„Арестуваха Дон Портокал", четем от първата страница на „Стандарт"
Дон Портокал влезе в ареста за данъчна афера. Пловдивският бос в бизнеса с цитруси Сотир Янков бе задържан заедно с жена си, дъщеря си и още 9 души. Сред тях е и племенник на футболната легенда Христо Бонев-Зума. Групата е заподозряна, че е източила ДДС за над 5 милиона лева. Янков е най-големият вносител в Южна България на портокали и лимони, които вкарва от Турция и Гърция. Той се прочу като първия бизнесмен, закупил детектор на лъжата, за да проверява работниците си.
Жена му Елена Янкова върти баровските салони за красота "Арлет" под тепетата и е сред учредителите на местната организация ГЕРБ-Предприемачи. "От една година тя се е дистанцирала от партията", коментира кметът на Пловдив Иван Тотев.
Още по темата от „Стандарт"
„Инфлацията изяде ръста на пенсиите" е водещото заглавие на „Труд"
Увеличението на пенсиите от 1 април догодина няма да покрие дори инфлацията за последните три години. Това показват изчисления на "Труд" на база данните на Националния статистически институт.
За последно парите за прослужено време и възраст бяха увеличени от 1 юли 2009 г. Според калкулатора за инфлацията на сайта на Националния статистически институт оттогава до август т. г. натрупаното поскъпване на живота у нас е 10,8%. Това означава, че дори още днес да бъдат увеличени пенсиите с 10%, реално с тези пари ще се купуват по-малко стоки и услуги, отколкото преди три години. Разликата от 0,8 процентни пункта изглежда несъществена към днешна дата. Проблемът е, че до обещаното увеличение на доходите на възрастните хора има от 3 до 6 месеца, в зависимост коя дата ще изберат от ГЕРБ. А през предстоящата зима цените със сигурност няма да спят зимен сън.
Националната статистика мери и т. нар. малка кошница. Показателят отчита потреблението на най-бедните 20% от населението на България, които купуват ограничен брой основни стоки, предимно хранителни. Без съмнение сред тях основната част са пенсионери. От 1 юли досега натрупаната инфлация за малката потребителска кошница е 11,9 процента.
Това означава, че реалното поскъпване на живота в България за бедните хора е по-голямо от официално обявяваната инфлация.
В момента размерът на средната пенсия за трудов стаж и навършена възраст е 279,37 лева. При увеличение от 10% тя би трябвало да достигне 307,31 лева.
През 2009 г. една средна пенсия е стигала за 233 литра прясно мляко. Тогава цената му бе 1,20 лв./л.
Още от статията на „Труд"
„Краят на вечните длъжници", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Реакциите и оценките на идеята за десетгодишна абсолютна давност за задълженията на физическите лица не са еднозначни, но няма и твърди противници. Това показа допитване на "Капитал Daily" до различни заинтересувани страни, които видяха в проекта много неясноти за изясняване и го оприличиха по-скоро на частично решение.
В повечето европейски страни под различна форма съществува възможност за т. нар. личен или частен фалит, а в САЩ теорията и практиката в областта са силно развити (виж карето).
Замисълът на предложението, чийто автор е депутатът от ГЕРБ Емил Радев, е да запълни липсата на такава законова опция в България. Затова се предвижда да тече десетгодишен срок, през който, ако някой кредитор - банки, доставчици на комунални услуги като парно и телефон, лизинг или пък друго физическо лице, не успее да си събере вземанията, те да се считат за погасени.
На този етап законопроект за изменения в цял вид не е представен, но се очаква това да стане с промени в Закона за задълженията и договорите. Сега в него са определени 5-годишна обща давност и 3-годишна за периодични плащания, вземания от заплати, договорни неустойки, обезщетения, но те спират да текат, ако кредиторът междувременно се опива да си събере вземанията чрез съда.
Очаква се измененията да бъдат внесени през октомври и да са в сила от началото на 2013 г. Това означава, че просрочени и необслужвани дългове, които са възникнали през 2003 г. и са събрани до момента на влизане на закона в сила, ще бъдат заличени автоматично.
