Китай е започнал изкопните дейности за основите на най-модерната атомна електроцентрала в света, научаваме от агенция Синхуа. За място на строителството е избран град Санмен и източната провинция Жейянг.

Реактор номер едно на АЕЦ в Санмен ще използва трето поколение AP1000 технология, която се трансферира от американската Westinghouse. Досега тази технология не е използвана в работеща електроцентрала, твърдят от SNPTC, държавната корпорация за технологии за ядрена енергия.

В строителния план е заложено изкопаването на легло за реактора, 12 метра дълбоко и 20 метра в диаметър. През март 2009 ще започне изливането на бетона. Реакторът ще заработи с комерсиална цел през 2013 г. В АЕЦ Санмен ще бъдат инсталирани шест ядрени реактора AP1000, всеки от които с капацитет 1.25 милиона киловата.

Китай строи най-съвременната атомна електростанция в света, изтъква държавната медия. Китай ще играе водеща роля в ядрените технологии, щом проектът бъде завършен - твърди Кенън Хес, директор на съвместната организация за мениджмънт на проекта, формирана от SNPTC, SNPC и Westinghouse Consortium.

Съглашението между Китай и Westinghouse Electric бе сключено през миналия юли; според него американската компания ще изгради четири АЕЦ в страната: два в Санмен и два в град Хайянг  в източната провинция Шандонг. Строителството в Хайянг ще започне по-късно тази година.

От Westinghouse обясняват, че AP1000 използва по-малко кабели, тръби и клапи по сравнение с реакторите от предното поколение, което съкращава разходите и намалява нуждата от големи охлаждащи кули, прекалено много помпи и друго оборудване.

В момента Китай разполага с 11 ядрени реактора. Три използват китайски технологии, два - руски, четири - френски, а два са с канадски дизайн. Всичките реактори са от второ поколение.

По време на снежната зима, 11 реактора са генерирали близо 5.8 милиарда киловатчаса енергия. Това съответства на 1,7 млн. тона стандартни въглища, обясняват китайските ядрени енергетици. Според правителствения план, Китай ще инсталира 40 млн. киловата ядрени мощности до 2020 година, или 4% от китайската енергия.