Бъдещето е в централите за комбинирано производство на топлина и електроенергия. Около тази теза се обединиха днес участниците в пресконференцията, представяща международната конференция „Енергийният кръстопът на Черноморския регион и Югоизточна Европа. Възобновяема енергия, разпределение на енергийни източници и енергийна ефективност".

Тя ще се проведе 25-26 април в София.

Суровината за тези комбинирани централи ще бъде водорода и природния газ. След няколко години се очаква да започне производството на горивни клетки, които ще произвеждат електроенергия и топлина на конкурентни, приемливи цени.

Тази технология се очаква да се разпространи като алтернатива на големите централи, намаляване цената на енергията и срещу негативното влияние върху околната среда.

Засега производството на водород взима повече енергия отколкото отдава, но по процеса се работи и в близките няколко години се очаква той да бъде успешно финализиран.

Като пример за конкурентни цени експертите посочиха цената на електроенергията, добивана от вятърни централи, която в момента е 9 евроцента на киловатчас. Най-скъпа остава цената на електроенергията, добита от слънчеви панели, която е 72 евроцента на киловатчас.