Напълно осъзнаваме трудностите за постигането на инфлационния критерий, който единствено ни дели от Еврозоната, но в средносрочен план ще можем да се преборим с тази задача.

Това заяви заместник-шефа на БНБ Димитър Костов по време на срещата на Института за международни финанси, която се провежда днес в Атина.

България като нова страна членка на ЕС има задължението да приеме единната валута, като в момента страната има ясното разбиране не само за ползите от приемането на еврото, но и от усилията, които трябва да се положат за осъществяването на тази задача, допълни още Костов.

Ние виждаме спад в инфлацията до края на тази година до 3.7%, след като към края на миналата година отчетохме ръст в индекса на потребителските цени в размер на 6.5 на сто, уточни заместник-шефа на БНБ.

Съгласно конвергентната програма на България, през 2008 г. инфлацията в страната се чака да достигне 3% в края на годината и 2.9 на сто в края на 2009 г.

За да изпълни критериите за инфлация всяка страна кандидат членка за еврозоната трябва да покаже годишна инфлация не по-висока от средната инфлация на три от страните с най-ниска инфлация плюс 1.5%.

България се надява да влезе в двугодишния тестов период (ЕВМ2) предшестващ приемането на единната валута преди началото на лятото. Ако това стане страната ни ще трябва да прикрепи националната си валута към еврото в 15% марж в двете посоки на паритетния валутен курс. Тъй като България в момента прилага политиката на паричен съвет или Валутен борд, който фиксира националната валута към еврото, страната ни ще поиска да не се използва този критерий, а да запази строго фиксирания си курс към единната валута.

Ако България влезе в двегодишния тестов период през средата на тази година и покаже стабилност на националната валута спрямо еврото, то страната ще премахне една от пречките през средата на 2009 г. да приеме единната валута.

До въвеждането на еврото България ще запази валутния борд, чието действие до момента ясно показва, че страни, които са поддържали твърдо фиксиран валутен курс за дълъг период преди членството си в паричния съюз, имат по-добри резултати от другите икономики.