Потребителското търсене в САЩ през февруари и пазарът на труда са продължили да се влошават, тъй като американската икономика постепенно навлиза в рецесия. Продажбите на дребно за миналия месец са намалели с 0.6%, а помощите за безработни са достигнали две и половина годишен връх.

„Рецесията става все по-неизбежна", коментира американски икономист. „Цените на стоките се покачват, а покупателната способност на населението намалява, което води да забавяне на икономическия растеж", пояснява той.

Икономистите очакваха 0.2% ръст при продажбите на дребно след възходящата януарска ревизия от 0.4%. Ако не включваме търговията с автомобили, която е сериозно ударена от икономическото забавяне и рекордно скъпия петрол, продажбите са паднали само с 0.2%. Все пак обаче, това е доста под очакванията на икономистите за положително изменение на показателя.

Освен продажбата на автомобили, по-ниското търсене на горива и строителни материали също са дали най-сериозна тежест за слабия показател. Ако не броим тези три групи, излиза че индексът е без изменение спрямо януарската си стойност.

Днешните данни се отразиха негативно при старта на американската борсова търговия и бяха в основата за отбелязването на по-ниско ниво от долара. След като индустриалният индекс Dow Jones губеше близо 200 пункта (-1.7%) в началото на сесията, в момента е с 90 пункта (-0.8%) на червено, а доларът се покачи от рекордно ниските си стойности до $1.5570 за евро.

Пазарите вече са убедени, че Федералният резерв ще направи ново лихвено съкращение с 0.75 процентни пункта до 2.25% на заседанието си следващия вторник. Доходността на американските дългови книжа U.S. Treasury се понижи леко, в очакване на по-ниски лихвени нива от ФЕД и заради по-високото търсене от страна на инвеститорите. Петролът направи опит за пробив над $111 за барел, като в момента се котира при ниво от $110.75.