Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е с последно предупреждения, заяви министър-председателят Бойко Борисов.

Изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов не е уволнен по настояване на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков.

Борисов посочи, че е възложил на финансист №1 пряко да отговаря за две неща - първо подписването на контракта с консултанта - най-големия в тази област и съответно довеждането докрай проекта за строежа на втората ни атомна централа. Докрай, според премиера означава или отиване на съд или започване на строителство на АЕЦ „Белене".

Вчера, по думите на Борисов, в неговия кабинет Трайков и Симеон Дяков спорили чрез видео конферентна връзка за подписаното от Първанов споразумение с руската страна за АЕЦ "Белене", съобщи News.bg.

По думите на Борисов спорът бил на финансово икономическа тематика и основното противоречие между двамата министри бил за думата „парафирам" в Допълнение 12 и последиците произтичащи от нея.

Въпросният документ, допълнение 12, изисква страните да подпишат договора за втората ядрена централа до два месеца, но не предвижда какво следва, ако няма парафиран договор. Това не означава, че ще строим АЕЦ "Белене", твърдеше Трайков.

Допълнението очевидно противоречи на политическия мандат, даден от министър-председателя за тримесечен мораториум по проекта „Белене", заяви енергийният министър по-рано през деня. Самият той не е наясно защо точно Първанов е подписал допълнението.

Министерски съвет изпратиха стенограма от днешното заседание на министрите, на което Борисов говори за скандала. Тя потвърждава, че Дянков (който в момента е в САЩ) е дал съгласие за подписването на „фаталното" Споразумение 12.

"В едно предаване аз казах, вече на стотния път, който са ме питали, че всъщност цената няма значение по простата причина, че в преговорите ни за цената ние включваме и консултант, който ще набира капитал, ще търси инвеститори или няма да намери, ще преговаря. Не на последно място и най-важното в случая, ние паралелно с това е изпратено, това вицепремиерът Дянков ми докладва, че се е разбрал в тридневен срок ние да получим писмо, че руската страна е готова да приеме смяната на турбините, да сложим френски турбини, което увеличава с 400 мегавата мощността на двата реактора. Това са доста пари", казва Борисов.

Борисов посочва, че "първи в Европа направихме стрес тестовете на нашите реактори в АЕЦ "Козлодуй".
И продължава: "Нееднозначно и повтарям не политическо, а експертно е решението за седми реактор в "Козлодуй" - да или не. Съвсем различно и експертно, и затова ние наемаме консултант, който към момента е най-добрият в света в тази област, който да ни каже финансово-икономически проектът "Белене" изгоден или неизгоден. Искам да махна политическото говорене по тази тема.

Днес стана ясно, че до края на годината Европейската комисия ще направи преглед на действащата правна и регулаторна рамка относно сигурността на ядрените съоръжения и ще разгледа сеизмичният риск в района на АЕЦ „Белене".

Това отговори ЕК на въпроса на евродепутата Надежда Нейнски дали Комисията разполага с официален доклад от българските институции за сеизмичната активност на района на АЕЦ "Белене" и ако не, готова ли е да го изиска?

Във въпроса си Нейнски припомня и че през 1977 г. в град Свищов, на 18 километра от площадката за строеж на АЕЦ „Белене", имаше земетресение от 7.2 по Рихтер, в което по официални данни загинаха около 120 човека.