Не най-доброто, но по-добро от нищо
Според асоциация "Активни потребители" предложеният вариант е много частично решение и единственото такова е въвеждането на закон за фалит на физически лица. "Един такъв закон ще даде ясна стандартизирана процедура, която ще позволи на хора в затруднено положение да разсрочат плащанията си и все пак да могат да обслужват дълговете си", коментира пред "Капитал Daily" Богомил Николов, председател на асоциацията. "Надявам се тепърва да има дебати по въпроса, за да се преценят всички плюсове и минуси", каза още Николов.
Според адвокат Александър Иванов от адвокатско съдружие "Мусева и Иванов" подмяната на закон за фалит на физическо лице с десетгодишна абсолютна давност не е най-доброто решение, но е по-добро от текущото състояние на нещата. "Ако мога така да се изразя, това е по-лесното като законодателна техника решение, защото другият вариант предполага изготвянето на сериозна по обем и сложност правна уредба", обясни Иванов.
Още от статията на „Капитал Daily"
„10 години давност и за прехвърлени борчове", съобщава от първата си страница „Монитор"
След въвеждането на 10-годишна абсолютна давност за дълговете максималният срок за тяхната изискуемост няма да може да бъде удължаван дори ако борчът се прехвърли на трето лице. Така например в случай, че с вземането се ангажира фирма за събиране на задължения, срокът няма да започва да тече наново. Това обясни пред „Монитор" депутатът на ГЕРБ от правната парламентарна комисия Емил Радев, който е инициатор на идеята за абсолютна давност на дълговете.
В отговор на въпрос какво би се случило, ако кредитор прехвърли борч към него на фирма за вземания 9 г., след като той е станал изискуем, законотворецът заяви: „Няма да има значение дали е прехвърлен, той е възникнал преди 9 г. и на десетата ще се прекратява".
Народният избраник увери, че бъдещите промени в Закона за задълженията и договорите ще бъдат така разписани, че да няма вратички, които да дават възможност максималният период да бъде удължаван. Сега давността за събирането на дългове варира от 3 г. до 5 г. в зависимост дали те са към НАП, КАТ, дали от неплатени сметки за парно или ток и т.н. След изтичането на давността обаче тя може да се подновява и така срокът започва да тече отначало. В някои случаи изпълнителните дела продължават над 15 г.
Както писа „Монитор", 10-годишната абсолютна давност ще важи и за прехвърлените на наследници дългове. По този начин след изтичането на срока за събирането им, когато например длъжникът е покойник, близките му няма да бъдат изненадвани от подводни камъни дълги години след кончината му.
Радев възнамерява да внесе измененията в НС в началото октомври. Новите правила вероятно щели да влязат в сила от средата на 2013 г. Аргументът на депутата е, че трябва да се даде известен период на кредиторите, за да могат да реагират, а не да се окаже, че някой е проспал измененията и е бил изненадан. Според избраника 6 месеца са напълно достатъчни за тях да се нагодят към промяната.
Още от статията на „Монитор"
„ЕС: Разглобявайте бързо четирите реактора на АЕЦ "Козлодуй", пише на първата си страница „Сега"
Евросъюзът изчерпа търпението си към мудното извеждане от експлоатация на спрените ядрени реактори в България, Литва и Словакия и възнамерява да финансира занапред само физическото им разглобяване. Освен това ще въведе нов механизъм за контрол как се спазват сроковете за демонтажа и как се харчат отпуснатите европейски пари. За целта се обсъжда специален регламент за трите държави, който ще има пряко и незабавно действие като закон. Той е внесен от Съвета на ЕС в Комисията по промишленост, изследвания и енергетика на Европарламента, съобщи вчера българският евродепутат Ивайло Калфин.
България трябва да разглоби и погребе останките от първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй" до 2030 г. Тя няма да има право след 2014 г. да използва европейските компенсации за подобряване на енергийната ефективност и екология, за модернизиране на енергийни мощности и за нова инфраструктура. Досега около 43% от евросредствата отиваха за смекчаването на последиците от предсрочното закриване на четирите малки блока в "Козлодуй", но според Брюксел това бави демонтажа на реакторите им. Целта на новата програма е ликвидацията им да стане необратима, като се разглобят турбините, след това се извадят големи реакторни компоненти и се складират по безопасен начин радиоактивните отпадъци.
За да получи от 2014 до 2020 г. още 208.5 млн. евро помощ за "Козлодуй" към отпуснатите вече 867.8 млн. евро (до 2013 г.), България трябва да представи план с календар и сметка за демонтаж, да обяви откъде и как ще набере недостигащите 460 млн. евро, които ще бъдат изцяло за нейна сметка, и да приложи европейските директиви за ядрената безопасност, които изискват изграждане на постоянно ядрено хранилище.
