„11 бона за ВИП безработна", четем от първа страница на „Стандарт"
Близо 11 бона ще прибере като безработна бившата шефка на Агенцията по вписванията. Виолета Николова се регистрирала в бюрото по труда, след като била освободена, но не е уволнена дисциплинарно. Въпреки че си тръгна със скандал заради взети премии от 73 000 лева, Николова ще прибира, без да си мръдне пръста, 5 пъти над минималната заплата у нас в продължение на 9 месеца.

През това време тя ще получава обезщетение в размер на 60% от средния месечен доход, върху който се е осигурявала. Заплатата на Николова е била 1100 лв., научи "Стандарт". Понеже си е раздавала премиите всеки месец в продължение на цялата година, средното й брутно възнаграждение далеч надхвърля максималния осигурителен доход за страната, който е 2000 лв. При това положение безработната Николова ще взима всеки месец от бюрото по труда 1200 лв. За девет месеца това прави 10 800 лв., изчислиха експерти.
Още по темата от „Стандарт"

„Махат сергиите от плажовете", информира от първата си страница „Монитор"
От това лято има шанс родните морски плажове и алеите в курортите да са без сергии. Това предвиждат промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК). Забраната ще се приложи веднага след влизане в сила на редакцията на закона и ще важи и за сега съществуващите сергии и други преместваеми обекти, които не отговарят на изискванията му.

Местата на сергиите и всичко останали преместваеми обекти ще трябва да бъдат определени в градоустройствения план, предвиждат още предлаганите промени в закона. Те няма да могат да се разполагат по зелените площи в курортите.

Свободните зони за безплатно ползване на морските ни плажове това лято може да се увеличат, защото промени в ЗУЧК предвижат намаляване на площта, на която частниците могат да разполагат заведения, платени чадъри и шезлонги. Обхватът й остава половината от площта на плажа, но при изчислението ще се изключват дюните, скали, скатове, затревени терени. Така ще се намали площта за търговска дейност с около 30%.

Свободните зони за безплатно ползване на морските ни плажове да бъдат точно регламентирани и маркирани, се предвижда с промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК).

На плажуващите там трябва да бъде осигурен равен достъп до морето с тези, които ползват платени чадъри и шезлонги. Свободната зона трябва да бъде ясно обозначена с табели, гласи още проектозаконът.
Още от статията на „Монитор"

„Найденов ще вдига качеството на храните с драконовски глоби", предупреждава от първата си страница „Сега"
Драконовски мерки със спорен ефект предлагат от Министерството на земеделието в опит да се справи с нарушенията при производството и търговията с храни. Преди година ресорният министър Мирослав Найденов прозря, че контролът върху храните е неефективен, а санкциите са повече от ниски. Сега агроминистерството реши да дисциплинира фирмите и предлага завишаване в пъти на част от глобите за нарушения при производство и търговия с храни. В същото време няма статистика каква част от наложените глоби реално се събират от Агенцията по храните, нито анализ доколко това е повишило качеството на продаваните храни.

Промените в закона за храните предвиждат всеки, който използва добавки, ароматизанти или разтворители, които не са разрешени или са значително по-високи от определените, да бъде наказван с до 1500 лв., вместо с досегашните до 500 лв. Глобата скача до 2500 лв., ако нарушението е извършено повторно. Три пъти се увеличава и санкцията за нарушения, свързани с рекламата и поставянето на етикети на храните. Те ще се наказват с до 3000 лв., вместо досегашните до 1000 лв.

Който произвежда или търгува храни в нерегистриран обект, ще се наказва с до 10 000 лв. в зависимост от това дали нарушението е извършено за първи път. Досегашната санкция за подобно провинение, предвидена от Закона за храните, бе до 4500 лв. Забранява се и изхвърлянето на хранителни отпадъци от обекти за производство и търговия с храни в контейнери за битови отпадъци. Внимание е обърнато и на хранителните добавки, които ще бъдат вписвани в публичен регистър и ще се контролират под лупа. От агенцията слагат ръка и на транспортните средства, които превозват храни от неживотински произход. Идеята е те да подлежат на регистрация от ведомството, за което вероятно също ще се заплаща определена сума. Не е ясно защо е нужно това.
Още от статията на „Сега"

„Всички искат БТК", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Кредиторите на БТК и собствениците й заедно с консултанта по продажбата на телекома вероятно ще обсъждат поне четири обвързващи оферти. Крайният срок за това изтече в понеделник на 27 февруари, като за момента според трима независими източника, пожелали анонимност, са подадени три обвързващи оферти, а четвъртата се чака до дни.

