„Без пенсия за инвалиди, които могат да работят", пише в. „24 часа"
Хората с инвалидност от ТЕЛК, които са в работоспособна възраст и увреждането им позволява да работят, да не получават пенсия за инвалидност от НОИ. Върху такава реформа, която ще бъде представена през есента, работи социалното министерство, съобщи вицепремиерът Ивайло Калфин пред в. "24 часа". Сега пенсията се отпуска на база решение на ТЕЛК и зависи само от процента на присъдена инвалидност независимо дали човек продължава да работи.
"Заетостта ще даде възможност за по-големи доходи, а не един човек, който може да работи, да разчита само на ниската инвалидна пенсия. А сумата вместо за пряко подпомагане да бъде насочена, за да се насърчава работодателят да назначи човек с увреждания. Това не изключва плащанията за асистенти, други помощни средства и прочее", заяви Калфин.
Новата система на инвалидните пенсии е заимствана от Германия, където с нарастване на заплатата на човека с увреждания се намалява социалното плащане към него.
Прочети още от в. „24 часа"
"500 пенсионери от Италия имигрираха у нас" четем на първа страница във в. "Монитор"
Около 500 италиански пенсионери са имигрирали в България за последната година и половина. Това показват данни на италианско-българска фондация, която подпомага настаняването на чужденците у нас. Основната причина за миграцията на пенсионерите от Апенините е евтиният живот у нас.
В Италия с пенсия от €1500 се живее трудно. Тук с италианска пенсия е много по-лесно да се живее, разказва президентът на фондацията Клаудио Шифи. Самият той идва да живее в България, заедно с българската си съпруга, след като излиза в пенсия. Тогава се заражда идеята да рекламира страната ни сред сънародниците си. За тази цел Клаудио е разработил сайт, от който сънародниците му могат да получат информация за всичко, което ги интересува. На интернет страницата, чието лого е „Живейте щастливо и безгрижно с пенсия от 1000 евро" има подробна информация за цените на жилищата, тока, бензина, храната и развлеченията у нас. Има много запитвания от цяла страна. Но не е лесно хора на 60 години-70 години да изоставят семействата си и да дойдат в непозната страна, обяснява Клаудио. Имигрантите от третата възраст, решили да изживеят старините си у нас най-често избират големи градове като София, Пловдив и Варна.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Европа не вярва на Гърция, иска реформи веднага", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
"Най-важната валута я няма - това е доверието и надеждността", каза по повод Гърция германският канцлер Ангела Меркел при пристигането си в Брюксел за срещата на лидерите на държавите от еврозоната. Разговорите последваха отмяната на насрочената за неделя среща на всички лидери на страните от ЕС. Причината е, че финансовите министри от еврозоната не успяха да постигнат споразумение за подпомагане на Атина с трети пакет, надхвърлящ 80 млрд. евро.
Срещата на лидерите в Брюксел все пак приключи с напредък и основа за споразумение, "но няколко големи проблема остават отворени", обяви председателят на Евгрогрупата Йерун Дейселблум. Според австрийския му колега Йохан Георг Шелинг гръцкият парламент трябва да реши в понеделник, че подкрепя всичко, договорено в неделя в Брюксел. Финансовият министър на Финландия Александър Стуб добави, че Гърция ще трябва да приеме някои закони до сряда, 15 юли, за да се възстанови доверието.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Диви гъски кълват 50 млн. лв. агросубсидии" е заглавиe от в. "Труд"
Изхранването със зърно на дивите гъски, червеногушата гъска и ливадния блатар, както и запазването на гнездата на царския орел и египетския лешояд, се оказва новият хит при усвояването на европари от фермерите по Програмата за развитие на селските райони.
За тази цел земеделци вече са поискали общо 25 562 989 евро субсидии, което е над 50 млн. лв., от фонд "Земеделие", съобщиха пред "Труд" от ведомството на Румен Порожанов.
Срещу сумата 1365 фермери поемат ангажимент да забавят с месец жътвата на общо 3 012 975 млн. декара жито и вместо в началото на юли, комбайните им ще влязат в нивите чак след 31 юли. Идеята е житото да се кълве по-дълго от пернатите.