Още от статията на „Сега"
"България в надпревара с Турция за нефт в Черно море" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Нефт се очаква да бликне от дълбочините в южната част на Черно море. Блокът, за който до месец ще се обяви конкурс за проучване, е наречен "Терес" на името на тракийски цар обединител, съобщиха високопоставени източници от министерствотона икономиката. Говори се за големи запаси, но това все още е в сферата на догадките.
В северната си част блокът е залепен до "Хан Аспарух", от който се очаква добив на значителни количества газ. Той ще бъде проучван от френската фирма "Тотал", която вече получи концесия.
На юг "Терес" граничи с турския блок, в който преди дни беше открито голямо количество нефт. Процедурата от един месец е в процес на съгласуване между министерствата и откриването на нефт на турска територия преди дни е добра новина. Източниците предполагат, че до средата на следващата година ще бъдат събрани оферти и месец след това ще бъде дадена концесия.
Блокът "Терес" е единственият, който не е обявен за проучване и е бил бяло петно в картата на българските морски пространства. Той е под номер 19 на териториите, на които се извършват проучвания за нефт и газ у нас.
Още от статията на „24 часа"
„Строителната продукция със 7,8 на сто спад", информира от първата си страница „Класа"
Спад от 7,8 на сто на строителната продукция за първите шест месеца на тази година спрямо същия период на миналата година, отчете в сряда пред журналисти председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов, цитиран от БТА. Той коментира това преди началото на дискусионен форум на тема "Строителството през 2013 година - перспективи и предизвикателства".
Задлъжнялостта на общините към бизнеса е 187 млн. лв., от които 80% са към строителните фирми, обяви Глосов. По негова информация 16% спад се регистрира при инженерното строителство, докато при сградното строителство има лек ръст. 80% от поръчките в сектора идват от държавата, като са финансирани от ЕС, а до момента държавата не е просрочила плащанията си към бизнеса, поясни още той, съобщи БГ НЕС. Въпреки това строителният сектор е изправен пред трудности, като основният изход от тази ситуация е възлагане на обществени поръчки и привличането на чужди инвестиции.
В строителството нещата бяха активни, този ресор не беше в застой, а предизвикателствата и перспективите ще ни дадат възможност да се случват повече неща, каза от своя страна строителният министър Лиляна Павлова. Според нея 2013 г. ще бъде ключова, защото завършва първият програмен период за договаряне на европейски средства от членството на България в съюза.
Средствата, които заедно трябва да усвоим, са над 2 млрд. евро, 2013 г. ще е и годината на малките фирми, обяви Павлова. Това е заради програмата за енергийна ефективност в българските домове, като за всяка сграда ще има отделен изпълнител. Това ще даде шанс за работа в 36-те големи града на фирмите и в строителния надзор, заяви министърът. В следващите месеци предстоят и тръжни процедури за изграждането на магистрален участък между София и Калотина на стойност 69 млн. евро, ремонт на софийския околовръстен път за 150 млн. евро., както и изграждане на пътя Мездра - Ботевград. Има предвиден ресурс от 500 млн. лв. за рехабилитация на пътищата, допълни Павлова.
Още от статията на „Класа"
"Човек на Путин ще търгува с ток у нас", разкрива „Труд"
Един от най-големите търговци на петрол в Европа - "Гънвор Груп", иска да купува и продава ток в България, показва доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Дружеството е известно като близко на руския президент Владимир Путин заради един от собствениците му - Генадий Тимченко. Според западните медии той е потайна личност, наричат го "петролния човек на Кремъл". Тимченко членува в един клуб по джудо с Путин. Негов съакционер в "Гънвор", която освен нефт доставя и газ от "Газпром", е финландецът Торнбьор Торнквист.
"Гънвор" е втората руска нефто-газова компания след "Газпром", която иска да търгува с ток у нас.
Още от статията на „Труд"
"50 хиляди извинения", обобщава „Капитал Daily"
Няколко дни преди крайния срок за подаване на оферти в търговете за покупка на държавни земи Министерството на земеделието и храните реши да спре продажбата на една трета от тях. Причината е, че попадат в "Натура 2000" и в защитени територии, стана ясно след среща на министър Мирослав Найденов с обединението от екоорганизации "За да остане природа в България".