Тепърва обаче всички предложения трябва да бъдат разгледани, тъй като самата сделка е сред най-сложните в българската корпоративна история заради много нива на дълг в групата.

Стратегическият кандидат

Офертата на единствения стратегически инвеститор, допуснат да направи правен и финансов анализ на БТК - най-големият турски оператор Turkcell, все още се чака. Според запознати източници на "Капитал" Turkcell до вторник не е подала обвързваща оферта за придобиването на БТК по логистични причини, но ще подаде такава в близките дни. По думите им въпреки забавянето турската компания има изключително сериозен интерес към българския телеком.

Интересът й бе подчертан и в края на миналата седмица от самата Turkcell в лицето на мениджъра за връзки с инвеститорите Нихат Нарин.

Правният анализ на БТК за Turkcell е бил проведен от адвокатско дружество "Пенев", от което обаче отказаха да коментират казуса.

Останалите играчи

Останалите инвеститори с обвързващи оферти са финансови. Както вече "Капитал" писа, става въпрос за група с център мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев, който бе консултиран по сделката и от инвестиционното звено на руската банка VTB - VTB Capital. Последната вече откри офиса си в България, като в ръководството й влизат братята Георги и Милен Велчев и партньорът им в "Делта кепитъл инвестмънтс" Красимир Катев.

Самият Василев потвърди преди две седмици пред mergermarket, че има интерес от придобиването на БТК и не би "отказал възможността за формирането на консорциум за придобиването на Vivacom".
Още от статията на „Капитал Daily"

„Наредба спира отстъпките за лекарства" е водещото заглавие на „Труд"
Здравна наредба не позволява на производителите, чиито медикаменти са частично платени от Националната здравноосигурителна каса (в 25, 50 или 75 %), да дават отстъпки от цената им. По-добри условия на НЗОК могат да се предложат само за 100% покриваните медикаменти и за тези, които са сами в т. нар. терапевтични групи. Т. е. става дума едва за 188 препарата от общо 1673 в листата на касата, съобщиха вчера пред "Труд" от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ-Фарма) и от асоциацията на чуждите производители на лекарства.

За да може да се стигне до договаряне, за да поевтинеят лекарствата и да го усетят болните българи, наредбата трябва да се промени. Тя бе написана от Надзорния съвет на НЗОК и влезе в сила, докато д-р Нели Нешева бе изпълнителен директор на касата. "Министър д-р Стефан Константинов е запознат с проблема, той ще направи необходимото, за да стане възможно предоставянето на отстъпки за всички платени от НЗОК препарати", коментираха вчера от МЗ.

Досега 5 чужди фармацевтични компании са дали заявка в касата за описаните отстъпки, които ще възлязат на около 5 млн. лв., добавиха от асоциацията на чуждите производители.

"Поевтиняване на лекарствата с десетки проценти е невъзможно", заяви изпълнителният директор на "Софарма" Огнян Донев в Тунис. Той беше в бизнес делегацията, водена от премиера Бойко Борисов. "Намаляване с 50% до 99% е нещо, което звучи като рекламно политическо послание, но то на практика не е възможно в нито една сфера на човешка дейност", каза още Донев. И добави: "Това, което може да бъде направено, е новото ръководство на касата (щом бъде утвърдено от парламента), да създаде правила, чрез които да ограничи средствата, изразходвани от обществения ресурс за лекарства."
Още от статията на „Труд"

„S&P хвърли Гърция в „частичен фалит", ЕЦБ спря да приема нейни облигации", обобщава от първата си страница „Класа"
Рейтинговата агенция Standard & Poor's очаквано понижи кредитния рейтинг на Гърция от СС на SD (селективен дефолт). На практика това означава, че според агенцията страната е започнала избирателно да обслужва само част от дълга си. Причина за смъкнатата оценка се оказа решението на гръцкото правителство да въведе със задна дата клауза за колективно действие по някои от емисиите си облигации. Това ще задължи кредиторите да се съгласят с мнението на квалифицирано мнозинство от тях.