Прочети още от в. "Труд"
"Демографската криза увеличи броя на закритите паралелки" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Демографският срив и рекордното количество двойки на изпитите по математика и български език след 7-и клас дават своето негативно отражение върху броя на паралелките, в които догодина ще учат младежите. Закрити поради липса на кандидати в цялата страна са 232 паралелки, което е рекордно намаление в последните 3 години. Най-много спада приемът на ученици в столицата и в Бургас, а най-малко - в Смолян и Търговище. Това показват данните на просветното министерство, предоставени за "Сега".
От данните става ясно, че през 2012 г. без кандидати са се оказали 269 паралели. За 2013 г. е имало положителна тенденция - закрити са само 196 паралелки. Оттогава досега обаче броят на закритите класове започва да набъбва. През 2014 г. те са били 212, а тази година броят им се увеличава с 30 и достига 232 затворени паралелки. 68 от тях са профилирани, а 164 - професионални. Така през новата учебна година учениците след 7-и клас ще бъдат приети общо в 1154 паралелки у нас при утвърден прием от 1386. Година по-рано броят им след първо класиране е бил 1241 при утвърден план-прием в 1445 паралелки.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Връщат кредити със застраховки", пише в. "Стандарт"
Гарантират правата на хора и фирми с коли на лизинг. Наследниците ще получават обезщетението, което е над оставащите вноски по заема.
По-ясни правила ще има за застраховките, които се сключват при взимане на заем и за полиците за коли на лизинг. Целта е да се гарантират правата на клиентите на кредитните институции и на лизинговите фирми. Това ще стане, ако парламентът приеме подготвения от КФН изцяло нов кодекс за застраховането, който е пуснат за обществено обсъждане от Министерството на финансите. При взимане на ипотечен кредит редица банки изискват клиентът да сключи застраховка "Живот". При потребителски заеми също се предлагат полици, които да покриват вноските при временна загуба на работа или при смърт на длъжника. В момента обаче няма ясни правила за изплащане на обезщетенията в тези ситуации. Ако длъжникът умре, кредитът му се прехвърля към наследниците, а често те дори не знаят, че той е имал застраховка. Финансовата институция пък предпочита да си търси парите от наследниците, вместо от застрахователя. При колите на лизинг проблемът е друг.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Bosch продаде фотоволтаичните си паркове в България за 10 млн. евро", пише в. "Капитал Daily"
"Бош солар енерджи", собственост на немския гигант Bosch, успя да продаде петте фотоволтаични парка, които доскоро притежаваше в България, с обща инсталирана мощност от близо 25 мегавата. Купувачът е управителят на дъщерното дружество на Bosch, което управляваше проектите, намиращи се край Казанлък - "Би Си Ай Казанлък холдинг", Недко Младенов. Той е купил парковете чрез фирмата си Би Си Ай.
Сделката е станала през април тази година, става ясно от документи в Търговския регистър. Стойността на придобитите дялове е символична, но от документите се вижда, че реално е изтеглен заем от Инвестбанк за 10 млн. евро. Като обезпечение дружеството е било заложено пред банката в края на май.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Началници и харти(и)", пише в. "Сега"
Едно изказване на българския министър-председател пред руска информационна агенция отприщи нервно кудкудякане. Не било политически коректно да се казва, че България е против санкциите срещу Русия, но ги прилага като лоялен член на Европейския съюз и НАТО - стига началниците да се разберат, ние първи ще ги отменим. Да, не е политически коректно да признаеш, че суверенната ни по конституция и според международното право държава има началници, вишестоящи над главата на изпълнителната власт - обаче е изключително симпатично, когато е казано искрено, без преструвки. И понеже е вярно. Това са изключително силни думи, които се чуват и се разбират от всеки. Те имат много по-силно въздействие от хиляди вербални ноти и от стотици часове реклами в "праймтайм". Това също е икономика. Такива прости, но затрогващи фрази имат силен и траен икономически ефект, защото пораждат устойчиво положително отношение. Беше ми попаднало едно изследване как прословутата фраза на президента Дж. Ф. Кенеди Ich bin ein Berliner - "аз съм берлинчанин", произнесена на немски език на 26.6.1963 г., има осезаем ефект вече 5 десетилетия и е стимулирала сделки за милиарди долари. Макар че слоганът има само емоционална и никаква информационна стойност (всъщност твърдението не е вярно). Добре е да се мери икономическият ефект от дипломатическите стъпки и речи на българските държавници.