Още в началото на септември, малко след като стартираха търговете за земя, екоорганизациите предупредиха, че в списъците за земи попадат и парцели, които са част от защитени организации. Първоначално министерството извади само един имот от около 132 дка от Видинска област в района на връх Миджур след разговор с природозащитника Тома Белев и обяви, че ще направи проверка по сигнала на екоогранизациите "и ако се окаже, че наистина са част от защитени местности, също ще бъдат изключени от търговете".
Един коригиран гаф
Две седмици по-късно, т.е. тази сряда, министерството реши да извади 50 хил. дка от 154 хил. дка предлагани за продажба на търговете срещу компенсационни бонове. Оказа се, че една трета от първоначално представяните от министерството като безинтересни земеделски земи са всъщност интересни. "Това са близо 70 ливади и пасища, попадащи в "Натура 2000", и 6 защитени местности, за които е установено, че са публична държавна собственост", пише в съобщението на агроведомството от сряда. Не се уточнява за кои точно имоти точно става въпрос, което означава, че всеки заинтересуван купувач ще трябва да прегледа сайтовете на 26-те области, в които се провеждат търговете, за да види актуализираните списъци с имоти.
Според коментари на Тома Белев в неговата фейсбук страница подобни защитени територии, предложени за продажба, има в района на планинските върхове като Миджур и Ком от Стара Планина, Богдан в Средна Гора и Осогово в района на Кюстендил.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Първи в Европа с паник-бутон за катастрофи", четем в „Стандарт"
Българско устройство светкавично ще вика бърза помощ при катастрофа. То ще се монтира на всички автомобили в движение, които нямат фабрично поставено такова. При удар устройството автоматично или ръчно ще изпраща информация за местоположението, времето на инцидента, посоката на движение и данни за пострадалия автомобил директно на телефон 112. Оттам веднага ще бъде информиран най-близкият център за спешна помощ за изпращане на линейка.
Демонстрация на прототипа на устройството ще бъде направена днес на Регионалната конференция "Цифровата програма за Европа: реалност или все още предизвикателство" в София. Форумът ще бъде открит от министъра на транспорта Ивайло Московски и еврокомисаря по цифровите технологии г-жа Нели Крус. На конференцията ще настояваме да станем бенефициент по пилотен проект, наречен еCall, за монтирането на тези устройства на по-старите автомобили, заяви пред БНТ министър Московски. Това ще ни позволи от 2014 г. да спасяваме много повече човешки животи благодарение на светкавичното локализиране на пострадалите, допълни той.
Още от статията на „Стандарт"
„Още 5.5 млн. лв. потъват във военния НДК", пише „Сега"
Нови 5.5 млн. лв. ще потънат в ремонта на Националния армейски комплекс, по-известен като военен НДК, реши правителството вчера. Неизползваният от години комплекс на военните трябва до юни да бъде преработен в административна сграда на Софийския районен съд (СРС). Ремонтът се отлага от 2010 г. насам, а сега внезапно поскъпна и не се знае дали е за последно.
Според последните прогнози ремонтът на сградата трябваше да струва 9.6 млн. лв. Постановлението за осигуряването им беше прието от кабинета на 23 август, като парите бяха пренасочени от военното към правосъдното министерство. Прехвърлянето на сумата стана при вече обявена от министър Аньо Ангелов обществена поръчка за преустрояване, която беше прекратена. Поръчката включваше преустройство на 8-етажната хотелска част за 4.85 млн. лв. прогнозна цена и на 5-етажната секция с голяма конферентна зала - за 2.8 млн. лв.
Според правосъдния министър Диана Ковачева отпуснатите през август 10 млн. лв., с които тогава беше обявено, че проблемът е решен, всъщност стигали за ремонта само на половината от сградата и сега се налагало да се отпуснат пари и за втория корпус. От обяснението на премиера Бойко Борисов обаче се разбра друго - че е решено да се правят допълнителни реконструкции на конферентната зала. "Единият корпус е готов и там където са правили тази зала, почти колкото на НДК, ще бъде преградена наполовина и ще бъдат направени 35 съдебни зали", заяви той. "Това, което вече е направено, пак ще се ремонтира, защото е протекло", допълни Борисов, без да конкретизира.