„Понижението на кредитния рейтинг от страна на S&P няма да има никакви последствия за гръцката банкова система", веднага отговориха от министерството на финансите в южната ни съседка. Според ведомството тази стъпка е била предварително заявена и всичките последствия от нея са били прогнозирани, планирани и отчетени в съответствие с решенията на Европейския съвет и Еврогрупата. По-ниската оценка няма да засегне и банковата система в южната ни съседка, тъй като вече са взети мерки от Банката на Гърция, предстои това да направи и Европейският фонд за финансова стабилност, се казва в изявлението на министерството.

Според S&P обаче въвеждането на клаузата за колективно действие със задна дата ще ограничи възможностите за преговори на облигационерите при започналата замяна на гръцки дълг от частния сектор. При нея частните кредитори ще бъдат принудени да заменят книжата с такива с 53,5% по-малък номинал при по-дълъг срок. На практика това означава да преглътнат загуба от близо 75%, аргументират се от рейтинговата агенция.

„Гърция се доближава до момента, в който няма да има друга алтернатива, освен да напусне еврозоната, тъй като наложените й бюджетни икономии спъват икономическото й възстановяване", коментира носителят на Нобелова награда за икономика Пол Кругман, цитиран от „Блумбърг". По думите му в следващите две години ще станем свидетели на рецесия в Европа, нов, неприкрит фалит на Атина и вероятното изгонване на страната от еврозоната.
Още от статията на „Класа"

„Термокамера видя, че и свалени радиатори топлят" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Топлината "тече" от общите части на блок в столичния квартал Изток. Това показаха снимки от термовизионна камера, които "Топлофикация-София" направи. Чрез снимките етажната собственост може да види къде се губи най-много енергия и ще сменя дограми на стълбищата.

Компанията направи първата демонстрация на обследване на блок. Това стана, след като общото събрание на собствениците взе решение за това и изпрати заявление в компанията.

На снимките ясно личи къде от фасадата има най-голямо излъчване на топлина и изолацията е неефективна. Тези места са оцветени в яркожълто и буквално „греят", докато местата, където няма топлинно излъчване или то е съвсем слабо, са оцветени в тъмновиолетово.

Проверката установи, че в сградата има 15 демонтирани радиатора и 4 апартамента, които са подали заявление за нулев прогнозен дял. Съставянето на скица на сградата на базата на тази информация ще даде възможност тя да бъде сравнена със снимките с термовизионната камера. От тях се вижда, че изключени и свалени радиатори греят. Не е задължително непременно оттам да се краде. Възможно е да излъчват топлина конвектори или други отоплителни уреди, казват от топлофикацията.
Още от статията на „24 часа"

"Борсата с пазар за отличници", съобщава „Стандарт"
Делят на отличници и слабаци компаниите на фондовата борса. Дружествата, чиито акции се търгуват на борсата, ще бъдат разпределени в два нови сегмента. На основния пазар ще останат само компаниите със средномесечен оборот на борсата за последните 6 месеца над 300 хил. лв. и с над 150 сделки, коментираха запознати пред "Стандарт".

Отделно компанията трябва да се е търгувала поне една година на основния пазар, да има поне 5 завършени финансови години, 25% от емисията, или акции за минимум 5 млн. лв. да са в миноритарни акционери и да е реализирала печалба най-малко в две от предходните пет години.

В Premium сегмента ще попаднат само най-ликвидните компании. Очаква се така да се повиши интересът на инвеститорите, включително и в чужбина.

Отделно към основния пазар ще бъде създаден и втори сегмент - Standard. За да попаднат в него, фирмите трябва да имат средномесечен оборот за половин година над 4000 лв., а броят на сделките не бива да е под 5 за месец. И в двата сегмента изискване е фирмите да не са в производство по несъстоятелност или ликвидация.
Още от статията на „Стандарт"

"Забавянето на икономиката прозира в корпоративните отчети", обобщава „Капитал Daily"
Икономиката се забавя и това си личи от вече излезлите консолидирани отчети за миналата година. Те показват подобряване на резултатите, но вече с отслабващ темп, отколкото предишни тримесечия. Подобна тенденция се открои още в деветмесечните отчети, но сега има ясен сигнал за влошаване и едва ли през първите месеци на тази година може да се очаква подобрение според наблюдатели на пазара. Една от причините за по-слабите резултати и негативните прогнози е увеличаването на разходите, което свива маржа на печалбите. От друга страна, износът също търпи забавяне, което намалява приходите или свива ръста им до по-малък в сравнение с предишните тримесечия на миналата година.

