такива сделки и занаята на юнаците, които ги предлагат, древнобългарският преводач на Библията (ще да е някой от св. Седмочисленици?) назовава "живодер". За разлика от мнозина днешни политици, аз съм далеч от възгледите на св. Анселм от Кентърбъри, първия от схоластите; според него да вземаш лихва и да крадеш е все едно (1). Но не мога да чакам живодерската злина да се разпространи и стигне до безизходица, за да отбележа опасността.
Прочети още от в. "Сега"
„Правителството заговори за "втори, трети" лифт над Банско", пише в. "Капитал Daily"
Предишното правителство на ГЕРБ и настоящото на БСП се оказаха единодушни по въпроса за изграждането на втори кабинков лифт в Пирин. След закрита среща в Банско миналата седмица вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева подкрепи проекта на общината и концесонера на ски зоната - "Юлен" АД, чийто мажоритарен собственик е офшорна компания.
Зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев допълни, че държавата ще направи всичко необходимо за развитието на ски курорта. "Дали ще бъде втори лифт, дали ще бъде трети и т.н., но нещата, които са започнати, трябва да се надграждат и трябва да се довършат", каза Ботев, цитиран от БНТ.
Неясно как
В какво точно се изразява подкрепата предстои да се разбере, тъй като ново строителство в планината е забранено както от Закона за защитените територии, така и от Плана за управление на Национален парк "Пирин". Обещанията на Бобева и Ботев за нов лифт са в противоречие и с досегашните изявления на екоминистъра Искра Михайлова (ДПС).
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Токът може да поевтинее още", четем във в. "Монитор"
Не се очаква шоково поскъпване на тока и дори е възможно той да поевтинее още. Това стана ясно вчера от думите на енергийния министър Драгомир Стойнев, който беше на посещение в Хасково по повод празника на града. Според него има предпоставки цената да се понижи допълнително, защото правителството полага големи усилия кражбите в системата на енергетиката да бъдат прекратени.
Министърът обясни още, че ако се балансира системата и се дадат повече средства на държавните дружества, които да имат възможност да правят инвестиции, и ако се преустанови включването на ВЕИ, цената на електроенергията ще намалее още.
Стойнев обаче не се ангажира със срокове и проценти на поевтиняването.
Той определи като спекулации изявленията за бъдещото поскъпване на електроенергията. „Нека хората да бъдат спокойни. Новата цена е факт от 1 август. Тя е намаляла, при положение че когато дойдохме на власт, се очакваше увеличение между 20 и 30%. Това не само че не се случи, но и цената е намаляла", коментира Стойнев.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Дизелът скача до 2,74 лв", пише в. "Стандарт"
Историческият връх, постигнат у нас в цената на дизеловото гориво, може да бъде достигнат отново. Причината ще бъде евентуална военна намеса в Сирия. В такъв случай е почти сигурно, че цената на петрола ще тръгне нагоре. Това потвърждават и анализаторите Йордан Калоянчев от "Карол Капитал Мениджмънт" и Цветослав Цачев от "ЕЛАНА Трейдинг". Според първия усложняване на обстановката в Сирия може да избута цената на петрола до 125 долара за барел. Спрямо сегашната, която се движи около 115 долара, това представлява увеличение с 9%. Цветослав Цачев обаче очаква по-малко поскъпване и то за кратко. Неговите прогнози са за не повече от 120 долара за барел, което пък е с около 5% повече спрямо сегашните нива на котировките. При това положение у нас литър дизел, който сега върви по около 2.66 лв. за литър, ще поскъпне до около 2.71 лв. Това показват изчисленията, ако се махнат ДДС, акциз, производствени разходи и транспорт, а поскъпването на петрола се прехвърли само към петролната компонента в цената на горивото по бензиностанциите. При сценария за по-скъп петрол обаче дизеловото гориво може да изравни рекорда си у нас от 2.74 лв., който беше поставен пролетта на 2012 г.
Прочети още от в. "Стандарт"