Още от статията на „Сега"
„Интернет усмивката стана на 30 години", пише „24 часа"
Днес се отбелязват 30 години от появата на първите електронни смайли - Smiley.
През 1982 година проф. Скот Фалман от университета „Карнеги-Мелън", Питсбърг, щата Пенсилвания, предлага да се използват три поредни символа - двуеточие, тире и затваряща скоба, за да се обозначи усмихващо се човече в текст, набран на компютър.
Фалман използва за първи път символите в писмо, отправено към колегите му преподаватели.
За последните 30 години от съществуването си смайли се превръща в незаменим помощник в електронното общуване със способността си да пресъздава емоциите на потребителите.
Още от статията на „24 часа"
„1,7 млрд. лева влизат в хазната от тютюневия бранш", съобщава „Монитор"
В хазната всяка година влизат 1,7 млрд. лева от тютюнопроизводство и страната ни не може да си позволи загубата на тези приходи. До този извод са стигнали тютюнопроизводителите и вицепремиерът Симеон Дянков, съобщи за „Монитор" шефът на Асоциацията на тютюнопроизводителите в България Цветан Филев. Той връчи вчера на министър-председателя Бойко Борисов декларация в защита на бранша. Производителите са получили уверението, че страната ни ще направи всичко възможно, за да опази поминъка им. „Винаги сме получавали подкрепа от нашия министър-председател. Вече за трета поредна година хората от бранша получават национални доплащания, които през 2011 г. са били в размер на70 млн. лева, през тази година са 73 млн. лева, а догодина ще бъдат 75 млн. лева", каза още Филев.
Предстои да бъде сключено споразумение с аграрното министерство за тези средства, като тютюнджиите настояват парите да им бъдат преведени до края на март 2013 г., когато нуждата от тях е най-голяма.
На срещата с Бойко Борисов производителите дават оценка 5 +, защото винаги има какво още да се желае, каза още Филев. За пръв път има такъв синхрон в действията на кабинета, аграрното ведомство, парламентарната комисия по земеделие, евродепутати и сдружения в защита на сектора, похвали се той. Ако страната ни отстои интересите на европейско ниво, ще бъде запазен поминъкът на повече от 200 000 човека, пресметна Фикрет Бекир, зам.-председател на асоциацията. Тези хора са от всички етноси и различни региони на страната.
Две трети от тютюнопроизводителите у нас се занимават именно с отглеждането на ориенталски тютюни, посочи Армен Мименов, председател на Съюза на производителите на ориенталски тютюн в България, който също участва в срещата. Ориенталският тютюн вирее само там, където няма никакви други възможности, години наред търсим алтернатива, но няма такава, каза той. Ние сме против тютюнопушенето и за здравето на хората, но не по този начин.
Още от статията на „Монитор"
"Професионалните шофьори ще сменят книжките си на всеки 5 години", информира „Класа"
Професионалните шофьори ще сменят книжките си на всеки 5 години, а не както беше досега - на всеки 10 години. Това реши парламентът в сряда, като прие окончателно промените в закона за българските лични документи. Досега валидността на свидетелствата за правоуправление в категориите "С" и "D" беше за период от 10 години, какъвто остава срокът на валидността на книжките от категория "B".
От опозицията възразиха, защото това ще увеличи разходите на въпросните водачи, но управляващите обясниха, че се съобразяват с европейска директива.
"Ако имаш категория „B", ако имаш категория за друго и същевременно по-висока категория, колко години ще ти важи книжката", попита депутатът от левицата и бивш транспортен министър Петър Мутафчиев и допълни: "Не е задължително да караме хората на пет години да отиват до МВР и да си вадят ново свидетелство за управление. Нека да го контролираме. Нека, ако не издържат тези изпити, да им се отнеме свидетелството, но да караме хората на пет години да си сменят шофьорските книжки, извинете, това е най-малкото несериозно на този етап", заяви Мутафчиев.
Анастас Анастасов от ГЕРБ каза, че самият той има категория "C", която е придобил, когато е завършвал средното си образование. "Ако сега искам да се откажа от тази категория, не мога да се откажа само от нея, защото тя ми дава право да шофирам и МПС за категория "B", имам право и за мотопед, и за трактор", допълни той. Анастасов обясни, че въпросът е обсъждан с представители на МВР и това не е необходимо да заляга в закона, тъй като има наредба по въпроса и ще се реши там.
Още от статията на „Класа"