Нагоре или "на прага на фалит"

"След първите сигнали на икономическо забавяне на важни външнотърговски партньори на България в ЕС логично бе да се наблюдават и първите признаци на намаляване на темпа на растеж при експортните компании", коментира Бончо Иванов, портфолио мениджър в "ОББ асет мениджмънт". Главният дилър на Инвестбанк Минчо Минчев отбеляза, че резултатите на отделните дружества зависят силно от сектора, в който работят. Минчев коментира, че нагоре вървят работещите в секторите на индустрията, земеделието и износителите, докато публични компании от сектора на строителството "отбелязват значително влошаване" и някои по думите му са на "прага на фалит".

На БФБ има няколко компании, които работят в строителството - извън фондовете за имоти това са инфраструктурните "Трейс груп холд"', "Мостстрой" и "Холдинг Пътища" - последните две са контролирани от Васил Божков и са със сериозни финансови проблеми. И трите все още не са публикували отчетите си, но "Трейс" в последните години показва добри резултати и е сред постоянно печелещите обществени поръчки. Бончо Иванов обаче отбелязва, че спечелените поръчки на компаниите от този сектор, комбинирани с високи цени на суровините, намаляват маржовете на печалба.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Идеите на Дянков за Сребърния фонд срещат мощен отпор в парламента", съобщава „Сега"
Идеята на финансовия министър Симеон Дянков за инвестиране на средства от Сребърния фонд в държавен дълг бе остро разкритикувана в парламента и ако бъде прокарана, вероятно това ще стане само с гласовете на управляващите и присъдружните им "независими" депутати. Според СДС, ДПС и БСП това е отчаян и безпринципен опит на държавата да осигури пари за плащането на 1.6 млрд. лв. по еврооблигациите през 2013 г. и е показателно за състоянието на хазната. От опозицията настояват за изслушване на финансовия министър Симеон Дянков в парламента и за намиране на алтернативни решения за покриване на дефицита.

Акумулираните до момента 1.78 млрд. лв. в Сребърния фонд са неприкосновена част от фискалния резерв. По закон парите, които идват от приватизация, концесии и излишъци, следва да се ползват най-рано след 2018 г., като идеята е фондът да подпомага пенсионната система при възникване на дефицити. Всички средства сега се държат на депозити в БНБ със символична доходност. В момента законът позволява те да се инвестират в акции на чужди дружества, в депозити на други банки, както и в други дългови ценни книжа, но финансовото министерство не използва тези възможности за по-висока доходност и не желае да обясни защо. В същото време Дянков иска да падне забраната за инвестициите в държавни ценни книжа и акции на български дружества точно с аргумента, че така ще се постигне по-висока доходност и гъвкавост в управлението на фонда.

"Това, което финансовото министерство предлага, е един парадокс. Министър Дянков иска Сребърният фонд да подпомогне държавата, като инвестира в държавен дълг, а в същото време държавата финансира ежегодно дефицита на НОИ с 2 млрд. лв.", коментира депутатът от ДПС Алиосман Имамов. Според него никой не е предполагал към момента на създаването на Сребърния фонд, че в пенсионната система ще възникнат толкова бързо и толкова големи дефицити, но на тези пари не бива да се посяга. "Инвестирането на пари от фонда в ДЦК ще доведе автоматично и до свиване на фискалния резерв, защото от активи тези суми ще се превърнат в пасиви и не могат да са част от резерва", допълни още Имамов. Според него финансовото министерство явно се надява да компенсира този минус с допълнителни приходи, но това е хазартна игра с размера на резерва. "Много по-чисто решение е да се изтегли международен заем за покриване на падежа по еврооблигациите въпреки неминуемите критики около подобно решение, отколкото да се играе със Сребърния фонд", допълни Имамов.
Още от статията на „Сега"

„GSM-ът в роуминг още по-евтин", информира „Труд"
Евродепутатите гласуваха вчера още по-голямо намаление на тарифите за роуминг, което може да доведе до ново поевтиняване на телефонните разговори на абонатите, когато са в чужбина, с 40%, предаде Ройтерс.

Парламентът на ЕС одобри от юни цената на дребно на изходящите разговори да падне до 25 евроцента на минута вместо сегашните 35 евроцента без ДДС. Решението на евродепутатите е по-изгодно за мобилните абонати от предложението на Еврокомисията. Администрацията в Брюксел поиска намаление само до 32 евроцента на минута на изходящия роуминг.