Прочети още от в. "Сега"
"Блондинка 90-60-90. Не, това не е пиарка" пише в. „Труд"
Нация, която разчита на корупцията повече, отколкото на комуникацията, е призвана да търси спасение поединично.
Истинският пиар намира смисъла в думите и превръща страха във вдъхновение, а омразата - в чувство за градеж.
Помните ли култовата реплика от сериала „Столичани в повече" - „Ааа, ний чакахме пиар, пък то жена"? Чували сте сигурно и други: „Гледай го сега този как си прави пиар", "Ама не й обръщай внимание, тя си прави пиар", „О, тази какви крака има, сигурно е пиарката."
Това е само малка част от пълната профанизация на тема пиар у нас.
Прочети още от в. „Труд"
"Нелегални хазяйки затвориха квартирните бюра", четем във в. "Монитор"
До пет лева на легло в двойна стая падна нощувката в малките курортни селца край Варна. Местните баби в Бяла, Шкорпиловци и близките до морето селища предлагат на летовниците квартира на тези символични цени с надеждата да припечелят някой лев в разгара на сезона.
Кризата в туризма удари и бабите-хазяйки в морската столица, които дават квартири под наем, установи проверка на „Монитор". Миналогодишният летен хит "На море при баба", който бързо спечели популярност сред родните мераклии за тънка почивка, вече не работи.
Заменен е с евтина нощувка без гевезлъци и допълнителни екстри. „15 лева е нощувката, но зависи за колко човека става въпрос и колко време ще останат. Всичко е въпрос на договаряне и ако се разберем, ще си стиснем ръцете", обяснява изпечена в пазарлъка жена, която чака на пейка до ЖП гарата пристигащите от страната. Държи в ръката си надпис „Квартири" и се надява някой закъсал да я заговори. Признава, че много жени като нея се опитват да припечелят така, но сезонът е слаб за всички.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Стига глупости в BG туризма, вижте гърка, който е в криза", пише в. „24 часа"
"Гъливер" остави 31 деца и учителките им без хотел в чужбина и само заплахата на притеснени родители накара "пътешественика" да плати за нощувки, но не всичките. Преди това бе събрал по 1100 лв. от всяко дете.
Други баровци на плажовете от Равда до Несебър наредиха така умело и плътно платените шезлонги, че краката на летовниците да се топят във вълничките. Целта е крак на хора със собствени чадъри да не припари до "техния" плаж. Нищо, че половината от плажовете трябва да са безплатни.
Трети бизнесмен пък остави свободните по закон 50% терени от плажа, но струпа джетове и водни колела точно там и накара хората обидно да обикалят, за да се докопат до морето.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Само родни екскурзоводи ще показват чудесата ни", пише в. "Стандарт"
Само екскурзоводи, които са издържали изпит и са получили лиценз за работата си от Министерството на туризма, ще имат право да показват родните забележителности на групи с туристи. Това е записано в новата наредба за работата на екскурзоводите, която Министерството на туризма е публикувало в сайта на ведомството за обществено обсъждане. Според нея освен екскурзоводи от България, у нас ще могат да работят и такива от ЕС и Швейцария, но само в присъствието и на роден гид. За да упражняват професията си, екскурзоводите ще трябва да имат съответното образование или стаж. Тези, които в момента членуват в двете браншови организации, ще получат регистрация автоматично, ако докажат с трудова или осигурителна книжка стаж от 5 г. Повечето екскурзоводи у нас обаче работят на граждански договор с различни компании, а често заемат и друга длъжност, на която се осигуряват. Така специалистите у нас, които работят в момента, няма да могат автоматично да продължат дейността си.
Прочети още от в. "Стандарт"