Тъй като преобладаващата част от банковите консорциуми в страната са част от чуждестранни финансови гиганти, които разполагат с големи възможности за финансиране на своите подразделения у нас, то част от българските банки реагираха, решавайки да набират ресурси и да увеличават капитали през българския капиталов пазар.
Така, както започна, годината за българския фондов пазар, може да се определи и характеризира като година на банковите IPO-та (първични публични предлагания) за борсата.
Пазарът се нуждае от добри публични компании каквито определено са българските банки. От една страна поради факта, че в момента цялата банкова система у нас е в добро здраве и от друга, че банковият надзор в страната е силен и би дал знак веднага щом се появят признаци за безпокойство.
До момента инвеститорите и хората, интересуващи се от капиталов пазар, станаха свидетели на две от най-големите първични банкови публични предлагания на ценни книжа, регистрирани на нашата фондова борса.
В началото на май на борсата стартира IPO-то на Корпоративна търговска банка, броени седмици след нея с още по-голяма устременост към придобиване на публичен статут се засили и Първа инвестиционна банка.
С голям интерес започна именно публичното предлагане на Корпоративна търговска банка, която чрез своето IPO, успя да увеличи капитала си от 50 млн. лв. на 60 млн. лева. По време на първичното предлагане бе записано цялото предложено количество от 1 млн. акции по цената от 58,50 лв. за брой, като средствата, набрани от увеличението, възлязоха на 58,50 млн. лева.
Силният интерес сред кандидат-акционерите в банката беше продиктуван и от постигнатото презаписване на търга при пазарните поръчки от 13,3 пъти и при лимитираните - в размер на 6,25 пъти.
Акции от банката успяха да купят над 1600 физически и юридически лица, които повярваха, че увеличението на капитала чрез първично публично предлагане на акции и придобиването на статут на публично дружество ще повиши конкурентоспособността и престижа на една от най-динамично и стабилно развиващите се банкови институции на българския пазар.
Корпоративна търговска банка е твърдо решена с набраните средства да разшири и разнообрази широката гама банкови продукти и услуги, които предлага, като наблегне основно в посока на корпоративното и потребителското кредитиране, международното и инвестиционното банкиране, както и на брокерските и консултантските услуги.
Със също такъв силен размах стартира и дългоочакваното излизане на Първа инвестиционна банка на борсата. С целта си не само да натрупат значителен финансов ресурс през борсата, управителите на финансовия трезор, решиха да популяризират дейността на банката сред чуждестранните инвеститори и така да приковат тяхното внимание към предстоящото публично предлагане на ценни книжа.
За целта ПИБ организира специално промоционно роудшоу в Скандинавските страни, Австрия и столицата на Великобритания - Лондон, където представителите на банката запознаваха заинтересованите инвеститори с възможността да се включат в наддаването за акциите на финансовия трезор.
Първоначално банката беше решила да издаде 10 млн. новоемитирани акции, с които да увеличи капитала си с 10 млн. лв. до нивото от 110 млн. лева. Но поради изключителния интерес към излизането на банката на борсата, съакционерът Първа финансово брокерска къща реши да пусне още 6.5 млн. свои налични акции, с които да увеличи ликвидността по позицията.
Резултатите от бук-билдинг аукционът, чрез който се проведе първичното предлагане на акциите на ПИБ, беше зашеметяващ. Банката успя да оправдае очакванията и да постигне презаписване в размер на 5.97 пъти. Подадените заявки в публичното предлагане бяха на стойност от над 1.317 млрд. лева, а определената и договорена цена се установи в горния ценови диапазор, определен от институцията (или 10.70 лв. на акция).
В рамките на една седмица всички предложени за продажба акции от първичното публично предлагане на Първа инвестиционна банка бяха платени в срок, като по този начин банката набра цялата предвиждана сума от общо 176.55 млн. лв. от излизането си на борсата.
Финансовият трезор взе 107 млн. лв. за записаните и разпределени 10 млн. бр. новоемитирани акции от увеличението на капитала и други 69.55 млн. лв. за разпределените в предлагането съществуващи акции, собственост на продаващия акционер Първа финансова брокерска къща.
Организираното чуждестранно роудшоу подпомогна над 52% от предложените акции по време на първичното публично предлагане на Първа инвестиционна банка да бъдат придобити от чуждестранни инвеститори, които платиха солидната сума от близо 92 млн. лв. за тях. От акциите предложени за продажба 67% пък бяха придобити от институционални инвеститори, в резултат на което акционерите в банката надхвърлиха 3300 лица.
С излизането си на борсата, ПИБ се превръща в най-голямата търговска банка по активи, търгувана на фондовия ни пазар. С нея и IPO-то на Корпоративна търговска банка, банките на борсата станаха пет след като в началото на годината акционерите на ДЗИ Банк решиха да извадят трезора от регистъра на публичните компании. В момента на борсата се търгуват книжата на Централна кооперативна банка, Българо-американска кредитна банка, Стопанска и инвестиционна банка и новите Първа инвестиционна банка и Корпоративна търговска банка.
Открито намерение и заявена воля за излизане на борсата вече има и от друга наша търговска банка, а именно Инвестбанк, от която се очаква да набира капитали през фондовия пазар през есента.
Банката най-вероятно ще стартира своето първично публично предлагане през септември или октомври, като акционерите на дружеството вече гласуваха за увеличение на капитала й и за публичен статут на общо събрание в началото на юни.
Към момента банката разполага с акционерен капитал в размер на 32.3 млн. лв., като с вноски от досегашните акционери той ще бъде увеличен с още 21 млн. лева. Свободно търгуваемият обем ще бъде около 10% от акциите. Средствата от увеличения капитал ще се използват за развитие на цялостната дейност на Инвестбанк, което включва и банкирането на дребно, и откриване на нови клонове, както и инвестиционно банкиране. Досега финансовата институция имаше клонове в по-големите градове в цялата страна, предвижда се откриването на нови офиси в по-малките селища. Инвестбанк ще един от активните играчи на фондовата борса, като освен инвестиционно посредничество щe предлага още колективни инвестиционни схеми и договори за репо сделки.
На този етап българските банки доказаха и тепърва ще продължат да доказват способността си да набират средства през капиталовия пазар, като една част от тях оправдаха на 100% всички очаквания на инвеститорите за повишен интерес и мащабни капиталовложения.
От тук нататък въпросът е: дали онези търговски банки у нас с чуждестранен капитал ще приемат предизвикателството на фондовата борса и ще се "полакомят" за позитивите от публичния статут за една банка в лицето на безплатната известност и PR, както и, разбира се, от огромните възможности за увеличаване на капитали и облигационни емисии?