Замърсяването, идващо от електростанциите на въглища в Азия, както и от готвене то и отоплението на азиатците, може да доведе до рекордни летни температури в централните части на САЩ и южна Европа до средата на века, съобщиха американски климатолози, цитирани от Ройтерс.

За разлика от парниковите газове като въглеродния диоксид, замърсяването с твърди частици се задържа в атмосферата само няколко дни или седмици. Но затоплящият им ефект върху климата на половината свят може да трае десетилетия, твърдят американските учени.

„Открихме, че тези живеещи кратко време замърсители имат по-голям ефект върху климата на Земята през 21 век, отколкото се мислеше преди", казва експерт от Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ.

„Два от трите климатични модела, които използваме, установяват, че до 2050 г. промените в замърсителите с кратък живот ще допринасят за 20% от прогнозираното глобално затопляне". До 2100 г. цифрите сочат 25% принос.

Краткотрайното замърсяване, което може да причини дългосрочно затопляне, всъщност са сажди, черни въглеродни частици, резултат от огън. Сред идващото от Азия замърсяване се намесват и частици сулфати, които се изхвърлят от електроцентралите.

Саждите са черни и поглъщат топлина, сулфатите са светли и отразяват светлината, като всъщност водят до охлаждане.

Замърсяването със сажди и сулфати от Азия вероятно ще доведе до по-горещи и сухи лета в американския Среден Запад и Средиземноморския регион на Южна Европа, твърдят американските учени.

Те изтъкват, че самата Азия няма да бъде особено силно засегната от климатичните ефекти на саждите.

Очаква се замърсяването със сулфати, което води до респираторни проблеми, чувствително да намалее, но замърсяването със сажди да се увеличи драстично, така противоположното движение на двата фактора едновременно допринася за затоплянето.

Учените казват още, че озонът на нивото на земята, изпускан от превозните средства в Америка, също е фактор за дългосрочно затопляне на климата.

Според експерт по климата на NASA, въглеродният диоксид, освобождаван от естествени източници и от човешката дейност, води до глобално затопляне. CO2 ще доминира в международните преговори за климатичните изменения през този век. Но модерните общества са основани върху изгарянето на въглеродна субстанция, така че промяната ще е бавна.