Вчера за пети път Министерството на финансите протвори издадена тази година 10.5 годишна бенчмаркова емисия левови държавни ценни книжа. Емисията е от 9 януари 2013 г. и с падеж 9 юли 2023 година. Тя е референтна по отношение на хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка степента на сближаване, част от Маастрихтските критерии.
На проведения на 18 ноември 2013 г. аукцион беше постигната доходност от 3.55% за предложеното количество ДЦК за 50 млн. лв., а коефициентът на покритие беше 1.73. Доходността е по-ниска с 24 б. т. в сравнение с предходния аукцион за емисията през октомври 2013 година.
Най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките - 57.50%, следвани от пенсионните фондове - 20.50%, инвестиционните посредници - 12.00% и застрахователните дружества - 10.00 процента. След петото преотваряне общият обем на емисията в обращение достигна 300 млн. лева.
Постигнатата доходност по българската дългосрочна облигация е под тази на облигациите със сходни характеристики на държави-членки на Европейския съюз и региона: Турция (8.92%), Унгария (5.80%), Румъния (5.45%), Испания (3.99%), Литва (3.98%), Латвия (3.94%) и Италия (3.87%).
300 млн. лв. обем достигна емисия ДЦК при петото си преотваряне
Източник: МВР
ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО
Още по темата
Водещото днес
Истории
Новини
Борси и финанси



USD
CHF
EUR
GBP