Въпреки произнасянето на парламента новите цени все още не са факт, разясниха пред "Труд" специалисти по телекомуникационно законодателство. Преди да се превърнат в норма, те трябва да минат през одобрението на Съвета на министрите от Евросъюза.

От юли ще поевтинеят и входящите разговори в роуминг, SMS-ите, а също и трафикът на данни.

За първи път част от еврорегулациите става мобилният интернет. Цената му в роуминг според предложението на Европарламента не може да е над 50 евроцента за мегабайт.

Според редица европейски организации за защита на потребителите надбавките върху цената при използване на мобилен телефон в чужбина са излишни и са в изгода само на операторите. Надценката осигурявала до 7% от приходите им. Затова се настоява роумингът да отпадне като услуга от юли 2016 г.
Още от статията на „Труд"

„Спират концесията на Централна гара", разкрива „Монитор"
Спираме концесията на Централна жп гара София, защото за ремонта й ще използваме европейски фондове. Това каза министърът на транспорта Ивайло Московски на откриването на Дните на българската индустрия. До края на настоящия програмен период 30 млн. евро ще бъдат вложени в цялостното обновяване на централната жп гара. Работата по проекта трябва да бъде приключена до края на 2014 г., когато е краят на настоящия програмен период по оперативна програма „Транспорт". Финансирането ще дойде от неусвоени европари за изграждането на интермодалния терминал в столицата.

Засега нещата са готови на ниво идеен проект, уточниха от Националната компания „Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). До края на 2012 г. трябва да бъде подготвена апликационната форма и реалното строителство да започне от 2013 г.

На концесия евентуално ще бъде дадено предгаровото пространство, но след като бъде уточнена собствеността. На този етап не се разглежда вземането на заема за БДЖ от Световната банка. Първоначално сумата от 460 млн. лв. трябваше да послужи за преструктуриране на дълговете на дружеството и извършване на неотложни ремонти. Финансовият министър обаче спря вземането на заема, тъй като железницата не можеше да гарантира държавно гарантирания дълг със собствени приходи. Само преди дни от БДЖ спряха движението на още 19 влака поради недостиг на локомотиви, а в същото време 30-тина от печалната 32-ра серия се спират от движение.

Вече се концентрираме върху предстоящите 300 млн. евро по ОП „Транспорт", с които нашата железница ще купи изцяло нов подвижен състав, каза Московски. Той допълни, че БДЖ още тази година ще стане бенефициент по оперативната програма, за да подготвят техническата си документация, и още от 1 януари 2014 г. дружеството ще поръча новите влакове.
Още от статията на „Монитор"

"Национален план ще насърчава ползването на електромобилите", информира „Класа"
Разработен е проект на национален план за действие, чиято цел е да насърчава развитието на устойчиво ориентиран транспорт, включително на електрическа мобилност в България за периода 2012-2014 г., каза транспортният министър Ивайло Московски при откриването на бизнес форума "Дни на българската индустрия 2012 г." и международните специализирани изложения в неговите рамки, цитиран от БТА. Той очаква в най-скоро време българското правителство да даде подкрепата си за приоритета на автомобилите с всички видове алтернативни на конвенционалните горива. По време на форума ще се проведе и изложение „Транспорт и логистика", на което ще се представят моделите на внасяните у нас електромобили.

Московския заяви още, че с ведомството на икономическия министър Трайчо Трайков са започнали проучване за това, как е развит в Европа този вид транспорт и как се мотивират производителите на автомобили с всички видове алтернативи на конвенционалните горива. Насърчаването на производство на електромобили се вписва изцяло в новия модел на икономическо развитие на страната, коментира Жулиета Хубенова, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма, при откриване на форума. По думите й този модел залага на сектори с висок интензитет на иновации, които ще осигурят дългосрочен и устойчив растеж на икономиката с грижа към околната среда и по-висок жизнен стандарт на хората. Според Трайчо Трайков България е сред първите в ЕС, която постави електромобилите в центъра на процеса за развитие и устойчива мобилност.

Очаква се след 2014 г. да има и допълнителни програми от ЕС, чрез които ще се финансират проекти за т. нар. интелигентни транспортни системи, алтернативи на конвенционалните транспортни средства. „Капацитетът, с който разполагаме на това ниво, както и потенциалът ни са големи и трябва просто да подготвим добри проекти", коментира транспортният министър. Според него темата на форума е изключително актуална, защото развитието на екологичния транспорт и използването му в ежедневието и в индустрията ще става все по-необходимо.
Още от статията на „Класа"